יש לי לא מעט ביקורת על התנהלות בית המשפט העליון, בסוגיות שונות ובעיקר בהתערבות בוטה של כמה משופטיו בהחלטות של הרשות המחוקקת. הערב (יום ב') הרכב השופטים קיבל החלטה מושכלת ונכונה ציבורית. הדמוקרטיה ניצחה את הביורקרטיה. אלה שפתחו שמפניות ביום חמישי, אוכלים את הכובע ביום שני.

שופטי בג"ץ. צילום: פלאש 90

 

לכולם היה נדמה שקליש לא תצליח לצאת מהתסבוכת המשפטית שנקלעה אליה, בידיעתה או שלא בידיעתה. פסיקתו של נשיא בית המשפט המחוזי בחיפה הייתה מנומקת היטב. הוא הרי ידע שהיא תעתור לעליון. מנגד, המהלכים של קליש בשבוע המתוח הזה היו נכונים וחכמים. היא הורידה פרופיל, שכרה עורך דין מומחה (שמייצג את משפחת נתניהו, ממש כמו היועץ האסטרטגי שלה) וכבר לא הסתמכה על הייעוץ המשפטי של מפלגת העבודה.

פעיליה דאגו לארגן הפגנת כוח מרשימה במוצאי שבת במרכז הכרמל. קליש עברה בין תומכיה, חיבקה והודתה לכולם. אחרים מסביבתה דאגו לפמפם לציבור בחיפה תיאוריית קונספירציה ולפיה גורמים פוליטיים בעיר רקמו נגדה מזימה במטרה שלא תתמודד.

קשה לי להאמין שמישהו באמת האמין שיש פה יד מכוונת אבל הנרטיב הזה תפס. השופטים בשר ודם הם. לא עיוורים לצבעים ולא חירשים לקולות. היה להם קל לפסול מועמדת עם מבטא רוסי (יוליה שטריים, שהתמודדה למועצת העיר בחיפה) על טעות טכנית ברישום, וגם מועמד חרדי לראשות העיר באלעד. אבל להדיח מועמדת מובילה לראשות עיר גדולה, ועוד כזאת שנתמכת על ידי מפלגת העבודה ומרצ? לא בבית הספר של שופטי העליון.

עינת קליש רותם. צילום: מתוך פייסבוק

 

קליש איימה באחד הראיונות אתה השבוע שאם היא תיפסל סופית חיפה "תעלה באש". היא השתמשה בלשון מטפאורית כמובן, ומי שמכיר את תושבי חיפה יודע שהם די אדישים ובטח לא אלימים. אפילו הפגנות נגד זיהום האוויר לא מצליחים להוציא לרחובות יותר מכמה מאות אנשים שאיכפת להם.

אבל השופטים הבינו שהיא "אחת משלהם", שהיא מועמדת מובילה במירוץ המרתק לראשות העיר ושלא כדאי להתעסק אתה. אז הם לא התעסקו.

כרגע, על פי כל הסקרים, קליש היא המועמדת המובילה להדיח את ראש העיר המכהן יונה יהב ולעשות היסטוריה: להפוך לראשת העיר הראשונה של עיר הפועלים. המומנטום אתה, היא אפילו זכתה השבוע לפרסום חינם בכל כלי התקשורת הארציים, והיא מצטיירת כמובילת השינוי שחיפה כל כך זקוקה לו.

אחרי שסיימה את הסאגה המשפטית היא חוזרת לשבעה ימים של עשייה פוליטית, אל מול מועמדים שביום חמישי נשמו לרווחה וכבר חשבו שהיא כבר לא רלוונטית. אז קליש כאן, והמירוץ לראשות עיריית חיפה הופך פתאום מעניין לא פחות מאשר ההתמודדות בירושלים או בתל אביב.

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20