נשיא ארה"ב הנבחר דונלד טראמפ מתח הלילה (ג') ביקורת על האו"ם, בעקבות ההחלטה האנטי ישראלית מסוף השבוע לפיה כל פעילות ישראלית ביהודה ושומרון מנוגדת לחוק. " לאו"ם יש פוטנציאל אדיר", צייץ טראמפ בטוויטר, "אבל כרגע הוא רק מועדון בו אנשים מתאספים כדי לדבר ולהנות. כל כך עצוב!".

מיד לאחר קבלת ההחלטה במועצת הביטחון של האו"ם בה נמנעה ארה"ב מהלטיל וטו יצא טראמפ למתקפה. "באשר לאו"ם, דברים ישתנו אחרי ה-20 בינואר", כתב הנשיא הנבחר בטוויטר והתייחס ליום בו תסתיים כהונת הנשיא היוצא ברק אובמה.

יממה לאחר מכן (מוצ"ש) כתב טראמפ: "ההפסד הגדול של ישראל באו"ם יקשה רבות על ניהול משא ומתן לשלום. חבל, אבל אנחנו נגרום לזה להתממש בכל מקרה".

מתוך 'לפני כולם' (ג')

"ארה"ב עמדה מאחורי ההתנפלות על ישראל באו"ם"

בישראל כבר נערכים למתקפה נוספת באו"ם בהובלת נשיא ארה"ב היוצא ברק אובמה. במקביל להתבטאויות נתניהו ושרי הקואליציה בתקשורת בארץ, נערך מסע הסברה מקביל בתקשורת האמריקאית המעביר מסר כי אובמה חצה קו אדום.

שגריר ישראל לארה"ב רון דרמר תקף את ממשל אובמה במהלך ראיון שהעניק אמש (ב') לרשת CNN, וסיפר כי יש בידיו ראיות לכך אותן יציג לנשיא הנכנס טראמפ.

דרמר סיפר במהלך הראיון כי יש לישראל ראיות חד משמעיות לכך שהממשל האמריקאי היוצא ברשות אובמה הוא שקידם את ההחלטה נגד ישראל והודיע: "נציג את הראיות בפני הממשל החדש בערוצים המתאימים והם מוזמנים לחלוק את המידע הזה עם העם האמריקאי".

לדברי השגריר הישראלי דווקא ארה"ב שעמדה באופן מסורתי לצד ישראל – היא זו "שעמדה מאחורי ההתנפלות על ישראל באו"ם, זה יום עצוב ופרק מביש ביחסים בין המדינות".

במסגרת טקס השקת תכנית הסיוע לצפון שנערך היום התבטא ראש הממשלה נתניהו בנוגע לתגובה הישראלית החריפה וסיפר כי זהו צעד שימנע מהלכים אנטי ישראלים נוספים ואמר: "אנחנו מדינה עם גאווה לאומית, אנחנו לא מגישים את הלחי השניה. העולם מעריך מדינות שאינן מתרפסות".

כזכור, בתחילת השבוע (א') זומן השגריר האמריקאי שפירו לשיחת נזיפה בעקבות המהלך האמריקאי באו"ם. קודם לכן אמר נתניהו כי אובמה הוא זה שיזם את ההחלטה ודאג להעבירה, וזאת למרות ההתחייבות המפורשת שלו להמנע מצעדים אנטי ישראלים שכאלה.

יחד עם זאת יועצו של אובמה, בן רודס, אמר בראיון לערוץ 2 (מוצ"ש) בו תקף את מדיניות ישראל כי לא צפויות יוזמות מדיניות חדשות עד לתום כהונת הנשיא. "השר קרי ינאם נאום שבו הוא יפרט חזון כולל לדרך שבה יש לפתור את הסכסוך. לצערי, אנחנו מסיימים את כהונת אובמה ללא התקדמות משמעותית בדרך לשלום".

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20