שר הביטחון אביגדור ליברמן (ישראל ביתנו) התבטא היום (ב') בישיבת סיעתו בחריפות נגד צרפת המקיימת בחודש הבא את ועידת השלום בפריז. "זה משפט דרייפוס במהדורה המודרנית, מה שמכינים שם בפריז – ורק עם הבדל אחד, שהפעם על ספסל הנאשמים במקום יהודי אחד יהיו כל עם ישראל וכל מדינת ישראל".

משפט דרייפוס מודרני. שר הביטחון אביגדור ליברמן. צילום: יונתן סינדל, פלאש 90
משפט דרייפוס מודרני. שר הביטחון אביגדור ליברמן, היום בישיבת הסיעה. צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

כזכור, בישראלים נערכים ל"מכה שנייה" של אובמה לפני סיום כהונתו. החשש העיקרי בירושלים כעת הוא מוועידת פריז שתיערך ב-15 בינואר – חמישה ימים בלבד לפני השבעתו של טראמפ לנשיאות.

לדברי ליברמן, "גם כשברור שממשלת צרפת עוד מעט הולכת לבחירות, העיתוי הזה זה לא ועידת שלום, זה ממש טריבונל כנגד מדינת ישראל. ועידה שכל תפקידה לפגוע בביטחונה של מדינת ישראל, בשמה הטוב".

מזכיר המדינה האמריקאי ג'ון קרי, שבעבר הודיע כי ייעדר מהועידה בשל התנגדותה של ישראל, צפוי כעת להשתתף בועידה. בנוסף, הודיע קרי כי בימים הקרובים יישא נאום בו הוא מסביר את המניעים להימנעות הממשל האמריקאי מלהטיל וטו על החלטת מועצת הביטחון.

לדברי ליברמן כלל הצבעות צרפת נגד ישראל במוסדות הבינלאומיים מצביעים על מגמה ברורה ואנטי ישראלית של הועידה בפריז. "זה גם מוסיף לאותה אווירה קשה שבלאו הכי קיימת בצרפת נגד יהודים", אמר השר וציין את הפיגועים שפקדו לאחרונה את צרפת.

"אולי הזמן להגיד ליהודי צרפת – זו לא המדינה שלכם, זו לא אדמה שלכם, עזבו את צרפת ותבואו למדינת ישראל. זו התשובה היחידה שאפשר לתת למזימה הזאת. זו לא ועידה, זו מזימה. עם כל הקושי, אם אתם רוצים להישאר יהודים ולשמור על הילדים והנכדים שלכם כיהודים, עזבו את צרפת ותעלו לישראל", סיכם השר.

מוסדות האו"ם שוהים כרגע בחופשה עד 15 בינואר, בעוד כהונת אובמה תימשך עד ה-20 בינואר. על בסיס זה מעריך רה"מ כי תיתכן הצבעה נוספת נגד ישראל באו"ם בחלון הזמנים המצומצם שנפתח בחודש הבא. דרך נוספת בה ינסו לכפות גורמים מבחוץ על ישראל תנאים מול הפלסטינים היא הפיכת הצעות הקוורטט בדבר רעיון שתי המדינות להחלטות חלוטות של מועצת הביטחון.

אוקראינה לא נסוגה מתמיכתה בהחלטת מועצת הביטחון 

משרד החוץ האוקראיני הגיב להתקפות הישראליות נגד תמיכת אוקראינה בהחלטת מועצת הביטחון כי ההתיישבות ביהודה ושומרון נוגדת את החוק. "נוסח ההחלטה הוא מאוזן – ישראל צריכה להפסיק את פעולות ההתנחלות שלה", נכתב בהודעה.

כזכור בעקבות תמיכת אוקראינה בהחלטת מועצת הביטחון, ביטל ראש הממשלה בנימין נתניהו את ביקורו המתוכנן של ראש ממשלת אוקראינה, ולדימיר גרויסמן, בישראל וכן זימן את שגריר המדינה לשיחת נזיפה. בשיחות פנימיות ביקש גרויסמן, בן למשפחה יהודית, כי מדינתו תימנע מלתמוך בהצעה, אך עצתו לא נתקבלה.

