ח"כ מרב מיכאלי (המחנה הציוני) פעלה למנות את מיכל גרא־מרגליות, ששימשה עד לא מזמן כעוזרת הפרלמנטרית שלה, למנכ"לית עמותת "שדולת הנשים", כך על פי ידיעה שפורסמה הבוקר ב"הארץ". עוד על פי הנטען, ח"כ הציעה לגייס כספים לעמותה, זאת בניגוד לכללי האתיקה האוסרים על חברי כנסת לגייס כספים עבור עמותות.

ח"כ מרב מיכאלי. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90
ח"כ מרב מיכאלי. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

כח בעמותה הפועלת כגוף ציבורי וחוץ פרלמנטרי, יסייע למיכאלי בקידום עבודתה הפרלמנטרית. כך לדוגמה, מיכאלי שהגישה הצעת חוק שעברה בקריאה טרומית למניעת התעמרות בעבודה, הוזמנה לנאום בכנס בנושא זה של "שדולת הנשים" ביולי האחרון באוניברסיטת בר אילן. גם ח"כ זהבה גלאון ממרצ נאמה באירוע. יצויין כי קודם לכך, לא עסקה השדולה מעולם בנושא ההתעמרות בעבודה.

הצעת מקורבים להנהלה וגיוס תרומות

השדולה, שהוקמה בשנת 1984, נחלה הצלחות רבות בשנות ה-80 ו-90. בשנים האחרונות, ירד קרנה והיא נקלעה לקשיים כלכליים. בחודש מאי האחרון נערכו בחירות להנהלת השדולה. מיכאלי, עפ"י הנטען בידיעה, פעלה כדי למנות למנכ"לית העמותה את מי ששימשה כעוזרת הפרלמנטרית שלה מאז היבחרה לכנסת בשנת 2013, מיכל גרא – מרגליות. מיכל חברה בעמותה מזה כארבע שנים ובעלת תואר שני במשפטים עם התמחות בתחום המגדר. בשדולה לא הטילו ספק בכישוריה.

עוד עפ"י העיתון, מיכאלי פעלה לגיוס פעילים לשדולה, ובין היתר פנתה לפרופ' יפעת ביטון, ד"ר יופי תירוש ופרופ' דפנה יואל, ועודדה אותן להתמודד על חברות בהנהלת העמותה. לאחר בחירת ההנהלה ובטרם נבחרה מנכ"לית חדשה, עזבה גרא –  מרגליות את תפקידה בכנסת.  ביולי הוצע למנותה באופן מיידי ללא כל הליך פרוצדורלי, אך חלק מחברי ההנהלה ובראשם פרופ' דפנה הקר – התנגדו. בסוף הישיבה הוחלט על הקמת ועדת איתור, ומרגליות שבה לעבודתה בכנסת.

בניסיון לקדם את המינוי של גרא- מרגליות שוחחה ח"כ מיכאלי עם חברות ההנהלה. עפ"י הנטען בתחקיר, בשיחתה עם ננה חן, הציעה מיכאלי לסייע בגיוס כספים לעמותה בארה"ב אם תמונה עוזרתה כמנכ"לית. חן, שלא ראתה זאת בעין יפה השיבה למיכאלי כי היא "לא תקנה את השדולה בכסף". היא סרבה להתייחס לתוכן השיחה הפרטית.

לדברי רינה ברטל, יו"ר השדולה עד שנת 2012,  הבטחתה של מיכאלי לגיוס כספים הייתה הצעה כללית ולא בתמורה למינוי. "ההבטחה היתה כחלק מהמעורבות של מרב לפני הבחירות להנהלה, כדי שהבחירות ייצאו לפועל בצורה מסודרת. ברגע שהיא ידעה שיש בעיה כלכלית, היא הודיע שתעשה מאמצים ותעזור לגייס כסף". לחברי כנסת מותר להיות חברי עמותה, אך כאמור חל איסור לגייס כספים עבור עמותות.

בהנהלת העמותה המנסה להימנע מזיהוי פוליטי, התרעמו על התערבותה של הפרלמנטרית. למרות זאת, ו עדת האיתור בחרה למנות את גרא – מרגליות כמנכ"לית והיא תיכנס לתפקידה בחודש הבא.

גרא ־ מרגליות מסרה בתגובה: "הגעתי לשדולת הנשים בעקבות חמותי, שהיתה מנכ"לית השדולה לפני 15 שנה, וצורפתי להנהלה לפני יותר מארבע שנים, חצי שנה לפני שהתחלתי לעבוד עם ח"כ מיכאלי. ח"כ מיכאלי יקרה לי מאוד. אבל גם יהיה לי שיתוף פעולה פורה עם חברות וחברי כנסת נוספים".

ח"כ מרב מיכאלי מסרה בתגובה: "תפסתם אותי, לאחרונה גיליתי את הארגונים הפמיניסטיים… עניין של רק 25 השנים האחרונות. מעולם לא התניתי עזרה בגיוס כספים; אני בהחלט מופיעה רבות באירועים למען ארגונים, כפי שעושים ח"כים רבים, אמשיך לעשות זאת במסגרת החוק, ואמשיך לעשות זאת גם כשמיכל תסיים את תפקידה בשדולה. מיכל גרא־מרגליות היתה חברת הנהלת השדולה הרבה לפני שהצטרפה לעבודה אתי בכנסת, וזכתה להערכה רבה בכל מקום בו עבדה. למען הסר ספק: תמכתי במיכל, אך לא איימתי או הצבתי תנאים".

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20