הפיגוע אתמול בתל אביב עורר עניין רב בקרב הכתבים הזרים שמיהרו לסקר את האירוע ולדווח מהזירה. חלק נכבד מהדיווחים כפי שפורסם באתר ערוץ 20 היו מוטים ומסולפים. הדיווח שקיבל את מלוא תשומת הלב היה הדיווח השקרי של רשת RT הרוסית שפרסם בכותרת ראשית כי "שני חרדים חמושים רצחו 3 במרכז תל אביב".

הפרסום השקרי של הרשת הרוסית RT. צילום מסך מתוך אתר האינטרנט של הרשת
הפרסום השקרי של הרשת הרוסית RT. צילום מסך מתוך אתר האינטרנט של הרשת

"פניתי היום אל מר ניצן חן, המכהן כראש לשכת העיתונות הממשלתית, בבקשה לשלול את תעודות העיתונאים של כתבי העיתון RT בגין פרסום שקרי מטעה ומסית. רשת התקשורת RT) Russia Today) פרסמה אמש לאחר הפיגוע בתל אביב כי שני יהודים חרדים ביצעו את הפיגוע במתחם", כך פרסמה חברת הכנסת שרן השכל בעמוד הפייסבוק שלה.

מכתבה של ח"כ שרן השכל
מכתבה של ח"כ שרן השכל

ח"כ השכל הסבירה כי הרשת עברה על תקנון האתיקה של לשכת העיתונות הממשלתית אשר "אוסר במפורש על פרסום ידיעה שאינה אמת, שתוכנה אינו מדויק, מטעה או מסלף, הן ביודעין והן ברשלנות".

עוד אמרה ח"כ השכל כי על עיתונאי לבדוק את פרטי האירוע לפני פרסום הידיעות וכי אי דיוקים יש לתקן ובמקרה הצורך אף לפרסם התנצלות.

את חומרת האירוע רואה ח"כ השכל בכך ש "פרסום פזיז זה של ידיעה, שהיתה לכל הפחות לא מאומתת ועצם פרסומה בוצע ברשלנות, טומן בחובו השלכות כבדות על דעת הקהל בעולם כלפי יהודים חרדים ומהווה קרקע פורייה לביסוס דעת קהל גזענית בעולם כלפי ישראל, כלפי יהודים וכלפי האוכלוסייה החרדית בעולם כולו".

כאמור, אתמול בלילה ערך ערוץ 20 כתבה אודות הסיקורים המסולפים של הרשתות הזרות. היום גם הרשת החברתית לא נשארה אדישה והגיבה בדרך מקורית משלה.

מויאל
המם המגחיך את רשת CNN שפרסם אמיר מויאל בדף הפייסבוק שלו

הקומיקאי אמיר מויאל פרסם בעמוד הפייסבוק שלו קריאה לגולשים להצטרף לקמפיין הגחכה נגד האתרים "שמובילים את הדיווחים האנטי-ישראלים ואת האנטישמיות האוטומטית שלהם".

במם שפרסם מויאל מופיעה דמותו של כתב CNN המדווח כי "הטיטאניק תבעה לאחר שהותקפה ע"י קרחון ישראלי".

מויאל הסביר כי מאוחר מדי להתנצל וכי "אנחנו יכולים להשקיע מיליוני דולרים בהסברה, לרכך פקודות פתיחה באש, להכיל, להתאפק, להיות שקולים, ובאבחת מקלדת של עורך אנטישמי בCNN, בBBC או בRT פיגוע נגד ישראלים הופך להיות כותרת נגדנו".

אל אמיר מויאל הצטרף התסריטאי רועי עידן שמוכר בתור הכתב האנטישמי ג'ימותי ברייסון-קוק מהתוכנית "היום בלילה" של גורי אלפי.

מתוך דף הפייסבוק " Jimothy Bryson-Cooke"
מתוך דף הפייסבוק "Jimothy Bryson-Cooke"

דמותו של ג'ימותי שכל מהותה היא הגחכת הסיקור הזר, פרסמה פוסט בו נטען כי ישראל עצרה שני פלשתינים שמחו נגד צריכת שוקולד וסוכר ממקורות סחר בלתי הוגן והובילה אל מותם מסוכרת של 4 אנשים.

הפוסט קורא לאזרחי העולם למחות נגד ממשלת ישראל כדי שתשחרר את הפלשתינים ש"לכאורה איכשהו קשורים לאירוע לדברי מקורות ישראלים" כך נכתב.

גם יוצר הרשת אסף וול הצטרף אל הקו של עידן ומויאל ופרסם בדף הפייסבוק שלו ידיעה מפוברקת של הBCC לפיה "4 ישראלים מתו במהלך אכילת שוקולד". הוא פנה אל הגולשים ושאל בציניות "למי מאיתנו זה לא קרה".

רבים מהגולשים שלא הבינו את הפוסטים העוקצניים פנו ליוצרים ושאלו האם מדובר בידיעות אמיתיות.

מתוף דף הפייסבוק של אסף וול
מתוף דף הפייסבוק של אסף וול

 

 

 

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20