חיל השריון ומנהלת הטנק חושפים היום את טנק העתיד של צה"ל, טנק ה"ברק". מדובר בשדרוג דרמטי של טנק המרכבה סימן ארבע שכבר עבר ארבעה שדרוגים מאז נכנס לפעילות מבצעית בשנת 2003.

הטנק שודרג במערכות טכנולוגיות חדישות שמדמות את יכולות התמרון שלו למה שמזכיר מטוס האדיר. נהג הטנק יקבל קסדה עם יכולת קליטת תמונה מלאה על המציאות בסביבת הפעילות בזמן שהטנק יאבזר במצלמות בכל ציידיו במטרה לספק לצוות תמונה מלאה מבלי להיחשף לסכנות.

טנק הברק. צילום: דובר צה"ל

 

"הטנק שודרג במחשב משימה שיודע להתמודד עם אויב בחתימה נמוכה בדומה למטוס החמקן" אומר אל"מ אורן ריבר ראש פיתוח במנהלת הטנק במשרד הביטחון. "הטנק החדש יודע לנתח מידע טוב יותר ללחימה בשטח אורבני, המחשב משפר את הקטלניות ומספק לטנק יכולת שרידות גבוה יותר. הטנק יאבזר במצלמות היקפיות שיאפשרו ניווט של הטנק מבלי להיחשף מחוץ לו ועם יכולת ניווט אוטונומית כך שמפקד הטנק לא יצטרך יותר להכווין את הטנק", מסביר אל"מ ריבר.

אחת המהפכות הגדולות של החיל זו היכולת להתחבר רשתית לכלל צה"ל. טנק בשטח אויב יוכל לקבל מידע מכלי טייס בשמיים, מספינות בלב ים שיוכלו להצליב עבורו תמונת מצב ואפילו מכח לוחם בשטח. כלל האבזור הטכנולוגי יספק לצוות תמונת מצב טובה יותר שתשפיע על שדה הקרב באופן דרמטי. "כלל המערכות ידעו לזהות מטרה ולהגיד לצוות האם מדובר בסכנה או לא" מסביר אל"מ ריבר.

עוד מערכת שתופעל בטנק החדש היא מערכת שקיימת כבר הרבה זמן אצל הכוחות בשטח. "מפקד טנק יקבל מסך מגע והוא יוכל להתמצא טוב יותר במרחב ולהפעיל את המערכות" מסביר קצין השריון הראשי תא"ל גיא חסון. "חוץ מלהעלים את הטנק, מה שאולי יקרה בעתיד, נדע להפוך את הברק לכלי מלחמה שלא נופל ביכולות מהכלים הטובים ביותר שיש בצה"ל לפחות ברמות הטכנולוגיות", הוא מסביר.

נועם אמיר

נועם אמיר

כתב ערוץ 20 לענייני צבא וביטחון