ועדת האתיקה של הכנסת החליטה היום (ד') להרחיק לשבוע את ח"כ חנין זועבי מהמליאה ומוועדות הכנסת לאחר שכינתה את חיילי צה"ל "רוצחים". את הקובלנה הגיש ח"כ אורן חזן.

ח"כ חנין זועבי. צילום: פלאש 90כנסת

 

במהלך דיון בוועדת החינוך שעסק בהצעת חוק למניעת כניסה של גורמים חיצוניים הפועלים נגד צה"ל, למוסדות החינוך אמרה זועבי: "קוראים רוצח לבן אדם שרוצח גם פעם אחת בחיים או שרוצח מישהו כל יום בחייו, לכן גם הצבא שמדי פעם רוצח, לא כל יום. לא שמעת על נערים פלסטינים שנרצחו? איך האמת מפחידה אנשים פה. מספיק שרוצחים כל ארבעה ימים. מי רוצח את הפלסטינים בשטחים הכבושים?".

בהחלטת ועדת האתיקה נקבע כי שימוש בביטוי "רוצחים" כלפי חיילי צה"ל הפועלים בשם המדינה, מהווה הפרה של כלל האתיקה הקובע כי "חבר הכנסת ינהג בדרך ההולמת את מעמדו כחבר הכנסת ויעשה לטיפוח אמון הציבור בכנסת".

זועבי מסרה בתגובה: "אכן אמרתי שבין חיילי צה"ל יש שרצחו פלסטינים. אמת דיברתי ואשמח לנהל דיון בנושא. התבטאות זו היא חלק מחופש הביטוי הכי בסיסי, ולאיש אין זכות לסתום פיות בשל דעות שלא נוחות לו. אשמח לשלוח לכם מידע מפורט על אודות מספר רב של מקרי רצח של פלסטינים בידי חיילים".

ח"כ יוסף ג'בארין. צילום: פלאש 90

 

בתוך כך ועדת הכנסת אסרה אתמול (שלישי) לראשונה על חברי כנסת לטוס לחו"ל במימון ארגון התומך בחרם על ישראל ההחלטה התקבלה בעקבות חוות דעתו של השר גלעד ארדן, לאסור על נסיעת ח"כ יוסף ג'אברין במימון הארגון "קול יהודי לשלום" ולמנוע את טיסתה של חברת הכנסת חנין זועבי, שהייתה אמורה לנסוע לאירלנד בנסיבות דומות.

השניים שוקלים לעתור לבג"ץ.

אלירן קרסנטי

אלירן קרסנטי