מליאת הכנסת אישרה הערב בקריאה שלישית את הצעת החוק שתמנע מצב שבו תושבי יו"ש הפריפריה והערים הערביות שבתוך שטחי הקו הירוק אינם מקבלים שירות ככל אזרחי ישראל, בשל סירובם של גורמים מסחריים להגיע למקום מגוריהם.

 ח"כ מועלם. הסוף לחרם על ההתיישבות. צילום: פלאש 90
ח"כ מועלם. הסוף לחרם על ההתיישבות. צילום: פלאש 90

הצעת החוק עברה ברוב של 54 תומכים מול 29 מתנגדים והיא צפויה לסייע לאזרחים ישראלים שסובלים מהפליה על רקע מגוריהם. על פי הצעת החוק שיזמה ח"כ שולי מועלם רפאלי מהבית היהודי, והועלתה לראשונה על ידי ח"כ אורי אורבך המנוח, תתווסף לחוק איסור הפלייה הקיים עילה נוספת שתאסור אפליה מחמת מקום מגורים.

נקבע כי מי שעיסוקו בהספקת מוצר לא יסרב לספק את אותו מוצר לכל מקום אחר שאליו צרכנים מגיעים כדי לרכוש או לאסוף את המוצר או לקבל את השירות. בשל הפרה של הוראות החוק יהיה רשאי בית המשפט לפסוק פיצויים שאינם תלויים בנזק בסכום של עד 10,000 שקלים.

ח"כ הערבים התנגדו לחוק וזאת על אף שההצעה עשויה להיטיב גם עם בוחריהם.

ח"כ עיסאווי פריג' (מרצ) אמר כי "הצעת החוק משמעותה המעשית המשך מתן העדיפות לתושבי ההתנחלויות, שחיים ברמת חיים של שווייץ, עם חינוך ותשתיות א'-א', עליהם יכולים שאר תושבי ישראל רק לחלום. חוק ההסדרה פרץ את הסכר לחוקי סיפוח נוספים כמו זה של מועלם, וההמשך צפוי להיות רע עוד יותר. הצעת החוק של מועלם בעצם מכריחה כל ספק שירות להגיע למאחז הכי מרוחק והכי מבודד שיש בשטחים. היא לא פועלת נגד אפליה, היא פועלת כדי שלנוער הגבעות יהיה יותר קל לקחת את המוצרים שהזמינו באינטרנט".

מנגד ח"כ שולי מועלם אמרה כי "המציאות של הפליית לקוחות לא תוכל לעבור עוד בקלות ותהיה נתונה לכוחות השוק. חברות שבוחרות לקיים מציאות של צרכנים סוג א' וסוג ב', צריכות לקחת בחשבון שהתנהלותן תהיה גלויה והציבור יתנהל בהתאם.

לדבריה, "במדינה מתוקנת השירות חייב להיות שוויוני. אני שמחה לסיים מהלך חקיקתי חשוב שהחל חברי השר לשעבר אורי אורבך ז"ל".

גם יוסי דגן ראש המועצה האזורית שומרון, בירך על אישור החוק ומסר: "מדובר בחקיקה חשובה ביותר לא רק עבור תושבי יו"ש אלא עבור החברה הישראלית כולה. מזה זמן מועצה אזורית שומרון באמצעות וועד מתיישבי שומרון מובילה את המאבק באפליה הצרכנית כלפי תושבי יו"ש ואני שמח שח"כ שולי מועלם הרימה את הכפפה ולקחה את המלחמה הזו צעד אחד קדימה".

אלירן קרסנטי

אלירן קרסנטי