לאחר שמתאם פעולות הממשלה בשטחים, האלוף פולי מרדכי, פרסם אזהרה למנהיגי חמאס והג'יהאד האיסלאמי, מסביר היום ראש המכון למחקרי ביטחון לאומי, אלוף (במיל) עמוס ידלין: כי המסרים שמעבירה ישראל בימים האחרונים לחמאס ולג'יהאד אינם מקריים: "זה מלמד על מודיעין טוב לפיו הג'יהאד לא ויתר על תגובה להריסת המנהרה שחדרה לישראל. חשוב להיערך מבצעית ולסכל את הפיגוע הצפוי".

האלוף במיל' עמוס ידלין. צילום: הדס פרוש, פלאש 90
האלוף במיל' עמוס ידלין. צילום: הדס פרוש, פלאש 90

לדברי ידלין, "השאלה האם החמאס המרוסן והמפויס יוכל לכפות על הג’יהאד לא לעשות צעד שיאיץ הסלמה לעימות מלא ברצועה. נכון היה להזהיר את ראשי הג’יהאד והחמאס מפני המחיר הכבד של סיבוב נוסף ברצועה".

עוד הוסיף ידלין, כי נראה שישראל למדה את לקחי ״צוק איתן״ והפעם תתמקד בפגיעה בראשי הארגונים ובעיקר בראשי הזרועות הצבאיות של ארגוני הטרור ובתשתית המבצעית שלהם. "חשוב לזכור שהצפון הוא החזית העיקרית וגם בה אסד, חיזבאללה ואיראן ינסו לאתגר את צה״ל".

לדבריו, "הפעילות בכל אחת מהחזיתות עלולה להקרין גם על האחרת ועלינו להיות בערנות מלאה בצפון. מחנה של 500 אנשי מיליציה שיעיים לא מהווה איום על ישראל. יש להתמקד בקווים האדומים האמתיים ומולם לפעול. בכל פעילות, בדרום ובצפון, חשוב לעצב ולקדם מנגנוני בקרת הסלמה ומנגנוני סיום – צבאיים ומדיניים".

אלירן קרסנטי

אלירן קרסנטי