הממשלה הגישה לבג"ץ את תשובתה לעתירה נגד חוק ההסדרה וביקשה לדחות את עתירות הפלסטינים: "חוק ההסדרה מאזן בין חובת הממשלה כלפי אלפי אזרחים שהסתמכו בתום לב על פעילות שלטונית לבין פגיעה מינורית בזכות הקניין תוך פיצוי מוגדל לבעלי הקרקעות". תשובת הממשלה הוגשה באמצעות עו"ד ד"ר הראל ארנון, לאחר שהיועמ"ש עצמו סירב לייצג את הממשלה בסוגיה זו.

הפגנה בדרישה להעביר את חוק ההסדרה. צילום: פלאש 90
הפגנה בדרישה להעביר את חוק ההסדרה. צילום: פלאש 90

כזכור, החוק להסדרת ההתיישבות ביהודה והשומרון, עבר בכנסת בחודש פברואר 2017. הצעת החוק החלה כהצעת חוק פרטית, אשר זכתה מאוחר יותר לתמיכת הממשלה, פה אחד, בוועדת שרים לענייני חקיקה.

מטרת החוק היא להסדיר נקודות התיישבות ישראלית ביהודה ושומרון, אשר הוקמו במהלך השנים בעידוד המדינה ובהסכמתה ובחלק מן המקרים הוא מפקיע זכות שימוש במקרקעין פרטיים על מנת למנוע עקירה או המשך הקפאה של אותם יישובים או שכונות.

בתגובתה טוענת הממשלה כי החוק עומד הן בקריטריונים של המשפט הבינלאומי והן במבחני המשפט הישראלי.

יגזור על עצמו ריסון? בג"ץ. צילום: פלאש 90
יגזור על עצמו ריסון? בג"ץ. צילום: פלאש 90

לפי החוק יוענק תשלום נדיב חסר תקדים או קרקע חלופית לבעלים המוכחים של הקרקע, על פי בחירתם. בכך, מספק להם החוק מענה משופר ביחס להליכי הפקעה לצרכי ציבור בישראל.

על פי תשובת המדינה, החוק למעשה נותן מענה אנושי מידתי וסביר למצוקה אמיתית של תושבים ישראלים אשר בנו את ביתם בתמיכת גורמים ממשלתיים במהלך השנים ונותן לבעלי הקרקעות הפלסטיניים אפשרות לקבל תמורה הולמת לזכויותיהם. בכך, למעשה, משפר. החוק את מצבם של בעלי הקרקעות ביחס למצב הנוכחי בו הם מצויים ללא קרקע, ללא תמורה וללא אפשרות לבצע עסקאות מכר, זאת בשל חקיקה גזענית של הרשות הפלסטינית המטילה עונש מוות במקרה של מכירת קרקע ליהודים.

עוד נכתב כי ממשלת ישראל סבורה כי מניעת פינוי והסדרת בתיהם של מאות משפחות ישראליות הוא אינטרס לאומי, חברתי, מדיני ואנושי מן המעלה הראשונה. על כן, ההסדרת היישובים מתבקשת.

שרת המשפטים איילת שקד. צילום: פלאש 90
שרת המשפטים איילת שקד. צילום: פלאש 90

לבסוף נשלחת רמיזה כלפי בית המשפט עצמו לפיה הממשלה מאמינה כי בית המשפט הנכבד יידע לשמור על איפוק וריסון ויאפשר לממשלה הנבחרת לממש את מדיניותה ולהביא פתרון מאוזן ומידתי למציאות בלתי אפשרית לכלל האוכלוסיות, מציאות שממשלות ישראל לדורותיהן היו שותפות לה.

"החוק נותן מענה לגזענות של הרשות הפלסטינית שמטילה עונש מוות על מוכרי קרקעות ליהודים", מסרה שרת המשפטים איילת שקד. לדבריה, "חוק ההסדרה נותן מענה למצוקתם של אלפי משפחות ישראליות, שבתיהן נמצאים בסכנת הריסה והקפאה על ידי הפקעת זכות השימוש, באופן זמני ועד להסדר קבע והחוק יאפשר הסדרת קרקעות ביו"ש וימנע עקירות כואבות ומיותרות שאינן מתקבלות על הדעת במדינה ריבונית".

אלירן קרסנטי

אלירן קרסנטי