בעקבות פניית סנאטור, מבקר המדינה האמריקאי, לואיס דודארו, יבחן האם תכני הלימוד של הרשות הפלסטינית בבתי הספר של אונר"א מסיתים לטרור, כך נחשף אמש (ד') ב- nrg.

ספרי לימוד של הרשות. צילום: באדיבות אתר NRG
ספרי לימוד של הרשות. צילום: באדיבות אתר NRG

סנאטור ג'יימס ריש, יו"ר תת וועדת החוץ של הסנאט לענייני המזרח התיכון, אסיה והמלחמה בטרור, פנה למבקר דודארו בטענה כי ארה"ב מעבירה לפלסטינים מליוני דולרים באופן ישיר ועקיף, באמצעות סוכנויות האו"ם, תוך התעלמות מדו"חות עבר של המבקר.

עפ"י דוחות אלה, ספרים ועזרי לימוד של הרשות הפלסטינית מעודדים אנטישמיות וטרור, על אף שהרשות התחייבה לפני כעשור לבצע רפורמה בתכנים אלו.

דודארו נענה לבקשת הסנאטור ריש ומינה את לורן ייגר, מנהל מחלקת ענייני החוץ והסחר במשרדו, לבדוק את הנושא.

בשבוע שעבר זומן מנהל המרכז למחקרי המזרח התיכון,דוד בדין, להעיד לפני תת הוועדה של וועדת החוץ של הסנאט על תכני הלימוד בספרי הרשות הפלסטינית.

משליטים ריבונות: עיריית ירושלים מצנזרת ספרים של הרשות

"השמים מעליכם יהפכו גיהינום, וכך גם האדמה תחתיכם תיהפך גיהינום", כך נפתח שיר שנלמד בספרי הלימוד של התלמידים הערבים בירושלים.

ספר אזרחות של הרשות. צילום: באדיבות אתר NRG
ספר אזרחות של הרשות. צילום: באדיבות אתר NRG

נזכיר כי השנה, רגע לפני פתיחת שנת הלימודים, פעלה עיריית ירושלים על מנת לוודא שהתלמידים לא יחשפו לתכנים מסוג זה. בעת האחרונה החל אגף החינוך של העירייה לצנזר תכנים מסיתים מספרי הלימוד המגיעים מהרשות הפלשתינית למזרח ירושלים, כך חשף כתב NRG, נטעאל בנדל. על פי הפרסום, מדובר ב-58 ספרים הכוללים בין היתר: הסתה נגד חיילי צה"ל ומדינת ישראל וכן "שירי אינתיפאדה".

במקביל לפעילות הצנזורה הנרחבות, יוזם האגף לחינוך ערבי בעירייה מהפכה שקטה במזרח העיר. לצד בתי הספר של הרשות, ייפתחו חמישה בתי ספר ישראליים במזרח העיר כולל מסלול לימוד ישראלי שייפתח במספר בתי ספר מוסלמים. לפי לארה מובאריכי, ראש אגף החינוך הערבי במנהל החינוך בעיריית ירשלים, לחמשת בתי הספר נרשמו 1,300 תלמידים, ו-14 בתי ספר נוספי קלטו את התכנית הישראלים, כך שסה"כ 3,000 תלמידים ערבים עזבו את תכנית הלימוד הערבית לטובת זו הישראלית.

צעדים אלו של עיריית ירושלים הם חלק ממאמצם המקביל והמתמשך של גלעד ארדן, שהורה למשטרת ישראל להיכנס לשכונות הערביות בעיר וניר ברקת, שהורה כאמור לחבר את תלמידי מזרח העיר לתכנים ישראלים, להגביר את הריבונות הישראלית בעיר.

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20