ועדת הכנסת אישרה לפני זמן קצר פה אחד את הסרת חסינותו של ח"כ באסל גטאס (הרשימה המשותפת) החשוד כי הבריח מכשירים סלולאריים לאסירים ביטחוניים. הדיון התקיים בעקבות פנייתו של היועמ"ש לממשלה אביחי מנדלבליט ליו"ר הכנסת יולי (יואל) אדלשטיין הבוקר לזרז את הליך הסרת החסינות לח"כ לצורך המשך חקירת המשטרה בעניינו.

תוסר חסינותו? באסל גטאס. צילום: פלאש 90
תוסר חסינותו? באסל גטאס. צילום: פלאש 90

15 חברי הכנסת של ועדת הכנסת שנכחו בדיון הצביעו בעד ההחלטה. בעקבות כך, אם לא יוותר גטאס על חסינותו תוך יממה, מחר בצהריים תקיים מליאת הכנסת דיון מורחב בסופו יצביעו כלל חברי הכנסת על אישור הצעת היועמ"ש להסיר את חסינות של גטאס לצורכי חיפוש ומעצר.

היועמ"ש לכנסת, עו"ד אייל ינון, הסביר את משמעויות הסרת החסינות. לדבריו, גם אם הסרת חסינותו של ח"כ גטאס תאושר בועדה ובמליאה הוא עדיין יישאר חבר כנסת ויוכל להגיע ולהשתתף בדיונים והצבעות. "כידוע, הוא לא חבר הכנסת היחיד בהיסטוריה של מדינת ישראל שנמצא בחקירה".

לעומת זאת, אם ח"כ גטאס יהיה במעצר הוא לא יוכל להשתתף בדיונים ובהצבעות, אך ימשיך לקבל שכר כח"כ. יחד עם זאת ציין ינון כי וועדת האתיקה של הכנסת רשאית להטיל סנקציות על ח"כ גטאס ולמנוע ממנו להצביע במליאה ובוועדות.

"לראשונה היועץ המשפטי לממשלה מבקש להסיר חסינות תוך כדי הליך חקירה. יש תשתית ראייתית מוצקה לחשדות", הסביר המשנה ליועמ"ש, רז נזרי. בדיון הובהר כי לא מדובר בהסרת חסינות מפני העמדה לדין, אלא בהסרה שתאפשר קיום חיפוש משטרתי על גופו, בביתו ובכליו של גטאס וכן לזמנו לחקירה גם ללא הסכמתו וללא תיאום מראש.

סיעת "המחנה הציוני" תמכה בהסרת החסינות, אך יו"ר הסיעה, ח"כ מרב מיכאלי, הדגישה כי תמימות הדעים בוועדה מוכיחה כי חוק ההדחה איננו נדרש.

יו"ר סיעת "כולנו" ח"כ רועי פולקמן אמר כי גטאס הציג את המדרון החלקלק של הסרת החסינות בלבד. לדבריו יש לבחון האם הסרת החסינות מספקת או שנדרש הליך המשך שישאיר את הייצוג לרשימה ויסיים את כהונת גטאס בכנסת בכנסת כחלק מההליך הדמוקרטי.

ח"כ ישראל אייכלנר מיהדות התורה שתמך גם הוא בהסרה ביקש להבהיר כי המהלך נעשה נגד חבר הכנסת הספציפי גטאס ולא נגד כל אזרחי ישראל הערבים.

ב"יש עתיד" תקפו את אמירת נתניהו לפיהם מפלגתם היא מפלגת שמאל בשל התנגדותם לחתום על הדחת גטאס כחלק מחוק ההדחה. "אי אפשר רק לגלגל עיניים ולהגיד כל הזמן שאתם ימניים, אבל כשמגיע מועד שאתם צריכים להוכיח איפה אתם?", שאל בתגובה יו"ר הקואליציה ח"כ דוד ביטן (הליכוד). "הגיע הזמן שתהיו איתנו במלחמה נגד אלה שפוגעים במדינת ישראל", הוסיף ביטן.

