בחודש האחרון לכהונתו כנשיא ארה"ב, בחר ברק אובמה להפתיע את ישראל, ובניגוד לסיכומים קודמים נמנע מהטלת וטו על ההחלטה האנטי ישראלית במועצת הביטחון של האו"ם השוללת כל פעילות מדינית של ישראל ביהודה ושומרון ובמזרח ירושלים.
אובמה נואם למען קלינטון בעצרת בחירות בנובמבר. צילום: נועם רבקין פנטון, פלאש 90
מסנדל את טארמפ. הנשיא היוצא ברק אובמה נואם בעצרת בחירות בנובמבר. צילום: נועם רבקין פנטון, פלאש 90

מהלך זה מנוגד להבטחת הבחירות של הנשיא הרפובליקני הנבחר דונלד טראמפ להעביר את שגרירות ארה"ב בישראל מתל אביב לירושלים הבירה. במפלגה הרפובליקנית חוששים כי אין זה הצעד האחרון שמתכנן אובמה לפני סיום כהונתו כדי "לסנדל" את טראמפ.

בשבוע החולף הוציא אובמה צווים לחוזי קידוח עתידיים של נפט וגז באוקיינוסים הארקטי והאטלנטי, כל עפ"י דיווח ב"ישראל היום". בנוסף, הממשל האמריקני העניק חנינות נרחבות, קיצר עונשים ליום אחד בלבד ומחק מאגר רדום של גברים שהיגרו לאמריקה מארצות מוסלמיות בעיקר.

כמו כן, הבית הלבן מנסה לקדם מהלך לפיו ישוחררו 22 עצירים מהכלא הביטחוני בגואנטנמו, אותו הבטיח בעבר אובמה לסגור. כך על פי דיווח ברשת 'פוקס ניוז' האמריקאית.

הרפובליקנים זועמים על מהלכיו של אובמה רגע לפני כניסת טראמפ לבית הלבן. "המורשת של אובמה היא כמו אחת הבובות האלו שמלאות באוויר, וכשהאוויר יוצא היא מתכווצת ומתכווצת ומתכווצת", אמר יו"ר בית הנבחרים לשעבר ניוט גינגריץ'. "הדברים שהוא עשה בשבוע האחרון יתהפכו. הוא בעיצומו של טירוף מיואש". תומכי טראמפ משוכנעים כי אובמה מנסה להסיח את דעתו, וכי הנשיא הנבחר יבטל את מרבית צעדיו של הנשיא היוצא.

תומכיו מאמינים כי יבטל את מרבית צעדי אובמה. נשיא ארה"ב הנבחר דונלד טראמפ
תומכיו מאמינים כי יבטל את מרבית צעדי אובמה. נשיא ארה"ב הנבחר דונלד טראמפ

מנגד, במפלגה הדמוקרטית מחככים ידיים בהנאה. 64 חברי קונגרס דמוקרטים פנו לאובמה בבקשה לחון מהגרים שנכנסו לארה"ב בניגוד לחוק כילדים. בינתיים מתכונן הבית הלבן לחנון עברייני סמים בלתי אלימים ואמש חנן 78 אסירים והקל בעונשם של 153 אחרים.

בישראל נערכים ל"מכה שניה" של אובמה

למרות שהוא עסוק במדיניות פנים, בישראל כבר מתכוננים לקראת "מכה שנייה" של אובמה. החשש העיקרי בירושלים כעת הוא מוועידת פריז שתיערך ב-15 בינואר – חמישה ימים בלבד לפני השבעתו של טראמפ לנשיאות.

מזכיר המדינה האמריקאי ג'ון קרי, שבעבר הודיע כי ייעדר מהועידה בשל התנגדותה של ישראל, צפוי כעת לשנות את תכניותיו. בנוסף, הודיע קרי כי בימים הקרובים יישא נאום בו הוא מסביר את המניעים להימנעות הממשל האמריקאי מלהטיל וטו על החלטת מועצת הביטחון.

הנשיא לשעבר ג'ימי קרטר קרא לאובמה להכיר במדינה פלשתינית לפני תום כהונתו."הצעד הפשוט אך ההכרחי שהממשל שלו חייב לעשות בטרם תסתיים הכהונה הוא להעניק הכרה דיפלומטית אמריקנית לפלשתין", כתב קרטר במאמר ל"ניו יורק טיימס" בחודש שעבר.

יחד עם זאת יועצו של אובמה, דן רודס, אמר בראיון לערוץ 2 כי לא צפויות יוזמות מדיניות חדשות עד לתום כהונת הנשיא. "השר קרי ינאם נאום שבו הוא יפרט חזון כולל לדרך שבה יש לפתור את הסכסוך. לצערי, אנחנו מסיימים את כהונת אובמה ללא התקדמות משמעותית בדרך לשלום".
בן רודס. צילום AP
בן רודס. צילום AP
כמו בישראל גם ברוסיה ממתינים בכיליון עיניים לכניסתו של טראמפ לבית הלבן. בריאיון לעיתון "רוסייסקיה גאזטה" אמר קונסטנטין דולגוב, המשמש כממונה על זכויות האדם במשרד החוץ הרוסי כי "לממשל טראמפ מצפה ירושה קשה מאוד בעניין רוסיה. הממשל הנוכחי עושה כל מאמץ כדי להכניס כמה שיותר אזרחים רוסים לרשימות שונות של עיצומים, ושירותי הביטחון של ארה"ב 'צדים' אזרחים שלנו במדינות שלישיות כדי להביא אותם לדין באמריקה".

בבית הלבן מכחישים כי מדובר באקורד סיום צורם ומכוון של הנשיא הדמוקרטי היוצא מול הממשל הרפובליקני הנכנס. עוד טענו כי צעדים אלו נקבעו עוד בטרם נודעו תוצאות הבחירות בנובמבר האחרון.

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20