ניר ברקת, ראש עיריית ירושלים, מדורג בצמרת רשימת הפוליטיקאים שמאוהבים בתקשורת. הוא משקיע לא מעט כדי להופיע בתקשורת, הוא גם מעסיק אנשי מקצוע שתפקידם בין השאר לדאוג שמר ברקת יהיה אחד הפוליטיקאים המסוקרים ביותר. יש לו שאיפות להיות ראש העיר השני שהופך לראש ממשלה, אחרי אהוד אולמרט.

בינתיים, ברקת, מתעסק בדרך בכמה החלטות הזויות. אחת מהן, קיצוץ תקציב מועדון הכדורגל של בית״ר ירושלים. למה? בגלל הגזענות מצד האוהדים. ניר ברקת החליט להילחם בגזענות של אוהדי בית״ר ירושלים. ״מלחמה של ממש״. הקריאות הגזעניות של חברי ארגון לה פמיליה במשחקי הקבוצה הוציאו את ראש העיר מדעתו עד שהחליט להילחם נגד התופעה המחליאה מצד כמה מאות מאוהדי הקבוצה. ואיך בדיוק נלחמים נגד תופעת הגזענות של האוהדים? פשוט מאוד, מקצצים 50 אחוזים מתקציב העירייה למועדון בית״ר ירושלים.

בגלל הגזענות של אוהדי בית"ר? צילום: פלאש 90
בגלל הגזענות של אוהדי בית"ר? צילום: פלאש 90

העירייה הייתה אמורה להעביר לקבוצה 1.3 מיליון שקל, תקציב תמיכות עבור העונה שעברה. הוועדה החליטה לא להעביר את הכסף בגלל התנהגות אוהדי הקבוצה בנוגע לקריאות הגזעניות בטדי. באוגוסט שנה שעברה, החליטה הוועדה על קריטריונים חדשים לפיהם קבוצה שאוהדיה יהיו מעורבים בקריאות גזעניות תינזק כלכלית. העברת הכסף הוקפאה בעונה שעברה והקבוצה זומנה לפני מספר חודשים לשימוע וההחלטה התקבלה בימים האחרונים – קיצוץ של 650 אלף ש"ח, מחצית מהסכום המקורי.

שיקול מקצועי או סכסוך אישי?

באותה תקופה שהוועדה קיבלה את ההחלטה על שינוי הקריטריונים, ראש העיר ניר ברקת הסתכסך עם אלי טביב, הבעלים של בית״ר ירושלים, ברקת חיפש ומצא רוכש כביכול שיקנה את המועדון מטביב שסירב בתוקף להיכנס בכלל למ״מ עם אנשיו של ברקת. מעניין מאוד להיזכר בדברים שאמר ראש העיר על טביב בחודש אוקטובר שנה שעברה. הסמיכות בין הסכסוך שנוצר בין ברקת לטביב מעלה את השאלה האם החלטת ועדת התמיכות היתה מתקבלת אילולא הסכסוך?

שני האישים הסתכסכו, העירייה החליטה על שינוי הקריטריונים ולאחר מכן הגיעה ההתקפה הקשה של ברקת על טביב בתקשורת כאשר ראש העיר אמר אז בין השאר: ״אלי טביב מחזיק את בית״ר ירושלים כבת ערובה ומנסה להרוויח על גבה״. עוד האשים ברקת את טביב: ״הוא רוצה לעשות סיבוב על המועדון ומנסה להרוויח על גבו. זה נכס שלו? בית״ר שייכת לעיר״.

אחרי ההחלטה של ועדת התמיכות בעיריית ירושלים, המועדון הוציא הודעה מאופקת: "אנו לומדים את ההחלטה והנושא. מועדון הכדורגל בית״ר ירושלים בראשותו של אלי טביב נלחם באלימות ובגזענות עם כל האמצעים העומדים לרשותנו, אך מענה לגילויי גזענות ואלימות לא ייתכן שיינתן אך ורק על ידי המועדון אלא גם בעזרת הגופים (משטרה, בתי משפט, משרדי ממשלה), אשר יש בידם לסייע ולא להעמיד את המועדון בודד בצריח, ללא יכולת אמתית למגר את התופעות הללו לבד. מדובר בבעיה שהיא מכת מדינה ומי שהופך אותה לנחלתה של בית״ר ירושלים בלבד, טועה ומטעה.

