אמש (ד') הגיע שר הביטחון לשעבר, האלוף משה (בוגי) יעלון, לצומת עידן בערבה ותקף בנאומו את התנהלות הפוליטיקאים בפרשת אזריה ופינוי עמונה.

תוקף. שר הביטחון לשעבר משה בוגי יעלון. צילום: פלאש 90
תוקף. שר הביטחון לשעבר משה בוגי יעלון. צילום: פלאש 90

השיחה התקיימה במסגרת סדרת הרצאות של אישים משפיעים  עם תלמידי י"ב במסע "שירות משמעותי בצה"ל ובחברה הישראלית" שמקיימת התנועה הקיבוצית מידי שנה.

יעלון נשאל על פרשת לוחם כפיר אלאור אזריה והשיב כי "הפוליטיקאים זיהו את הפרשה כהזדמנות. הכריזו פתאום שהחייל גיבור והתחילו להפיץ כל מיני שמועות בהתחלה נגד ראש הממשלה, נגדי ונגד הרמטכ"ל. אח"כ לצערי רה"מ עבר צד והחליט לחבק את המשפחה והחייל. זהו עניינו, לא ענייני. אני החלטתי לתת גב למפקדים ונותרתי לבד במלחמה זו. לכל הדרג הפיקודי היה ברור שזה מעשה שלא ייעשה. המפקדים הם שצריכים לקבוע את נהלי פתיחת באש ולא פוליטיקאים כמו חזן וליברמן".

יעלון: "מעשה שלא יעשה".אלאור אזריה. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90
יעלון: "מעשה שלא יעשה". אלאור אזריה. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

"צהל הוא צבא שאם יאבד את הערכים הבסיסיים שלו ואת התוקף המוסרי- בסוף הוא עלול להיראות כמו דאעש. על זה צריך להגן מכל דבר אחר. צריך לדעת לנצח במלחמות אבל גם להישאר בני אדם. זה מה שאני מאמין, הפוליטיקה לצערי מושכת את זה לכיוון אחר", הוסיף שר הביטחון לשעבר.

על פינוי עמונה וחוק ההסדרה אמר יעלון: "אף ממשלה לא אישרה אותה (עמונה). היה ברור לחלוטין שהם (המתנחלים) צריכים להתפנות משם. במקום שראש הממשלה והשרים יגידו בצורה ברורה שאין ברירה וימצאו להם תחליף, הם התחילו לשחק משחקים. משם זה נזרק לבג"ץ וגם אותו תקפו. הכי חמור זה שהולכים לחוקק חוק שהוא בלתי חוקתי. חוק ההסדרה הוא התנהלות מדינית חסרת אחריות. חלק מלקבל אחריות זה לקבל החלטות לא נעימות מול קהל הבוחרים שלך. הרוח הרעה הזו היא שהביאה עלינו את החלטת מועצת הביטחון לצערי.

"ברור לחלוטין שצריך להתפנות". עמונה. צילום: הדס פרוש, פלאש 90
"ברור לחלוטין שצריך להתפנות". עמונה. צילום: הדס פרוש, פלאש 90

אלף בני הנוער עמם שוחח יעלון הם בני כיתות י"ב מהקיבוצים השונים ברחבי הארץ המשתתפים במסע של ארבעה ימים בדרום בו נחשפים לתכני מנהיגות, להרצאות שונות של ארגונים המשקפים את החברה הישראלית על כלל גווניה ונחשפו ליחידות שונות בצה"ל תוך הסבר על שירות משמעותי.

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20