שר החינוך נפתלי בנט התייחס לדבריו של שר הביטחון אביגדור ליברמן לפיהם הוא לא מאמין בהסדרה מול חמאס. "טוב ששר הביטחון הצטרף לתפיסתנו ומבין עכשיו שאסור לאפשר לחמאס להתנהל מולנו בסחטנות", אמר. "חיוני כעת למנוע מחמאס להתחמש מחדש ברבבות רקטות כדי שלא נמצא את עצמנו עם חיזבאללה 2’ על גבול עזה".

מוקדם יותר שר הביטחון אביגדור ליברמן סייר בעוטף עזה ונפגש עם ראשי המועצות והתושבים. "קודם כל באתי להביע תודה והערכה לראשי הרשויות, לתושבי עוטף עזה, שבאמת מגלים גם חוסן לאומי, אחריות, בגרות והדבר שהוא אולי העיקרי זה כושר עמידה", אמר השר.

ליברמן בעוטף עזה. צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון

 

בקשר לביקורת שנמתחת מימין על מתווה ההסדרה אמר ליברמן: "אין לי שום קשר, אני לא מעורב בכל נושא ההסדרה, לא מאמין בהסדרה, ההסדרה היחידה היא המציאות בשטח. מה שראינו בימים האחרונים זה שחמאס שולט באופן מוחלט לגבי כל מה שקורה פה וכל הסיפורים על מחאה ספונטנית, הכל בשליטה המוחלטת של חמאס. היה להם עניין, היה את חג הקורבן, עובדה שבימים האחרונים כל האלימות ירדה כמעט לאפס".

לדבריו, יש לנסות לקבע את המשוואה בין שקט ביטחוני לכלכלה. "יש טרור אין כלכלה, אין טרור אז תהיה כלכלה. חייבת להיות זיקה ישירה וזה המסר החשוב שאנחנו מנסים להעביר לתושבי עזה, לעזתי הממוצע, שדואג למקום פרנסה וחושב איך להאכיל את משפחתו", אמר והסיף כי "גם ביום שישי הזה, אם יהיה שקט, אז כל המעברים, מעבר כרם שלום, יישאר פתוח, לא יהיה שקט- אז המעבר ייסגר".

כשנשאל האם יש להידבר עם חמאס השיב השר בשלילה. "אני לא חושב שיש לנו על מה לדבר עם חמאס", אמר. הדבר היחידי שאנחנו מדברים דרך המצרים ודרך האחרים וגם את זה הם מבינים, לא תהיה שום התקדמות ושום הסדרים חדשים מעבר למעברים ולמרחב הדיג עד לפתרון בסוגיית השבויים והנעדרים. קודם כל אנחנו צריכים להביא את חמאס להכרה, שאם הם רוצים להתקדם לאיזשהו מקום, הדבר הראשון זה שבויים ונעדרים".

צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון
נועם אמיר

נועם אמיר

כתב ערוץ 20 לענייני צבא וביטחון