דעת מיעוט. תוצאות מפתיעות בסקר שערך מכון המחקר "סטט-נט" בקרב אזרחי ישראל הערבים עבור "מקור ראשון" כאשר קרוב למחצית ממצביעי הרשימה המשותפת הביעו עניין בהצטרפות מפלגתם לקואליציה.

בקרוב בקואליציה? הרשימה הערבית המשותפת. צילום: פלאש 90
בקרוב בקואליציה? הרשימה הערבית המשותפת. צילום: פלאש 90

מייסד מכון המחקר, יוסף מקלדה, ערך את המחקר בקרב כ־130 נשאלים המהווים מדגם מייצג של החברה הערבית בישראל.

מקלדה מצליח שוב ושוב לחזות במדויק את הצבעתם של ערביי ישראל בקלפיות. ד"ר מינה צמח ופרופ' קמיל פוקס מכירים ביתרונות שלו, חברי הכנסת איימן עודה ואחמד טיבי לא זזים בלעדיו, וגם שרי הממשלה קוראים בעיון את הממצאים שהוא מפרסם.

46% מהמצביעים הערבים הביעו עניין בכניסת "הרשימה המשותפת" לממשלה, 13% נוספים התנו זאת ביציאת "הבית היהודי" ו"ישראל ביתנו" מהקואליציה ורק 41% הביעו התנגדות נחרצת.

הנשאלים ענו האם הם סלחו לראש הממשלה בנימין נתניהו על האמירה "הערבים נוהרים לקלפיות" שיוחסה לראש הממשלה  אמרו 63% כי לא יסלחו משום גזענותה,  לעומת שענו 18% שיש לסלוח כי הוא התנצל.  19% נוספים אמרו כי הם מייחסים חשיבות למעשים ולא לדיבורים.

בדירוג בכירי המדינה המוערכים במגזר הערבי דורג שר הבריאות יעקב ליצמן במקום השלישי כשלפניו ברשימה חברי הכנסת מהרשימה המשותפת אחמד טיבי ואיימן עודה.

53% מהנשאלים אמרו כי הם מאמינים במידה מועטה או כלל לא מאמינים במפלגות הערביות. 37% מאמינים בהן במידה בינוני ורק ל-10% יש אמון במפלגות הערביות.

חביב על הציבור הערבי. שר הבריאות יעקב ליצמן. צילום: הדס פרוש, פלאש 90
חביב על הציבור הערבי. שר הבריאות יעקב ליצמן. צילום: הדס פרוש, פלאש 90

67% מאמינים כי אחמד טיבי הוא הנציג הטוב ביותר של הציבור הערבי, אחריו איימן עודה עם 26%. 5% סומכים על מסעוד גנאים ורק 1% מרגישים הזדהות עם חברי הכנסת של בל"ד חנין זועבי וג'מאל זחאלקה.

83% חושבים שחברי הכנסת הערבים היו צריכים להשתתף בהלווית הנשיא לשעבר שמעון פרס ז"ל, לעומת 17% אחוזים שענו שלא היו צריכים להשתתף.

93% מהנשאלים טוענים כי פיגועי דקירה אינם מאבק לגיטימי של העם הפלסטיני וכי הם מתנגדים לאלימות. 6% תומכים בפיגועי דקירה ו1% תומכים בפיגועים רק בשטחי יהודה ושומרון.

בהמשך ישיר לשאלה הקודמת טענו 38% מנשאלים הערבים כי אלאור אזריה אינו זוכה למשפט הוגן, 31% סברו כי המשפט הוגן ו-31% נוספים אמרו כי לא גיבשו דעה בנושא.

38% מאמינים כי אינו זוכה למשפט הוגן. אלאור אזריה צילום: מרים אלסטר, פלאש 90
38% מאמינים כי אינו זוכה למשפט הוגן. אלאור אזריה צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

בשאלת הפתרון הטוב ביותר לסכסוך הערבי־ישראלי ענו ה-50% מהנשאלים כי שפתרון שתי המדינות תוך הכרה בישראל כמדינה יהודית הוא הטוב ביותר, לעומת 18% שמאמינים במדינה דו־ לאומית בין הים לירדן. 32% נוספים מאמינים בהמשך המצב הקיים.

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20