"המוקד להגנת הפרט" הוא הארגון המממן יצוג משפטי למשפחות המחבלים שרצחו את דני גונן ז"ל ביוני דאשתקד ליד עין בובין (כיום "מעין דני") שלמרגלות הישוב דולב בבנימין. לדברי הארגון מטרתו היא "לסייע לפלשתינים שנתונים תחת הכיבוש הישראלי אשר מביא להפרות חמורות ומתמשכות של זכויותיהם".

היום בוועדת חוקה חוק ומשפט של הכנסת קראה אמו של דני גונן ז"ל להפסיק לאפשר לישויות מדיניות זרות לממן מחבלים.  "המדינות הזרות מממנות רצח. קחו בחשבון את תוצאות המימון הזר. לא יכול להיות שעו"ד שמייצגת מחבל תצדיק את הרצח של הבן שלי", אמרה גונן. בוועדה דנו בהצעת חוק העמותות שמטרתה ליצור שקיפות ציבורית אצל חברות ועמותות שכספי התרומות שלהם מגיעים מגופים של מדינות זרות.

דבורה גונן בבית המשפט הצבאי במהלך דיון של המחבלים שרצחו את דני גונן ז"ל. צילום: פלאש90
דבורה גונן בבית המשפט הצבאי במהלך דיון של המחבלים שרצחו את דני גונן ז"ל. צילום: פלאש90

בטרם הרסה המדינה את ביתו של המחבל שרצח את דני גונן ז"ל, עתר עו"ד אנדרה רוזנטל מטעם המוקד להגנת הפרט לבג"ץ ודרש להימנע מהריסת הבית. באותה העת הוגשו עתירות נוספות ע"י המוקד כנגד הריסת בתיהם של המחבלים שרצחו את מלאכי רוזנפלד ואת נעמה ואיתם הנקין ז"ל. בג"ץ דחה את מרבית העתירות שהגיש הארגון.

בשיחה בלעדית עם אתר ערוץ 20 סיפרה דבורה גונן כי נחשפה ליצוג המפואר של המחבלים בידי ארגוני שמאל ולמימון הזר שמאחוריהם רק לאחר שהגיעה לדיון בבית המשפט העליון. "הציבור חייב לדעת מה קורה פה. חובת אזרחי ישראל לדעת מי מימן עורכי דין שמגינים על מחבלים ועל משפחות מחבלים. גם השופטים שיושבים בבית המשפט עליון ודנים בעתירות חייבים לדעת מאיפה מגיע המימון. זה צריך להיכנס לחוק" אמרה גונן.

מכון המחקר NGO MONITOR חשף כי בין התורמים הזרים לארגון המוקד להגנת הפרט בעבר ובהווה נמצאים ארגונים של האיחוד האירופי והאו"ם. תרומות ע"י ישויות מדיניות זרות למוקד להגנת הפרט הגיעו משוודיה, פינלנד, ספרד,דנמרק, אירלנד, גרמניה, שוויץ, צרפת,טיוואן, הולנד, בלגיה ונורווגיה.

עוד דיווח המכון כי מחזור הפעילות של המוקד להגנת הפרט לשנת 2014 היה 9,865,302 ש”ח, כאשר לפי הדיווחים הרבעוניים של הארגון לרשם העמותות (כנדרש בחוק העמותות) בין השנים 2012-2016 הארגון קיבל 11,180,994 ₪ מישויות מדיניות זרות. בשנים 2012-2014, הפער בין התרומות ממדינות זרות לבין תרומות פרטיות עמד על 85.3%.

 

טבלת התורמים הזרים לארגון "המוקד להגנת הפרט". מתוך אתר NGO monitor
טבלת התורמים הזרים לארגון "המוקד להגנת הפרט". מתוך אתר NGO monitor

 

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20