הרב אליעזר מלמד, ראש ישיבת הר ברכה ומבכירי הרבנים בציונות הדתית, כתב בסוף השבוע בטורו בעיתון "בשבע" כי לחבר הכנסת לשעבר ינון מגל נעשה עוול, לאחר שאולץ לפרוש מהפוליטיקה בשל תלונות על הטרדות מיניות אך בהמשך התברר כי הן נסגרו מחוסר אשמה: "הפגיעה בח"כ לשעבר ינון מגל הייתה לא מוצדקת", כתב הרב. לדבריו, "הוא נבחר כדובר רהוט ופעיל של הערכים הלאומיים והיהודיים, ועכשיו הוא חסר".

הרב אליעזר מלמד וחבר הכנסת ינון מגל. צילום: פלאש 90
הרב אליעזר מלמד וחבר הכנסת ינון מגל. צילום: פלאש 90

 

הרב מלמד הקדיש את עיקר טורו להפגנות אנשי השמאל נגד ראש הממשלה נתניהו שאותו הם מאשימים בשחיתות. מלמד שלל השתתפות בהפגנות הללו.

"טענת המפגינים שצריך להפיל ממשלה על חשדות מסוימים, היא פגיעה אנושה בציבור שבחר את נציגיו כדי שימלאו את שליחותם במשך ארבע שנים. לטענת הרב, "הפוגע בשליחי הציבור הללו גונב וגוזל את זכויות הציבור להיות מיוצג על ידי נבחריו". בהקשר זה הוא התייחס גם לח"כ לשעבר ממפלגת הבית היהודי שמספר מצומצם של נשים טענו כי טרם היותו חבר כנסת דיבר אליהם בצורה לא ראויה.

מגל, כזכור, התנצל מיד על דבריו ולקח אחריות, אך לכל אורך הדרך הכחיש כי דבק בו רבב פלילי. מספר חודשים אחר כך סגרה הפרקליטות את התיק בעניינו בעילת חוסר אשמה. "גם אם התנהגותו לא הייתה מתוקנת בכל צדדיה", כתב הרב מלמד, "הוא נבחר כשליח ציבור, ועל התנהגות לא נאותה בתחום אחד שאינו פוגע בשולחיו אסור להפיל אותו. הפלתו אינה פעולת ענישה נגדו אלא נגד שולחיו, שעכשיו עשקו מהם את הייצוג המיוחד שלשמו הוא נבחר. הוא נבחר כדובר רהוט ופעיל של הערכים הלאומיים והיהודיים, ועכשיו הוא חסר".

בהקשר לדברים המיוחסים לראש הממשלה כתב מלמד כי יש לבצע את הבירור לאחר שיסיים את תפקידו. "אין אדם שמתנגד לכך שלאחר שראש הממשלה יסיים את תפקידו, שיעמוד לחקירה ולמשפט צדק, ואם יימצא אשם שיישא במלא עונשו", כתב הרב. "אבל עכשיו לא הוא נענש אלא הציבור ששלח אותו. ממילא יוצא שכל ההפגנות הללו אינן נגד נתניהו, אלא נגד מיליוני הבוחרים של הממשלה".

לטענת הרב, בניגוד לעבירות חמורות כרצח ואונס, חטאים בתחום האישי יש להשאיר לשיקול דעת הבוחר: "כאשר מדובר בחטאים הקשורים להתנהגות אישית לא תקינה, הם צריכים לעמוד להחלטת הציבור. ירצה יבחר, לא ירצה לא יבחר. ואם יש בהם היבטים פליליים, שיעמוד לדין לאחר שימלא את שליחותו".

אלירן קרסנטי

אלירן קרסנטי