משרד החוץ בירושלים הבהיר בצהריים כי הקביעה לפיה ישראל לא עדכנה את המדינות התורמות לארגוני World Vision ו-UNDP אודות הרקע למעצרם של מספר עובדים החשודים בתמיכה בטרור אינה נכונה: "עדכנו בזמן אמת את המדינות התורמות לארגון וורלד ויז'ן שאחד מבכיריו נאשם בהעברת מיליונים לחמאס"

וואחיד בורש. סייע לחמאס במסווה של פעיל או"ם. באדיבות דוברות שב"כ
וואחיד בורש. סייע לחמאס במסווה של פעיל או"ם. באדיבות דוברות שב"כ

המידע הרלוונטי, לדברי משרד החוץ, הועבר למדינות בערוצי קשר שונים מיד עם חשיפת הפרשה וכלל פירוט אודות מעורבותם של החשודים בתמיכה מגוונת בארגון הטרור חמאס.

"לא יעלה על הדעת שאדם המסייע לארגון טרור יהנה מחסינות בחסות האו"ם", כך הבהירה ישראל לאו"ם, לאחר שזה ביקש להטיל חסינות על עובדו, ואחיד בורש.
ואחיד בורש, מהנדס בן 38 מג'בליה, העביר כספי סיוע מהארגון שבו הועסק (UNDP) לטובת הקמת הבסיס לזרוע הצבאית של חמאס, בסיס המשמש בין היתר גם את יחידת הקומנדו הימי של הארגון.

במהלך השבועיים האחרונים, סוכנות הסיוע של האו"ם טענה כי מדובר בקבלן הנותן שירותים לאו"ם, ונמסר מה-(UNDP) כי הוא סומך על רשויות החוק הישראליות ועל יכולתן להגיע לחקר האמת. אתמול התהפכה בפתאומיות עמדת הארגון והתקבל מכתב מהאו"ם הטוען לחסינות החשוד. מדובר בטענה חדשה שלפי משפטנים שבדקו אותה, היא נראית מופרכת.

לאחר הודעת האו"ם על הענקת החסינות לבורש, ישראל שלחה מסר לאו"ם בו הבהירה כי "ישראל שוללת את הטענה שמעלה האו"ם, לפיה אדם אשר מסייע לארגון טרור המוכר ע"י הקהילה הבין-לאומית כמו החמאס, יהנה מחסינות. זאת בשל הסיבה המאוד פשוטה: מי שמסייע לטרור לא יכול להסתתר מאחורי טענת חסינות".

ממשרד החוץ הישראלי נמסר עוד כי "ואחיד בורש נעצר ב-16 ביולי לאחר שנחשד בסיוע לחמאס, ארגון המוכר כארגון טרור ע"י הקהילה הבינ"ל. ממילא, החסינות ממנה נהנים עובדים מסויימים של סוכנויות האום קשורה רק למעשים הנובעים מביצוע התפקיד, ברור שאין בחסינות כדי לתת לאיש רשות לבצע מעשי טרור" נמסר ממשרד החוץ "לא יעלה על הדעת שאדם המסייע לארגון טרור יהנה מחסינות בחסות האו"ם".

על פי כתב האישום שהוגש בעקבות חקירת שב"כ, ואחיד בורש הועסק על ידי סוכנות האו"ם בעזה והשתמש במשאבי הסיוע של הסוכנות כדי לקדם פרויקטים צבאיים של ארגון חמאס לצד פרויקטים אזרחיים לרווחת התושבים. "אחד מהם הוא בניית מה שנראה כשובר גלים לטובת מועדון נופש ימי לצעירי עזה, אולם בחסותו נבנה גם בסיס מגודר לטובת יחידת הקומנדו הימי של החמאס".

מחבלי חמאס בעזה. צילום: פלאש90
מחבלי חמאס בעזה. צילום: פלאש90

מדובר באותו הכוח שאנשיו תועדו על ידי צה"ל כשחדרו מהים לחוף זיקים במהלך מבצע צוק איתן. כוח הקומנדו הימי של חמאס מונה כמה עשרות לוחמים ומפקדים, שלפחות חלק מהם הוכשרו בקורס צלילה קרבית וחבלה ימית.

אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20