"מדובר בהצטברות מדאיגה של מקרים המעבירים מסר בעייתי כי פעילותם של מוסדות התרבות והיוצרים נבחנת כל העת תחת עינה הפקוחה של המדינה", כך כתבה המשנה ליועמ"ש, עו"ד דינה זילבר, בתגובה לתלונה של האגודה לזכויות האזרח נגד שרת התרבות מירי רגב.

מתוך 'הפטריוטים'. ימים א'-ה' ב-22:00

עו"ד דן יקיר פנה מטעם האגודה לזכויות האזרח לזילבר בדרישה לקבוע כי פניותיה של רגב לראשי רשויות לבחון או למנוע קיום מחזות ופעילויות תרבות המתקיימים בתחומם וממומנים ע"י משרדה – אינן חוקיות.

במכתבו טען יקיר כי רגב "מהלכת אימים" על ראשי רשויות עצם פנייתה אליהם בדרישה לשלול מימון מאירועים שאינם מקובלים עליה. על ראשי רשויות ועל מוסדות תרבות בכך שהיא מבקשת לשלול מימון ממי שמעז לקיים אירוע שתוכנו לא מוצא חן בעיני השרה. עוד הביע תקווה כי זילבר "תשים קץ לניסיונות השרה לפגוע בחופש הביטוי".

בתגובתה השיבה זילבר כי מדובר ב"בחינה היורדת לשורשו של חופש הביטוי. מסר זה מתעצם ביתר שאת נוכח תכיפותן של פניות אלו". המשנה ליועמ"ש הסבירה כי סמכות מסוג זה שמורה לשר האוצר בלבד ורק במקרים בהם פעילות שוללת את קיומה של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטיה, תוכן המסית לגזענות, לאלימות ולטרור, תמיכה במאבק מזויין של מדינת אויב או ארגון טרור נגד המדינה או בציון יום העצמאות כיום אבל. זילבר הביעה דאגה לחופש הביטוי והזכירה מכתב בנושא שנשלח לשרת התרבות באוגוסט 2015. מכתב ברוח דומה נכתב ע"י זילבר גם בחודש נובמבר האחרון.

שרת התרבות מירי רגב. צילום: ערוץ 20
שרת התרבות מירי רגב. צילום: ערוץ 20

זילבר הדגישה כי "שרת התרבות, ככל אדם, רשאית ואף זכאית להתבטא באופן ציבורי ולהביע עמדותיה כחלק בלתי נפרד משיח ציבורי ולגיטימי ומותר. עם זאת נדרשת זהירות ותשומת לב באבחנה בין עמדה אישית או ציבורית כנבחרת ציבור" – דבר שלטענתה יוצר מצג שווא לפיו הטיפול בנושא נמצא בסמכות החוקית של השרה התרבות "בשעה שאין אפשרות חוקית להפעלת סמכות".

עוד לדבריה, פניות מסוג זה "היוצרות את הרושם כי התמיכה במוסדות הרלוונטים עלולה להיפגע או הינה 'על תנאי' בתוכן קונקרטי ותלויות בהתאמתו למצב הרוח השלטוני, הינן בלתי לגיטימיות ויש להימנע מהן. זאת, בשל האפקט המצנן של חופש הביטוח בתחום האומנות והתרבות בו קיימת חשיבות מיוחדת לשימורו של מרחב חופשי המאפשר שיח פלורליסטי והצגה של דעות רבות ומגוונות ומבלי שיש בידי השרה מקור סמכות לדרישות מאין אלו".

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20