מליאת הכנסת אישרה אמש (ב') בקריאה ראשונה את חוק "V15". ההצעה, המהווה תיקון לחוק מימון מפלגות, הוגשה ע"י יו"ר ועדת הכנסת ח"כ יואב קיש (ליכוד) ועברה ברוב של 37 תומכים מול 26 מתנגדים. כעת היא תועבר לבחינת הוועדה המשותפת לוועדת הכנסת ולוועדת חוקה.

ארגון V15. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90
ארגון V15. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

הצעת החוק נולדה על רקע התערבותם של ארגונים ועמותות הממומנים בכסף זר ומציגים עצמם כא-פוליטיים, במערכת הבחירות לכנסת. בדברי ההסבר להצעה נכתב: "במהלך תקופות הבחירות במדינת ישראל חוק מימון מפלגות מאותגר על ידי גופים שונים שמנסים להשפיע דרך ארגון ומימון חוץ מפלגתי על תוצאות הבחירות בישראל. כך היה בתופעת 'עמותות ברק' וכך גם במהלך הבחירות לכנסת ה-20".

ההצעה מגדירה לראשונה מהו "גוף פעיל בבחירות" ודורשת כי מבצע פעילות בחירות יירשם תחת הגדרה זו וימנה מטעמו גורם מוסמך שיפעל מול רשויות המדינה. עוד עפ"י ההצעה, על מי שמבצע פעילות בחירות בשווי העולה על 100,000 ש"ח יחולו כללי שקיפות והגבלות נוספות, ובמקרה ששווי הפעילות עולה על 400,000 ש"ח יוטלו חובות מוגברות ואף ענישה פלילית במקרה של הפרת החוק. בנוסף, מוצע לקבוע כי מועמד בבחירות לכנסת או בעל תפקיד במוסדות של מפלגה, לא יהיה בעל תפקיד בגוף פעיל בבחירות. כמו כן, מוצע להטיל הגבלות על גוף פעיל בבחירות בכל הנוגע לקבלת תרומות.

"החוק מטפל באותם מקומות שגופים גדולים לוקחים כספים ומנסים להשפיע על מערכת הבחירות שלנו. ארגון שממשיך לסרב לקבל את דעת הבוחר, משבח ומהלל מנהיג אחר פלסטיני, זו השחתה של הדמוקרטיה הישראלית ועוד באמצעות מימון של מדינות זרות", אמר יוזם ההצעה ח"כ יואב קיש. "v-15 נכשלו כישלון חרוץ ב-2015 ו'דרכנו' יכשלו כישלון חרוץ ב-2019. אנחנו נלחמים על הדמוקרטיה הישראלית, לא ניתן יד לקניית שלטון בכסף".

לדברי ח"כ אראל מרגלית (המחנה הציוני) המתנגד להצעת החוק, "חשוב שיהיו קבוצות פוליטיות לאו דווקא במסגרת מפלגתית בשביל שהדמוקרטיה הישראלית תהיה חיה וקיימת".

ח"כ יעל גרמן (יש עתיד) אמרה: "זהו חוק טוב ואם הוא לא היה מגיע מהכיוון של יואב קיש קרוב לוודאי שכולנו היינו מצביעים עבורו. זה חוק שאומר שמה שנעשה לפני הבחירות שפעמים רבות זה הבסיס לשחיתות שלאחר הבחירות, כל הדברים האלה לא יוכלו להיות. כאשר קמות כל מיני עמותות שנמצאות מתחת לרדאר, אז זורמים כספים שאנחנו לא יודעים עליהם. התורמים מפזרים את לחמם".

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20