אלי טביב. האם הקיצוץ בתמיכה נובע מהסכסוך בינו ובין ראש העיר? צילום: פלאש 90
אלי טביב. האם הקיצוץ בתמיכה נובע מהסכסוך בינו ובין ראש העיר? צילום: פלאש 90

נעשה קצת סדר בדברים הקשים שאמר ראש העיר על טביב לפני שנה. ניר ברקת היה איש עסקים מצליח לפני שנבחר לראשות העיר והוא לבטח יודע כי אדם שרכש ומחזיק בבעלות על חברה נחשב לבעלים של החברה. טביב רכש את בית״ר ירושלים בכספו הפרטי והוא הבעלים של המועדון גם אם זה לא מתאים לראש העיר שהיה אחד האישים המרכזיים שגרמו לטביב לרכוש את המועדון שהיה במצב של התמוטטות כלכלית. שנית, כדאי ליועצים של ברקת להסביר לו כי הקבוצה לא שייכת לעיר וטביב אינה מחזיק בה כבת ערובה, בית״ר ירושלים שייכת לאלי טביב כחוק וכדין. האם נראה לברקת שתושבים שאינם מרוצים ממנו כראש העיר שלהם יבקשו ממנו להתפטר אחרי שנבחר כחוק? האם אזרחי ירושלים יכולים לומר שברקת מחזיק בהם כבני ערובה?

זכותו של ראש העיר לקצץ תקציב למועדון כדורגל שנמצא בידיים פרטיות. אין לי בעיה עם החלטה של ראשי ערים שתומכים בספורט בעירם גם אם המועדון נמצא בידי אנשי עסקים ואין לי בעיה עם ראשי ערים שאינם תומכים בקבוצות שנמצאות בידי בעלים פרטיים. יש לי בעיה כאשר ראש עיר מקבל החלטות בהתאם למצב הרוח שלו או בהתאם ליחסים עם בכלי הקבוצה. ההחלטה לקצץ 50 אחוז מכספי התמיכות בגלל קריאות גזעניות במשחקי בית״ר בטדי היא החלטה לא ראויה ופופוליסטית.

האם ראש העיר ברקת היה נותן יד להחלטה כזו אם מערכת היחסים בינו לבין טביב היתה טובה? האם ברקת היה נותן יד לקיצוץ בתקציב התמיכה במועדון בית״ר ירושלים אם אחד מאנשיו הקרובים היה רוכש את הקבוצה מטביב? למה עיריית ירושלים לא קיצצה את התמיכה הכספית שלה בעידן היור איציק קורנפיין? הקריאות הגזעניות בטדי החלו רק בתקופתו של טביב? האם ארגון לה פמיליה הקיצוני צמח רק בשלוש השנים האחרונות?

המלחמה בגזענות חייבת תמיכה מצד הרשויות

כדי שמועדון כדורגל יילחם נגד תופעת הגזענות, בעיקר נגד ארגון לה פמיליה, חייבת להיות תמיכה מצד רשויות החוק. המשטרה ובתי המשפט החלו באיחור רב לפעול וראש העיר ברקת מתרחק מהנושא כבר תקופה ארוכה.

אחרי שאוהדי בית״ר התפרעו בטדי באחד ממופעי האימה שלהם וקראו קריאת גזעניות נגד אחמד עאבד שחקנה של הפועל קרית שמונה, ביקשתי מניר ברקת להתייחס לאירועים המכוערים שהיו בטדי. ״יש לי דובר, דבר איתו״, ענה לי ברקת. שוחחתי עם הדובר שלו שסירב בתוקף שראש העיר יתראיין בנושא.

אחרי שעזבתי את ראש העיר וחזרתי לכיוון תא העיתונות בטדי, ניגש אליי אחד מאנשיו הקרובים ביותר שהיו עימו ואמר לי: ״תגיד לי, אח שלי, מה אתה רוצה לסבך אותו עם האוהדים המשוגעים האלה? הוא לא יכול לדבר על נושא הגזענות ולא לצאת נגד האוהדים האלה. על כל נושא אחר הוא ידבר אבל לא על ארגון לה פמיליה״.