את העמדה של כולנו שדווקא הוא כן נדרש ואת ההתקפות של ביטן על יש עתיד שמדבירם ימין ובפועל מתנהגים שמאל בזמן אמת

יו"ר הוועדה ח"כ יואב קיש (הליכוד) אמר לאחר הדיון כי "המשטרה תוכל לעצור אותו מיד לאחר אישור נוסף של הסרת החסינות במליאת הכנסת. לא אתן לאף אחד להשתמש בחסינות שלו כדי לפגוע בבטחון ישראל. זהו יום עצוב אך חשוב לכנסת ישראל".

דיון ענייני. ח"כ יואב קיש צילום: פלאש 90
יקיים דיון ענייני. ח"כ יואב קיש צילום: פלאש 90

דיון זה מתקיים לאחר שאמש אישרה הוועדה את הצעת שר הפנים לאסור על ביקורי ח"כים אצל אסירים ביטחוניים. עוד נקבע כי אלו לא יחסו תחת הגדרת חסינות חברי הכנסת וכי ועד המורכב מקואליציה ואופוזיציה יהיה אמון על מצבם של המחבלים הכלואים בישראל.

היועמ"ש חושף: כך נתפס ח"כ באסל גטאס

במכתבו של היועמ"ש נחשפה סדרת הפעולות שהובילו לחקירתו של ח"כ באסל גטאס (הרשימה המשותפת). המידע המודיעיני על ביקוריו המגמתיים של גטאס בכלא, הועבר משירות בתי הסוהר ליחידת להב 433 של המשטרה. בחקירה נגד ח"כ מהרשימה המשותפת טיפל אישית ראש אגף החקירות במשטרה, ניצב מני יצחק.

במקביל להזרמת המידע משב"ס התכוננו במשטרה לביקור נוסף של גטאס בכלא. שב"ס הכינו חדר מאובזר המרושת במצלמות ומיקרופונים ובלשי המשטרה המתינו לגטאס בדריכות ביציאה.

תפיסת גטאס
תפיסת גטאס

"במהלך המפגש הראשון עם האסיר דקה (רוצח החייל משה תמם הי"ד אשר נדון למאסר עולם), תועד ח״כ גטאס בווידיאו כשהוא מעביר לו ניירות. לאחר מכן התקיים המפגש השני עם האסיר בזרה ובו תועדה בווידיאו העברה של מעטפות מח״כ גטאס אל האסיר. ח״כ גטאס הוציא את המעטפות מכיסי מעילו הפנימיים ומסר אותן לאסיר בזרה, אשר הכניס אותן מתחת למכנסיו", צוין במכתב היועמ"ש.

עוד צוין כי "עם תום העברת המעטפות יצא האסיר מחדר המפגש ומיד ערכו הסוהרים חיפוש על גופו. בחיפוש נמצאו ארבע המעטפות כשבתוכן 12 מכשירי טלפון סלולאריים, 16 כרטיסי סים, שני מטענים ואזנייה אחת. לאחר מציאת פריטים אלה בחיפוש על גופו של האסיר בזרה ועל פי אישורי המוקדם, התבקש ח״כ גטאס להתלוות לחקירה במשטרה, ח״כ גטאס סירב לבקשת השוטרים״.

כשפנו השוטרים לגטאס עם צאתו מהביקור, בחר ח"כ לנצל את חסינותו. לאחר נסיונות מרובים להשיגו, אותר אמש גטאס ע"י המשטרה, התייצב  לחקירה ביחידת להב 433 ואמר: "אצא מהחקירה בראש מורם, ההר יוליד עכבר".

חבריו לסיעה ח"כ ג'מאל זחאלקה וחנין זועבי ליוו אותו לחקירה והמתינו לצאתו ממנה. מאוחר יותר אמש הודה במיוחס לו ואמר: "ביקורי אצל האסירים הם במסגרת פעילות הומניטרית והמוסרית בסוגיית האסירים לה אני מחויב ממניעים מוסריים הומנטריים צודקים, סוגיית האסירים היא סוגיה כאובה וקשה מנשוא, האסירים סובלים מתנאים קשים וטיפול בנושא זה הוא במסגרת תפקידי הציבורי והפרלמנטרי ואני מטפל בו באחריות".

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20