רעיון שתי מדינות לשני עמים אינו מופיע בטיוטת המצע של המפלגה הרפובליקנית לקראת הבחירות הקרובות לנשיאות ארצות הברית. רעיון זה שימש כעמוד תווך בתקופתו של הנשיא הדמוקרטי ברק אובמה שדחף להקמת מדינה פלשתינית לצידה של מדינת ישראל, וכן בתקופתו של קודמו, הנשיא הרפובליקני ג'ורג' ו. בוש.

אובמה.דחף לפתרון שתי המדינות. צילום: פלאש 90
אובמה.דחף לפתרון שתי המדינות. צילום: פלאש 90

ועדת המשנה שניסחה במצע את החלק הנוגע לישראל, אישרה אותו ביום שני שעבר בקליבלנד. "אנו דוחים את הדעה המוטעית שישראל היא כובשת," כך לשון המצע. "תמיכה בישראל הוא ביטוי לאמריקאיות, וזה באחריות הממשלה שלנו לקדם מדיניות המשקפת את הרצון האמריקני העז לקיים מערכת יחסים ללא אור יום בין אמריקה וישראל". המצע צפוי לעלות להצבעה בשבוע הבא בפני מליאת ועדת המצע של המפלגה הרפובליקנית.

בנוסף נכתב במצע כי ארגון ה-BDS הוא "אנטישמי מטבעו ופועל להשמיד את ישראל". לפיכך, יש לחוקק חקיקה פדרלית אשר "תסכל פעולות שמטרתן להגביל קשרי מסחר עם ישראל או עם גופים ואנשים העושים עסקים עם מדינת ישראל או בשטחים אשר בשליטתה, באופן מפלה".

עוד במצע הנוכחי, ירושלים לא תחולק ותישאר בירת ישראל, "אנו מכירים בירושלים כבירת הנצח הבלעדית של המדינה היהודית, וקוראים לשגרירות האמריקאית לעבור לירושלים בהתאם לחוקי ארה"ב".

לדברי ה-JewishInsider, בשנת 2012 המצע הרפובליקני תמך ב-"זכותה של ישראל להתקיים כמדינה יהודית בגבולות בטוחים וברי הגנה," והטיף לקיומם של שתי מדינות דמוקרטיות בשלום ובביטחון זו לצד זו: מדינת ישראל אשר ירושלים בירתה ופלשתין.

התיקון לנוסח הוצע ע"י הסנטור אלן קלמונס מדרום קרוליינה שבמהלך ביקורו בישראל סייר בין בשומרון ואמר "אני תומך בהמשך ההתפתחות והבניה היהודית כאן באזור" ועקץ את הנשיא האמריקאי "הייתי שמח אם הנשיא ברק אובאמה היה בא איתי לסיור בשומרון, ואז כנראה דעתו היתה משתנה".

לשון המצע החדש מתנערת ממדיניות הממשלים האמריקאים הקודמים הנתמכת על ידי רוב יהודי אמריקה ומאמצת את דעתם של שרי הקבינט הישראלי ואת קווי היסוד של הקואליציה של ראש הממשלה בנימין נתניהו.

לדברי מעורבים בדבר, יועציו של דונלד טראמפ לענייני ישראל ,דוד פרידמן וג'ייסון גרינבלט, עבדו יחד עם קבוצות פרו-ישראליות בתוך המפלגה הרפובליקנית על מנת ממצע המפלגה כל תמיכה במדינה פלשתינית.

טראמפ.יועציו עומדים מאחורי תיקון המצע. צילום: Michael Vadon
דונלד טראמפ. יועציו עומדים מאחורי תיקון המצע. צילום: Michael Vadon

"תיקון המצע של קלמן אומץ במהירות" אמר ג'ף בלאבון, יו"ר אליאנס כיפת ברזל, קבוצת הלובינג שקידמה את נוסח המצע החדש.  "אנחנו תומכים בלב שלם בסעיף החדש על ישראל ואנחנו מקווים, מתפללים ופועלים על מנת להבטיח כי מליאת הוועדה תאמץ גם כן את הנוסח שתיקנה ועדת המשנה" הוסיף.

לדברי בלאבון "הנוסח החדש מזוהה יותר עם הבוחרים הרפובליקנים ועולה בקנה אחד עם ריבונותה וביטחונה של ישראל". עוד אמר כי "בפני תומכי ישראל תעמוד בחירה מאוד מאוד ברורה ב-2016".

בשבת אושר מצע המפלגה הדמוקרטית התומך ב-"פתרון שתי מדינות לשני עמים: משא ומתן ישיר בין הצדדים המבטיח את עתידה של ישראל כמדינה יהודית ודמקורטית בטוחה עם גבולות מוכרים ואשר מספק לפלשתינים עצמאות, ריבונות, וכבוד". עוד מכיר המצע הדמוקרטי בירושלים כבירת ישראל "עיר מאוחדת ונגישה למאמיני כל הדתות."

 

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20