יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני (יהדות התורה) נפגש עם שגריר בריטניה בישראל דיוויד קורי והביע התנגדות לחוק ההסדרה, כך פורסם בסוף השבוע בעיתון "יתד נאמן".

סמן שמאלי. ח"כ גפני. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90
סמן שמאלי. ח"כ גפני. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

כזכור, בשבוע שעבר נפגש ראש הממשלה בנימין נתניהו עם ראש ממשלת בריטניה תרזה מיי שהודתה כי התמיכה בהחלטת האו"ם נגד פעילות ישראל ביהודה ושומרון הייתה שגויה. בעוד נתניהו עשה את דרכו לישראל עבר חוק ההסדרה בכנסת בקריאה שניה ושלישית ובריטניה מיהרה לגנות את החוק.

"הציבור החרדי מתנגד לכל צעד של התגרות באומות העולם", אמר גפני לשגריר והעריך כי יישום החוק לא יצלח. בפתח הפגישה אמר גפני כי "לאורך כל השנים ישראל רואה בבריטניה ידידה קרובה מאד. ויש לחזק את הקשר בין המדינות".

"אנו בעד קיום משא ומתן מדיני זהיר, ונגד כל התגרות. לא השתתפתי בהצבעה במליאת הכנסת על חוק ההסדרה ולהערכתי החוק הזה גם לא ייושם בסופו של דבר", אמר גפני שלדברי מקורביו נעדר בשל סיבות טכניות. "היהדות החרדית שותפה בדרך כלל עם ממשלות הימין בשל העובדה שרוב הציבור המסורתי נמצא שם, ולאו דווקא בגלל העמדה המדינית".

"יהדות התורה וש"ס יפעלו לאזן את הממשלה במידה ויימשכו הליכי חקיקה בנושאים המדיניים, יש לנו עמדה בתחומים המדיניים, ונביע זאת בכל חוק וחוק שיהיה רלוונטי", הצהיר גפני הנחשב לסמן 'שמאלי' במפלגתו. זאת ככל הנראה שלא על דעת חברי סיעתו, יעקב אשר ואורי מקלב, שהצביעו בעד החוק ואמרו כי עשו זאת בהוראת הרבנים.

קורי השיב כי אכן יש להעמיק את הקשרים בין המדינות בתחום הכלכלים ובתחומים נוספים עליהם סיכמו נתניהו ומיי בפגישתם. קורי ציין כי בשנה וחצי בהן הוא מכהן בתפקידו בישראל הוא רואה חשיבות בחיבור למגזר החרדי. "שר המסחר הבריטי אמור להגיע בקרוב לישראל וכמוהו גם יו"ר בית הנבחרים הבריטי אשר זו הפעם הראשונה מזה 68 שנים שיו"ר בית הנבחרים הבריטי יגיע לארץ. הדברים מעידים על המשך העמקת הידידות בין המדינות", אמר השגריר.

קורי הוסיף כי דלתו פתוחה בפני הציבור החרדי. גפני השיב כי קיים קשר הדוק עם השגריר הקודם מתיו גולד וכן הוא נמצא בקשרים קרובים עם שגרירים נוספים. "אנו מחויבים להעמיק את הקשר ואת שיתופי הפעולה בין המדינות ולשלב ידיים בתחומים רבים ומשמעותיים המשותפים לנו", סיכם חבר הכנסת.נו עמדה בתחומים המדיניים, ונביע זאת בכל חוק וחוק שיהיה רלוונטי".

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20