רוני דניאל באולפן שישי

בראיון לרגל יום העצמאות של מדינת ישראל, בשנת 1976, רבין קבע את המושג "נפולת של נמושות" כאשר תיאר את היורדים מהארץ. היום השימוש במושג הזה הוא הרבה מעבר לתקינות פוליטית. קשה שלא להיזכר במושג הזה לאור דבריו של הפרשן הצבאי רוני דניאל בתכנית "אולפן שישי", לפיהם הוא כבר לא בטוח שלא עדיף שילדיו יעברו לחו"ל במקום לחיות בארץ, כל זאת בגלל המצב הפוליטי העכשווי. מדובר בהתבטאות שערורייתית.

רוני דניאל
רוני דניאל. צילום מסך

ירידה מהארץ היא ויתור על התפיסה הציונית. זו אמת פשוטה, בלי קשר להשתייכות למחנה פוליטי כזה או אחר. ויתור על ישיבה בארץ במדינה יהודית היא הנכונות להפקיד את עתיד היהודים בידי זרים וזאת גישה אנטי-ציונית מובהקת.

אמירה זאת של פרשן ערוץ 2 מצטרפת לסדרת ההבטחות לירידה מהארץ של עיתונאים בשנים האחרונות. השיא הגיע יום לפני הבחירות האחרונות, בו הבטיחו כתבי עיתון "הארץ", אריאלה מלמד וגדעון לוי, לרדת מהארץ במקרה ונתניהו יבחר שוב ראש ממשלה. בינתיים נתניהו  ראש הממשלה וכתבי "הארץ" אינם הולכים לשום מקום. נראה שהאמירה "הבטחות לחוד ומעשים לחוד" לא מוגבלת רק לפוליטיקאים.

מדוע  דניאל לא רוצה שילדיו יגדלו בישראל? לטענתו, הסיבה לא נעוצה בהחלפתו של יעלון בליברמן בכיסא הבטחון, אלא בגלל הפוליטיקה בארץ. הוא הזכיר את אלקין , מירי רגב, גופשטיין וראספוטין במשפט אחד. כנראה שאת התרגיל המסריח של פרס מ-1990,"מכירתם" של חלקי מולדת תמורת מכונית מיצוביש ואת ה"בולדוזריות" של שרון בזמן התנתקות דניאל שכח. אז לא הייתה פוליטיקה?

האמירות האלו לא רק חסרות אחראיות, אלא גם הן מנותקות מהמציאות. מדינת ישראל משגשגת יותר מתמיד. השנה עלו יותר מ-30 אלף עולים לישראל, התל"ג עלה לגבהים חדשים ואפילו הפער בין העניים ועשירים יורד באופן מתמיד וזאת למרות הדיווחים והאמירות שהוא גדל.

אם דניאל מתכוון למה שאמר, הוא ביטא תבוסתנות והפקרות מוחלטת. מדובר בהגשמת חלומם של אויבינו המקיפים אותנו מסביב – שלא יהיו יהודים בארץ ישראל.

אם רוצים לדבר על התנהגות רצויה וערכית, אולי כדאי ללמוד שיעור מעקורי גוש קטיף וצפון השומרון. המדינה, שבמו ידיה יישבה אותם, עקרה אותם כמה עשרות שנים אחר כך. לא נשמעו זעקות עזיבה המונית ע"י המפונים. מרבית האנשים המשיכו להתיישב ולפתח חלקי ארץ אחרים, כמו חבל לכיש והגולן. זו ציונות אמתית. לא בורחים כשקשה, נשארים ומשנים תוך כדי ישיבה בארץ.

דני גלמן

דני גלמן

אני חושב שהאמת תמיד פשוטה. היא פחות או יותר חייבת להיות. היא צריכה להיות מספיק פשוטה שילד יוכל להבין אותה. אחרת יהיה מאוחר מדי. עד שתבין אותה יהיה מאוחר מדי