מתוך הפטריוטים, א' – ה' בשעה 22:00

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט הודיע לבג"ץ כי המתיישבים שנכנסו לבית המכפלה בחברון יפונו מהמבנה בתוך שבוע. מדובר במבנה שנרכש בידי יהוים, אולם עדיין לא עבר את הפרוצדורה של "הליך רישום ראשון", ועל כן, לדעת היועמ"ש לא ניתן להיכנס אליו.

כוחות מג"ב מחוץ לבית המכפלה, בחודש שעבר. צילום: TPS
כוחות מג"ב מחוץ לבית המכפלה, בחודש שעבר. צילום: TPS

הבית נרכש לפני מספר שנים אולם גורמים משפטיים אסרו על אכלוסו, כאמור, בשל הליכי הסדרתו שעדיין לא הסתיימו. לפני חודש, על רקע סערת המגנומטרים נכנסו שוב המתיישבים למקום אך ראש הממשלה שלא רצה להסתבך שוב עם הימין באותם ימים מתוחים החליט שלא לפנותם בעת ההיא. בינתיים הוגשה עתירה מצד פלסטינים לבג"ץ בדרישה לפנות את המתיישבים מהמבנה. היום (א) הגיבה המדינה ואמרה כי נעשו ניסיונות לנהל משא ומתן עם המתיישבים שיכלול פינוי בדרכי שלום, אולם נכון לעכשיו לא הושגה הסכמה.

באשר לטענות על רכישת המבנה מצד חברה ישראלית הודיעה המדינה כי "החברה הישראלית הטוענת לזכויות בחלק מן המבנה, תוכל במסגרת ההליך המתנהל בפני הוועדה לרישום ראשון, לבקש סעד זמני בדמות קבלת זכות לחזקה בחלק מן המבנה".

עוד הוסיפה המדינה בתגובתה כי "דרוש לה שבוע ימים נוסף כדי למצות את המגעים המתקיימים עם נציגי המתיישבים שבמבנה. בעקבות זאת אישר היועץ המשפטי לממשלה מתן שבוע ימים נוסף לשם מינוי המגעים לפינוי המבנה בדרכי שלום".

היועמ"ש אביחי מנדלבליט. צילום: פלאש 90
היועמ"ש אביחי מנדלבליט. צילום: פלאש 90
אלירן קרסנטי

אלירן קרסנטי