עוד קמפיין של אנשי שמאל נגד הבאת תרבות ליישובים ביהודה ושומרון. המופע המרכזי של גלי עטרי באירוע ט"ו באב בתל-שילה מעורר קמפיין לחץ משמאל על הזמרת שתבטל את ההופעה, וזאת משום שמדובר בהופעה "בלב ליבו של השטח הפלשתיני".

דיון הפטריוטים בנושא הסערה סביב גלי עטרי

על העצומה חתמו עד כה 74 פעילי שמאל קיצוני בארבעת הימים מאז עלתה העצומה באינטרנט. באתר "וואלה" ניסו להעצים את האירוע כשכתבו כי "עשרות גולשים קוראים לעטרי לבטל את הופעתה בהתנחלות שילה".

"מציאות מאוד מכוערת ומפחידה"

בעצומה שנחתמה ע"י כ-70 אנשי שמאל, נכתב: "לגלי עטרי – שלום לך, כמו כולם במדינה הזאת גדלתי על השירים שלך ותמיד אהבתי אותם. שמתי לב שבמשך עשרות שנים של קריירה את נזהרת לא להיכנס לעין הסערה של מחלוקת פוליטית. ודווקא עכשיו את עומדת לנקוט צעד שעלול להפוך אותך למזוהה עם הימין הקיצוני? כן, הימין הקיצוני במדינת ישראל, זה מה שאמרתי. הכוונה שלי כמובן להופעה המתוכננת שלך ב-18 לאוגוסט באירוע שמקיימים המתנחלים בשילה – התנחלות שתקועה בלב ליבו של השטח הפלסטיני, התנחלות שהיא עמוד תווך בתנועת ההתנחלויות".

עוד כתבה כותבת העצומה "רציתי להגיד לך שבכל מה שנוגע להתנחלויות אין ולא יכול להיות דבר כזה כמו "נייטרלי" או "לא פוליטי". ההתנחלויות הן באמצע הויכוח הפוליטי החריף ביותר שקורע את המדינה הזאת כבר כמעט חמישים שנה. המטרה שבשבילה הקימו את ההתנחלויות בכלל ואת שילה בפרט זה להנציח את השליטה הצבאית הישראלית בשטח, שלטון בכח הזרוע על מיליוני תושבים פלשתינים, שזה גם אומר להנציח לדורי דורות את השנאה והפיגועים והמלחמות ושפיכות הדמים, לוותר סופית על כל אפשרות וכל סיכוי לשלום בינינו לבין הפלשתינים, להיות מדינה שמקיימת שלטון צבאי ברוטאלי על עם אחר ונסחפת לתהומות של לאומנות וגזענות ונהיית מוקעת ומצורעת בעולם".

"לכל זה את נותנת יד כאשר את הולכת לשיר במופע המרכזי של אירוע שמקיימים המתנחלים בשילה בשם "מחוללות בכרמים", שם יפה שמסתיר מציאות מאד מאד מכוערת ומפחידה. לא תוכלי להגיד שזאת סתם אמנות וסתם לשיר שירים יפים ואין לזה קשר לפוליטיקה. התנחלות זה דבר פוליטי במהותו, לשיר שירים יפים באירוע שמתקיים בהתנחלות הופך את השירים למכוערים. אחרי שתשירי אותם שם באוזני המתנחלים בשטח כבוש יהיה לי אישית קשה להמשיך להינות מהם כמו שנהניתי עד היום".

בנוסף, הופנו תגובות בעמוד הפייסבוק של הזמרת, שקוראות לעטרי להימנע מההופעה.

"רציתי לבקש ממך לבטל את ההופעה הזאת – ואם את חוששת מלנקוט עמדה פוליטית בכיוון השני, אז תמצאי איזה תירוץ טכני. ועוד רציתי להציע לך להחליף את האמרגן שהכניס אותך לשדה המוקשים הזה – או לפחות לפחות לחטוף עם האמרגן שיחה מאד נוקבת. כתבתי לך כאן את הדברים האלה בשמי ובשם של הרבה אחרים ואחרות שאוהבים את השירים שלך ונהנים מהם וממש לא רוצים להרגיש שיש לנו עכבות פוליטיות להמשיך להנות מהם".

גלי עטרי. פלאש 90
גלי עטרי. פלאש 90

"מוזיקה היא שפה שבאה לגשר"

כמדי שנה, אלפי נשים יגיעו בט"ו באב לאתר שילה הקדומה ויחוללו בין נופי הכרמים והשרידים של עיר המשכן הקדומה כמו בימי התנ"ך בדיוק במקום ובזמן שנהגו לעשות זאת בנות שילה לפי המסורת העתיקה. הזמרת גלי עטרי הוזמנה להופעה המרכזית באירוע. כמדי שנה, צפויות להגיע לפסטיבל אלפי נשים מכל רחבי הארץ במטרה לשמר מסורת עתיקת יומין של בנות שילה שהיו יוצאות ומחוללות בכרמים.

לאחרונה סיפרה עטרי בראיון לסיוון רהב מאיר בערוץ 2 על החלטתה לאחרונה שלא להופיע יותר בשבת. "אני חושבת שאני יכולה להרשות לעצמי לא להופיע בשבת, לפחות לחשוב ולהגיד מתי אני לא יכולה להופיע, או לא רוצה להופיע" אמרה הזמרת.

מנהליה של גלי עטרי מסרו בתגובה לעצומה: "גלי עטרי מופיעה בכל מקום אליו היא מוזמנת, ללא קשר לדעות פוליטיות". עטרי עצמה מסרה: "מוזיקה היא שפה שבאה לגשר בין בני אדם ולהדגיש את המשותף והיפה. פילוג, הבדלים פוליטיים, וויכוחים, יש מספיק מכל עבר… תנו למוזיקאים לעשות מה שהם יודעים לעשות הכי טוב. לרגש!".

סמנכ"ל מועצת יש"ע, יגאל דילמוני,  מסר: "שילה היתה העיר הבירה של עם ישראל במשך מאות שנים, אחד המקומות שהכי מחברים את עם ישראל לארץ ישראל. עם ישראל קשור לאזור הזה ולמקום הזה מראשית ימיו. לכן כל מי שמופיע שם מתחבר לשורשים שלו. קריאות להחרים מקומות ביהודה ושומרון מביאות אחר כך קריאות של אמנים מהעולם להחרים את ישראל. מי שמעודד את הקריאות האלה בעצם מעודד את החרם על מדינת ישראל, ושלא יתפלא אחר כך שאמנים יסרבו להופיע בתל אביב. בעולם הם לא מבדילים בין שילה לתל אביב. אלפי נשים מכל רחבי הארץ נהנות כל שנה מאירוע ייחודי זה, וגלי עטרי, הזמרת שליוותה אותנו לאורך כל ילדותנו, תוסיף קרן אור נוספת בהופעה שלה שם".

 פסטיבל "מחוללות בכרמים"– פסטיבל המחול התנכ"י לנשים יתקיים הקיץ זו השנה ה-8 באתר שילה הקדומה, ביום  חמישי, ערב ט"ו באב, ה-18/8/2016.

‫מיכל שמעון‬‎

‫מיכל שמעון‬‎

עורכת באתר ערוץ 20.