ועדת הכנסת אישרה היום (ג') את הצעתו של השר לביטחון פנים, גלעד ארדן, לאסור ביקורים של חברי כנסת אצל אסירים ביטחוניים, כהגדרתם על ידי שירות בתי הסוהר. על פי הודעת הוועדה "יש בביקורים גיבוי ועידוד לאותם אסירים למעשיהם ולשולחיהם".

השר ארדן וח"כ קיש בדיון היום בועדת הכנסת. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
השר ארדן וח"כ קיש בדיון היום בועדת הכנסת. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

עוד קבעה הוועדה האחראית על חסינות חברי הכנסת, כי ביקורי אסירים ביטחוניים אינם חוסים תחת חסינותם וזכויותיהם של חברי הכנסת. זאת בשל הפגיעה שעלולה להירגם לביטחון המדינה כתוצאה מביקורים אלו, לפי חוות הדעת של שירותי הביטחון.

הצעת השר לביטחון הפנים התקבלה בתיאום עם יו"ר הכנסת, ח"כ יולי (יואל) אדלשטיין  ויו"ר ועדת הכנסת ח"כ יואב קיש. על פי ההחלטה, למספר בעלי תפקידים מקרב חברי הכנסת, קואליציה ואופוזיציה כאחד, תינתן האפשרות לקיים ביקורים אצל אסירים ביטחוניים, על מנת להבטיח פיקוח פרלמנטרי נאות על תנאי כליאתם.

הגורמים המוסמכים לקיים פיקוח פרלמנטרי הם ראש וועדת הכנסת, יו"ר ועדת הפנים והגנת הסביבה ויו"ר ועדת הביקורת. החלטת הוועדה נכנסה לתוקף מיידי.

יוזם ההצעה, השר ארדן, בירך על ההחלטה. "ועדת הכנסת קיבלה את הצעתי וקבעה שביקורי מחבלים אינם נכללים בהגדרת חסינות וזכויות חברי הכנסת. אני מברך על כך וגאה שהצלחנו לשים קץ לתופעה. מגונה והזויה של הזדהות והאדרת רוצחים מתועבים. חשוב להבהיר שההחלטה בעצם מותירה את שיקול הדעת לשב״ס להתיר ביקור ח״כ אצל אסיר אם המטרה היא לבחון את קיום תנאיו הבסיסיים ולשם כך יוגדרו מספר ראשי ועדות בכנסת שיאושר ביקורם".

"תודה מיוחדת ליו״ר ועדת הכנסת ח״כ יואב קיש שהבין מיד את חשיבות הנושא והוביל את ועדת הכנסת בנחישות ומקצועיות לקבל את ההחלטה הנכונה", הוסיף השר.

"ועדת הכנסת בראשותי, קיבלה החלטה כעת כי חברי כנסת לא יורשו לבקר מחבלים בכלא", אמר ח"כ יואב קיש. "יוגדרו מספר בעלי תפקידים מצומצם אשר יורשו לבקרם מתוקף תפקידם ולשמר את הפיקוח הפרלמנטרי. היום הכנסת הפסיקה את הביקורים אצל המחבלים. לא עוד".

השר ארדן ניסה לקדם יוזמה זו כבר תקופה ארוכה,אך  יו"ר ועדת הכנסת קיש נרתם להעלותה כעת להצבעה על רקע פרשת גטאס. כזכור, ביום ראשון השבוע הגיע ח"כ באסל גטאס (הרשימה המשותפת) לכלא קציעות כדי לבקר מחבלים אסירים, בידיעה שלא יצטרך לעבור חיפוש על גופו בכניסה מאחר וחברי הכנסת בישראל זוכים לחסינות.

 גטאס מגיע למשרדי החקירה בלהב 433. צילום: פלאש 90
גטאס מגיע למשרדי החקירה בלהב 433. צילום: פלאש 90

על פי החשד, החדיר גטאס טלפונים וכרטיסי סים לאסירים ביטחוניים בניגוד לחוק. היום נחקר גטאס ביחידת להב 433 של משטרת ישראל בחשד לביצוע עבירות של קשירת קשר לביצוע פשע, מרמה והפרת אמונים ועבירות נוספות על פי פקודת שירות בתי הסוהר.

בכניסתו לחקירה אמר הח"כ הנחקר: "אני יוצא עם ראש למעלה ובסוף ההר יוליד עכבר. הכול רדיפה פוליטית. הכול בסדר, התרגלנו לחקירות מסוג זה. הכול כדי לפגוע במאבק שלנו".

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20