לא קל למשוך את תשומת ליבי בכל הנוגע למידע שזורם בקבוצות הוואטסאפ, אבל הודעה אחת צדה את עיניי. כנס עיתון "הארץ" שיתקיים באוניברסיטת אריאל. כילידת העיר וכמתנחלת מבטן ומלידה החלטתי שאת הכנס הזה לא אפספס.

המודעה של הכנס כשלעצמה מעוררת תהיות, מה לעיתון בעל אג'נדת שמאל שמצוטט בפי מלעיזי ישראל מכל קצוות הגלובוס ולעיר אריאל בירת השומרון? עמוס שוקן, מו"ל העיתון, הוא הראשון לעלות על הבמה ומיד מפזר את סימני השאלה. "מדובר במפגש אחד מיני רבים באוניברסיטאות ברחבי הארץ", הוא מתרץ.

אחרי שהוא מודה לאוניברסיטת אריאל על האירוח, הוא מסביר כי "הארץ היא חברה עסקית פרטית שצריכה בסוף השנה להראות ריווחיות". מבט אחד ימינה יראה שעל גבי משענות היד של הכסאות, חולקו שוברים עם קוד גישה לחודש היכרות באתר הארץ. ה"עיתון לאנשים חושבים" מגלה בענווה ובאיחור דרמטי שהוא למעשה "עיתון לאנשים משלמים".

שני עולה יגאל כהן-אורגד, נגיד האוניברסיטה, ואומר כי הפתרון האידיאלי לסכסוך יגיע דרך הכלכלה.

כשציפי לבני מפיצה את נאומי התוכחה המוכרים מהעשור האחרון, ביניהם הלהיטים "צריך לקבוע סדרי עדיפויות" , "זאת מדינה יהודית ודמוקרטית באותה המידה" ," אריאל לא תסופח בממשלה הזאת" והלהיט העל-זמני "נתניהו מדבר עם החמאס". היא מוסיפה שלמרות שמייחסים לה סללום פוליטי , משנת 1995 היא בעצם "נמצאת באותו הצד". ממש כמו השמש , לבני עומדת במקום וכל העולם מסתובב סביבה. זה לא היא, זה אתם.

אחרי שמסתיימים הנאומים, עולים מספר אנשים לדבר. על הבמה הפאנליסטים מוכנים לשאלות. המנחה ברק רביד, כתב העיתון, משרטט את גבולות הגזרה ומנסה להציג איזון: בזירה השמאלית – העיתונאי אורי משגב וח"כ תמר זנדברג. בזירה הימנית- ד"ר איל לוין מסגל האוניברסיטה, שרה העצני-כהן יו"ר ישראל שלי, ואלוף במיל' גרשון הכהן.

 

פאנל ועידת הארץ באוני אריאל. צילום: בת-אל בנימין
פאנל ועידת הארץ באוני אריאל. צילום: בת-אל בנימין

האחרון ממהר לתקן את המנחה "אני מהצד הימני? אני רוצה להקים את אחדות העבודה. אף פעם לא הייתי בית"רי".

השאלות בנושא השלום והפתרון המדיני זורמות מימין- כלומר מהקהל, ומשמאל – כלומר מהמרצים באוניברסיטה שניאותו לחצות את ה'קו הירוק' כדי לשים לחם כוסמין ממאפייה יוקרתית על שולחנם. כל הפאנליסטים עונים כמצופה מהם ורביד חוטף נזיפות מהקהל על כך שהוא מפריע להעצני-כהן להשיב.

מרבית השאלות מימין מופנות לח"כ זנדברג. היא מסבירה שלמרות שלמרצ מיוחסת נאיביות, מדובר במפלגה שמתייחסת למציאות הקיימת ומציעה את הפתרון היחיד שמתיישב איתה.

אני מבקשת את רשות הדיבור ומבהירה: "למרצ לא מיוחסת נאיביות אלא מיוחסות לה כוונות זדון", ושואלת כיצד מרצ יכולה להלין על חרמות ה-BDS כשלמעשה היא שתלה את זרעי הפורענות בהציעה הצעת חוק להחרמת תוצרת ההתנחלויות.

כמנהגם של פוליטיקאים, זנדברג לא משיבה ישירות לשאלתי ורק אומרת שהיא "מכילה את הכאב שלי". גם אורי משגב מתרגל פסיכולוגיה למתקדמים ומכיל את הכאב של השואלת מאש קודש, תוך כדי שהוא מתוודה בפניה ובפני הקהל על צביעותו, שכן למרות שהוא מחרים את מוצרי ההתנחלויות הוא לא יכול בשום אופן לוותר על ג'ינג'ר תוצרת תקוע.

אני יוצאת מהכנס הזה במסקנה אופטימית שאולי דווקא יגאל כהן-אורגד צדק. אולי הכלכלה היא הפתרון הטוב ביותר לייצר כאן דו קיום בינינו לבינם.

כלומר, בינינו לבין השמאל.

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20