אין ספק שאיתור והשמדת שתי מנהרות טרור חודרות לתוך שטח ישראל בחודש אחד זהו הישג צבאי, טכנולוגי ומודיעיני עצום.

לצד זה אם אני הייתי גר בעוטף עזה ספק אם הייתי נרדם בלילות. מבלי להיכנס לפאניקה מיותרת שתי המנהרות החודרות שנמצאו בתוך חודש מראות שארגוני הטרור ברצועה לא זנחו את הרצון להשתמש בנשק האסטראטגי שלהם אולי הטוב ביותר ממבצע צוק איתן, מנהרות טרור.

המנהרה. צילום מסך, דובר צה"ל
המנהרה. צילום מסך, דובר צה"ל

מבט לתוך המנהרה שהושמדה הלילה מראה שהם לא רק חופרים אלא מכינים את המנהרה לפיגוע גדול. לא בכדי משקיעה מדינת ישראל מיליארדים בבניית המכשול ועוד מי יודע כמה מיליונים באיסוף מודיעין בנושא. חמאס מבין זאת גם ארגוני טרור אחרים ולכן צריך להסיק שני דברים.

האחד, עד שלא יהיה מכשול מלא בעוד כשנה וחצי יש חשש כבד שיש עוד מנהרות חודרות לשטח ישראל ובכל רגע נתון הן יכולות להיות הגפרור שיצית את העימות הבא אחרי שימוש בהן.

הדבר השני הוא שכל הארגונים יעשו מאמץ לפחות להשתמש במנהרה אחת כדי לרשום הישג מבצעי. לצד זה חשוב לומר במיוחד לתושבי הדרום שצה״ל ערוך הגנתית הצורה טובה מאוד בקו הגבול.

זה לא אומר שלא ניתן יהיה לבצע פיגוע חס וחלילה אבל בהחלט צריך לקחת בחשבון שעל כל 10 סיכולים אחד בורח תחת הרדאר. לכן אם אני הייתי תושב העוטף סביר להניח שלא הייתי ישן טוב בלילה לצד זה הייתי עושה הכל כדי לחיות בשגרה ולחזק את כוחות הביטחון ולקוות שישמר השקט לפחות עד שהמכשול יבנה עד הסוף לאורך כל הרצועה.

נועם אמיר

נועם אמיר

כתב ערוץ 20 לענייני צבא וביטחון