הבוקר דנה ועדת חוקה חוק ומשפט של הכנסת בהצעת חוק חובת גילוי על מי שנתמך על ידי ישות מדינית זרה, הידועה גם כ"חוק העמותות". מטרתה של הצעת החוק היא ליצור שקיפות ציבורית אצל חברות ועמותות שכספי התרומות שלהם מגיעים מגופים של מדינות זרות.

במהלך הדיון אמרה דבורה גונן, אימו של דני גונן ז"ל שנרצח ע"י מחבלים בקיץ שעבר ליד הישוב דולב בבנימין, כי "עורכי הדין של המחבל שרצח את הבן שלי, מומנו על ידי מדינות זרות".

דני גונן ז"ל. צילום מתוך דף הפייסבוק
דני גונן ז"ל. צילום מתוך דף הפייסבוק

גונן הוסיפה: "הכספים האלו מעודדים רצח. המחבל יודע שהוא יקבל הגנה ומשפחתו תקבל מימון. המחבל נשאר חי ומשפחתו תקבל תמיכה נדיבה ולי נותרה הזכות להיות אם שכולה. המדינות הזרות מממנות רצח. קחו בחשבון את תוצאות המימון הזר. לא יכול להיות שעו"ד שמייצגת מחבל תצדיק את הרצח של הבן שלי".

ח"כ זוהיר בהלול (המחנה הציוני) השיב לדבריה של דבורה גונן "אני מבין לליבך וכואב את הטרגדיה שחווית. אולם מדינת ישראל מקבלת מיליארדים ממדינות זרות לרבות לביטחון ומשתמשת בכספים הללו לחולל מלחמות שקוטלות אנשים".

מנכ"ל תנועת "אם תרצו" מתן פלג התייחס לדיון בוועדת החוקה על חוק העמותות: "אנו רואים את האבסורד כאן בשיא התגלמותו. עמותות שונות ממומנות על ידי ממשלות זרות ואנחנו יושבים מהצד ושותקים. חשוב שבהצעת החוק ינתן משקל משמעותי לכך שארגונים אלה מגינים על מחבלים ומשפחותיהם במימון ממשלות זרות. לא יכול להיות שמשפחות שכולות ניצבות בבג"ץ בפני סוללות עורכי דין בלי להבין שמי שמממן זאת הם האיחוד האירופי וממשלת זרות דוגמת גרמניה ושוויץ".

לדברי פלג "דבריה של דבורה גונן על בנה דני ז"ל יצאו מדם ליבה, ואני תקווה כי הם יגרמו להצעת החוק לעבור כך שמי שמגן על מחבלים במימון זר יחשף, הן בפני המשפחות השכולות והן בפני שופטי ישראל".

מתן פלג ודבורה גונן היום בועדה. צילום: אם תרצו
מתן פלג ודבורה גונן היום בועדה. צילום: אם תרצו

 

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20