 תקציר המשחק האחרון של בית"ר באירופה

הבנתם את זה? ראש העיר בוחר על מה הוא מתראיין ועל מה לא. נושא הגזענות לא כזה חשוב כדי שהוא יתראיין ויענה על שאלות. חוץ מזה, האם מועדון בית״ר ירושלים אשם שיש לו קומץ של אוהדים קיצוני, שפל, אלים ופורע חוק? האם ראש העיר אינו חייב לסייע למועדון בית״ר ירושלים במאבק נגד החוליגנים שנקראים אוהדי בית״ר ירושלים? ברקת יודע היטב כמה כסף משלם טביב מכיסו עבור קנסות להתאחדות לכדורגל אחרי כל ועדת משמעת שהקבוצה מוזמנת בעקבות התפרעות אוהדים וקריאות גזעניות.

כבר באוגוסט שנה שעברה ההחלטה של ועדת התמיכות הריחה לא טוב. ההחלטה לשנות את קריטריון התמיכות ולקבוע שקבוצה בה יהיו קריאות גזעניות מצד אוהדיה תיענש היתה מוזרה. הרי יש קבוצה נוספת בירושלים שאוהדיה גזענים מלבד בית״ר? טוב היה עושה ברקת אילו היה נלחם נגד הגזענות בצורה הרבה יותר אגרסיבית ולא מינורית, טוב היה עושה ראש העיר אם היה נרתם למשימה למגר את הגזענות מטדי ולא רק בדיבורים או פעולות קטנות לעיתים מתחת לראדר.

עירייה אינה יכולה על פי חוק לקצץ לקבוצה תקציב ובמקביל להעביר לקבוצה אחרת בעיר תקציב. הסעיף המיוחד הזה בו ועדת התמיכות בעירייה על שינוי הקריטריון בה כדי לקצץ לבית״ר בתקציב ולהשאיר לקבוצות אחרות בעיר את התקציב הרגיל. על פי חוק לא ניתן לקצץ בתמיכות לקבוצה מסוימת וחייבת להיות אחידות, הקריטריון המוזר נולד לפגוע בבית״ר ירושלים שאוהדיה הם היחידים שקוראים קריאות גזעניות בין הקבוצות בעיר. אלי טביב יכול להסתדר ללא כמה אלפי שקלים שהעירייה קיצצה, טביב כבר השקיע במועדון מעל 24 מיליון שקל ואין לו בעיה כלכלית, בדיוק כמו שלניר ברקת אין בעיות כלכליות, שניהם עשירים מאוד. הקריטריון ההזוי בו נבחרה הדרך לקצץ לבית״ר ירושלים את התקציב אינה ראויה ולא בטוח שתעמוד במבחן בג״צ אם בית״ר תעתור לבית המשפט.

"עיריית ירושלים פועלת לביעור נגע הגזענות"

תגובת דובר ראש העיר ניר ברקת: ״בעקבות הרשעות הקבוצה בבית הדין בהתאחדות לכדורגל, ובהתאם לקריטריונים של מלחמה בגזענות ובאלימות של עיריית ירושלים, ולאחר שימוע שנעשה לאגודה, הוחלט לקנוס את האגודה בהיקף של כ-50 אחוז מסך התמיכה העירונית. עיריית ירושלים פועלת יחד עם אגודות הספורט לביעור נגע הגזענות והאלימות במגרשי הספורט ולאיחוד החברה הישראלית. כמו כן עיריית ירושלים מגדילה משנה לשנה את ההקצבות לספורט ואת ההשקעות במתקנים לרווחת הציבור״.

בתשובה לדברים כי שינוי הקריטריונים נובעים מתוך מגמה לפגוע במועדון בית״ר ירושלים והתייחסות לשאלה האם הדבר נובע מהסכסוך בין ניר ברקת לאלי טביב, סירבו באגף הדוברות להתייחס ורק הוסיפו כי: ״הקריטריונים תקפים לכל קבוצות הספורט כך שזה אחיד ושקוף ושוויוני״.

‫משה בוקר‬‎

‫משה בוקר‬‎

כתב הספורט של אתר ערוץ 20