בית המשפט העליון החמיר הבוקר (ראשון) את עונשו של לוחם מג"ב בן דרי שהורשע בגרימת מותו ברשלנות של פלסטיני. הלוחם נשפט ל-18 חודשי מאסר במקום 9 שנגזרו עליו.

לוחם מג"ב בן דרי עם עורך דינו ציון אמיר בבית המשפט. צילום ארכיון: ארגון חוננו

 

האירוע התרחש במהלך הפרות סדר באזור הכפר ביתוניא ביום הנכבה. דרי הורשע במסגרת הסדר טיעון בכך שירה בפלסטיני כאשר לא נשקף ממנו כל חשש לכוח. על פי ההרשעה, הוא לא וידא שבמחסנית שהוא עושה שימוש אין כדורים חיים. כאמור, בית המשפט המחוזי גזר על דרי 9 חודשי מאסר, אולם ברוב דעות, בחר היום בית המשפט העליון להחמיר את העונש.

"לצערנו, הנשק שניתן לדרי על מנת להציל את הנפש, שימש – בשל כוונת זדון לפצוע, ורשלנות חמורה שנלוותה לה – לשפיכות דמים. במבחן הזה כּשל דרי; עליו ליתן את הדין", קבע השופט נועם סולברג. לעמדתו של סולברג הצטרף השופט מינץ.

מנגד, השופט יוסף אלרון נותר בדעת מיעוט. "מלאכת האיזון בין השיקולים השונים במקרה מורכב זה אינה קלה כלל ועיקר. העונש שהושת על המשיב נוטה אמנם לרף התחתון של מתחם הענישה שקבע בית משפט קמא, אך בסופו של יום, הוא אינו חורג ממדיניות הענישה המקובלת במקרים אחרים שתוארו בגזר דינו של בית משפט קמא".

פרקליטו של דרי: "'שפיכות דמים'? זה המסר שאנחנו רוצים להעביר ללוחמים? שיהססו?"

"הופעתי מאוד, נדהמתי. קשה לעכל את פסק הדין הזה" אמר פרקליטו של דרי, עו"ד ציון אמיר, בראיון ל'היום הזה' עם אמיר איבגי. "לא עלה על דעתי שהפרקליטות תערער על התוצאה המדויקת מאוד של בית המשפט המחוזי. המדינה ערערה כאחרון הנאשמים".

"נדהמתי". עו"ד ציון אמיר באולפן 'היום הזה'

 

לדבריו, "פרקליטות המדינה הגישה את הערעור ממש ביום האחרון, כדי למנוע מהצד השני להגיש ערעור. בשבוע הבא הוא כבר היה צריך ללכת הביתה". עו"ד אמיר הזהיר מהחלשת כוחם של חיילי צה"ל שעלולה לקרות בעקבות פסק הדין והזכיר כי מדובר "בלוחמים שלנו שאנחנו שלחנו אותם ומולם עומד המון מוסת טרוריסטי שמתפרע, מיידה אבנים ומעמיד אותך בסיכון".

הוא אף מחה על הגדרת דעת הרוב של השופטים את המעשה כ"שפיכות דמים" ותהה: "'שפיכות דמים'? זה המסר שאנחנו רוצים להעביר ללוחמים – שהיד שלהם תהיה מהססת ברגע של פעילות מבצעית? שיחששו להגן על חיהם וחיי הזולת?".

אלירן קרסנטי

אלירן קרסנטי