התנגד להחלטה אך מדינתו הצביע בעד. ראש ממשלת אוקראינה ולדימיר גרויסמן
התנגד להחלטה אך מדינתו הצביע בעד. ראש ממשלת אוקראינה ולדימיר גרויסמן

"כל המדינות החברות במועצת הביטחון של האו"ם הצביעו בעד ההחלטה, למעט ארצות הברית שנמנעה. במהלך השנים מדינתנו דבקה בעמדה עקבי ומאוזן בסוגיית הסכסוך הישראלי-פלסטיני. אנחנו עומדים על דו-קיום בשלום של שתי מדינות עצמאיות – ישראל ופלסטין. יישוב של הסכסוך חייב להתבצע רק בדרכי שלום. עם זאת, אנו מדגישים את הצורך במשא ומתן ישיר בין ישראל לפלסטינים", הוסיף משרד החוץ בקייב.

"אוקראינה גינתה את פעולות ההתנחלות של ישראל, כי זה נוגד את החוק הבינלאומי – כפי שעשו גם חברות אחרות במועצת הביטחון וגם המזכיר הכללי של האו"ם בעבר, ויותר מפעם אחת". בניסיון להציג איזון גינו האוקראינים את האלימות הפלסטינית: "אנו מגנים את האלימות וההסתה מהצד הפלסטיני, והפתרון מצריך נקיטת צעדים משני הצדדים".

"המדינה שלנו דוגלת באופן קבוע בכיבוד החוק הבינלאומי על ידי כולם ובכל מקום. לכן עמדתנו מתבססת על הקו העקבי שלנו כדי להבטיח את כיבוד החוק הבינלאומי על ידי כל נתיניה. אנו משוכנעים כי רק מדיניות חוץ, המבוססת על הצורך להגן על האינטרסים הלאומיים ועל כיבוד החוק הבינלאומי ואת העקרונות האוניברסליים והערכים, היא משכנעת ומובנת לכולם", טענו בקייב.

"אנו בטוחים כי ויכוחים פנימיים פעילים ורגשיים בישראל לא ישפיעו על היחסים האוקראיניים-ישראליים שהם ידידותיים באופן מסורתי ומבוססים על כבוד הדדי ואינטרסים משותפים".

הפגישה עמה בוטלה. תרזה מיי, ראש ממשלת בריטניה.
הפגישה עמה בוטלה. תרזה מיי, ראש ממשלת בריטניה.

במקביל, התקשורת הבריטית דיווחה על ביטול פגישתו של נתניהו עם ראש ממשלת בריטניה תרזה מיי שמדינה תמכה גם כן בהחלטת מועצת הביטחון של האו"ם.

עיתון ה'טלגרף' ציין כי ההחלטה עוררה תרעומת כמו גם מועד זימון השגריר ערב חג המולד.  "מה הייתם אומרים בירושלים אם היו מזמינים את אחד השגרירים ביום כיפור?", שאל דיפלומט שביקש כי שמו יישאר חסוי.

הקהילה היהודית בניו זילנד: "המומים מתמיכת מדינתנו בהחלטה"

בקהילה היהודית בניו זילנד חוששים מהתדרדרות היחסים בין המדינות. כזכור, ניו זילנד הובילה את ההחלטה האנטי ישראלית ובעקבות כך דרש ראש הממשלה ושר החוץ, בנימין נתניהו, כי השגריר הישראלי יחזור ארצה. בנוסף שגריר ניו זילנד בישראל זומן לשיחת נזיפה.

ראש הממשלה בנימין נתניהו גינה גם את התנהלות ניו זילנד, שקידמה את ההצעה, ואף החזיר את השגריר הישראלי במדינה להתייעצות. הצעדים התקבלו באכזבה: ג'ולייט מוזס, ראש הקהילה היהודית בניו זילנד, אמרה לחדשות 2 כי היא "מבינה את התגובה של ראש הממשלה ואת הרצון שלו להבהיר את ההשלכות של ההחלטה, אבל זה עצוב מאוד ליחסים בין המדינות".

"דווקא לאחר שיש התקדמות משמעותית לאחרונה בשיתוף הפעולה ביזמות, במסחר ובמדע. אני מאמינה שלניו זילנד יש יותר מה להפסיד מאשר ישראל: היא מייצאת יותר לישראל, והיא יכולה להרוויח מההברקות הישראליות ביזמות, סייבר, ביו-טכנולוגיה וגם רפואה", הוסיפה מוזס.

"הקו הרשמי שלנו הוא שאנחנו המומים מתמיכת ניו זילנד בהחלטה – יחד עם ונצואלה, מלזיה וסנגל – ומאמינים שההחלטה היא חד צדדית ולא תורמת לתהליך". לדבריה השגרירות הישראלית "מגלמת תפקיד חשוב מאוד בחיים היהודיים בניו זילנד – היא תומכת בפסטיבלים ובפעילויות תרבותיות, כמו גם בקידום הקשרים העסקיים והתקשורת בין הקבוצות הדתיות השונות".

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20