זה יום חג ליכודי. גאווה לדמוקרטיה הישראלית. 120 אלף מתפקדי הליכוד יבחרו את רשימת המפלגה לכנסת. רק להם הכוח להחליט מי מבין חברי הכנסת והשרים ימשיכו לכהונה נוספת, ואילו פנים חדשות נראה מטעם הליכוד.

גדעון סער. צילום: ערוץ 20

 

כל המתמודדים מגיעים לקו הסיום עם הלשון בחוץ. זה מירוץ קשה, יצרי, צמוד ובעיקר מתיש. הם חרשו את הארץ מצפונה ועד דרומה, נפגשו עם פעילים וחברי מרכז, רקמו דילים, ערכו כנסים, התראיינו בכל אמצעי התקשורת, הפיקו סרטים בכיכובם, מנו את ההישגים שלהם בכל דרך והבוקר – רגע האמת מגיע. מי לשבט ומי לחסד?
המירוץ הזה התאפיין בלא מעט עימותים והכפשות. הבולט בהם: נתניהו נגד סער. ראש הממשלה נכון לעכשיו לא הציג שום הוכחה או עדות נתמכת לקומבינת סער את ריבלין. זה לא הפריע לו להתחיל את השבוע באולפן הטלוויזיה של הליכוד עם האשמות ממוחזרות על סער, שתוגברו אחר כך בפוסט של הבן יאיר והסעירו את הבית הליכודי.

סער ממשיך להכחיש בתוקף, טוען שעורכים לו סיכול ממוקד ולא בצדק. מחר בבוקר נדע האם הפוטש הזה של נתניהו בסער דחק את היורש לכתר לשולי העשירייה הפותחת או שמא קידם אותו לשלישייה הפותחת של בכירי המפלגה. בכל מקרה, אם נתניהו ירכיב את הממשלה הבאה, סער במקרה הטוב יהיה השר להגנת הסביבה.

יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין. צילום: ערוץ 20

 

זה לא נגמר כאן. גם על תואר האישה הבכירה בליכוד יש קרב לא פשוט בין מירי רגב לגילה גמליאל. רגב מקושרת היטב בליכוד וצפויה להתברג בשלישייה הפותחת. גמליאל, כמו הנגבי ואחרים, זוכה לתמיכת הליכודניקים החדשים. זה אומנם כוח אלקטורלי לא מבוטל, גם אחרי פסילת אלף מהמתפקדים שלהם, אבל מצד שני מרחיק את גמליאל מתמיכת הגורמים הניציים במפלגה.

על טיקט הביטחוניסט מתמודדים שניים. ראש השב"כ לשעבר, יו"ר ועדת חוץ וביטחון – אבי דיכטר – הותיק במפלגה. לעומתו, הכוכב המוצנח מכולנו, אלוף במילואים יואב גלנט, שזכה לחיבוק חם מנתניהו שרואה בו הביטחוניסט הבכיר של הליכוד והתשובה של הימין לצמד הגנרלים גנץ את בוגי.

אתמול טרחו גורמים אנונימיים לשלוח מאות הודעות סמס למתפקדי הליכוד ובהן ציטוטים של גלנט נגד הליכוד. "בפריימריז הקרובים מצביעים רק לליכודניקים אמיתיים", זו חתימת הודעות הטקסט האלה.

ויש גם מועמד אחר, שנחשב מקורב לשר ארדן. מישהו ביקש להכפיש אותו והפיץ בתפוצה נרחבת שאותו מועמד (לא נזכיר כאן את שמו כדי לא לחבל בסיכוייו) הועסק בקזינו בבוגלריה."שלא יהיו לנו פדיחות שוב", נכתב באותה הודעה. על מועמד אחר נטען שהוא פעילו מוסווה של "יש עתיד".

אלה הם חוקי המשחק הדמוקרטי, ועדיין הם כנראה עדיפים על שיטת הדיקטטורה הנהוגה במפלגות האחרות – מ"יש עתיד" ועד "הימין החדש", שם היו"ר הוא כל יכול.

שרת התרבות והספורט מירי רגב. צילום: הדס פרוש, פלאש 90

 

הפריימריסטים מתרוצצים היום בין הקלפיות, עסוקים בשיחות שכנוע אחרונות. רשימות המומלצים עוברות מיד ליד. גם נתניהו פועל חזק ואף פינה חלק מסדר יומו לטובת הבחירות הפנימיות. הוא יבקש מהמצביעים גם לדחוק את סער וגם לאשר את ההצעה שלו לשריונים נוספים ברשימה, הצפופה ממילא.

ומי אמור להיות מוטרד היום? השרים אלקין וקרא, אולי גם שטייניץ, וגם חברי הכנסת הטריים יהודה גליק, שרן השכל, נאוה בוקר וירון מזוז.

מנגד, יולי אדלשטיין, שמעוניין להמשיך בכנסת הבאה את תפקידו כיו"ר ולא מהווה איום על השרים והבכירים עשוי להיות זה שבסוף יקטוף את המקום הראשון ברשימת הליכוד

אמיר אוחנה, יואב קיש ודוד ביטן צפויים להתברג במקומות גבוהים.

לגבי אורן חזן, הח"כ הכי לא צפוי במפלגה, אניגמה גדולה. הוא לא נכלל ברוב הדילים של הח"כים והשרים, אבל הפופולריות שלו במפלגה גדולה.

ומכאן, נאחל בהצלחה לכל המועמדים ושהיום הזה ייזכר בחגיגה גדולה לדמוקרטיה, ורק כך.

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20