"צעד מגונה, דוחים את ההכרה", הכריז יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס (אבו מאזן) בנאום שנשא מיד לאחר הצהרתו של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ על הכרה רשמית של ארה"ב בירושלים כבירת ישראל, ועל העברה עתידית של השגרירות האמריקנית לירושלים. "בהחלטה זו הממשל האמריקני הפר את כל ההחלטות הבינלאומיות, ואת כל ההסכמות של מנהיגי העולם", הוסיף וקבע: "ירושלים היא הבירה הנצחית של המדינה הפלסטינית".

האינטרס - לשרוד. יו"ר הרשות הפלסטינית אבו-מאזן. צילום: פלאש 90
האינטרס – לשרוד. יו"ר הרשות הפלסטינית אבו-מאזן. צילום: פלאש 90

 

ההכרזה ההיסטורית הביאה לרוחות סוערות בכל רחבי העולם הערבי. במסגד 'אל אקצא' בהר הבית כובו האורות בעקבות הנאום. ארגוני הטרור הכריזו על יום זעם שיחל מחר ומשרד החינוך הפלסטיני הכריז על שביתה כללית וקרא למורים ולסטודנטים לקחת חלק בצעדות ובהפגנות. יו"ר סיעת 'הרשימה המשותפת', ח"כ ג'מאל זחאלקה אמר בתגובה כי "טראמפ משחק באש ולא אכפת לו מהמשך שפיכות הדמים. הוא מוכן לעשות הכל כדי לרצות את הימין הקיצוני בישראל. טראמפ ערך טקס קבורה לתהליך השלום והבהיר לכולם שארה"ב אינה מתווך – אפילו לכאורה – אלא צד בסכסוך.

כיבוי אורות במסגד 'אל אקצא' בעקבות נאום טראמפ
כיבוי אורות במסגד 'אל אקצא' בעקבות נאום טראמפ

 

"ההצהרה שלו הינה צעד עוין נגד הפלסטינים וזלזול בעולם הערבי. אלה החוגגים בישראל את הצהרתו של טראמפ הם אותם אלה שעושים הכל כדי למנוע הסדר וכדי לקדם את מפעל ההתנחלויות והכיבוש, תוך ניסיון לחנוק את השאיפות הלאומיות הצודקות של העם הפלסטיני. נתניהו וטראמפ חייבים לדעת שירושלים המזרחית תהיה בירת פלסטין על אפם ועל חמתם".

ח"כ יוסף ג'בארין תקף בחריפות את הצהרתו של טראמפ ואמר שמדובר "בהצהרה קולוניאלית, שסותרת את המשפט הבינלאומי, ומהווה יריקה בפרצוף הקהילה הבינלאומית". ג'בארין הדגיש: "העולם מעולם לא הכיר בסיפוחה של ירושלים המזרחית לישראל, וקיימות החלטות הן של מועצת הביטחון של והן של בית הדין הבינלאומי לצדק בהאג הקובעות שירושלים המזרחית היא שטח כבוש כשאר האזורים שישראל כבשה בשנת 1967". לדבריו, "לפלסטינים מעולם לא היו ציפיות מארה"ב, וטראמפ היום הציב את מדינתו בראש החזית כנגד מאמצי השלום של כל העולם".

חמאס: "הכיבוש יבוא לקיצו"

בכיר חמאס, עיזת א-רשק, אמר כי "ההכרה של ארצות-הברית בירושלים כבירת ישראל הינה תוקפנות נגד עמי מדינות ערב והאיסלאם ונגד בני החורין בעולם. היא לא תשנה את העובדות ההיסטוריות. הכיבוש יבוא לקיצו וירושלים תישאר הבירה של פלסטין, הערבים והמוסלמים. אנו מדגישים שוב כי אין כוח על פני האדמה, לא של ארה"ב ולא של ישראל, שיכול לכפות מציאות בשטח. בפנינו ניצבות כל האפשרויות. הימים האלה יהיו ימי זעם". בארגון עצמו הכריזו כי "טראמפ פתח את שערי הגיהנום" ומסרו כי "בעקבות ההחלטה על רמיסה לא צודקת, אנו קוראים לרשות להכריז על כישלון האופציה המדינית, להפסיק את התיאום עם ישראל ולשחרר את היד של ההתנגדות".

 

בחמאס מאיימים.

 

הג'יהאד האיסלאמי: "הכרזת מלחמה"

סגן מנהיג ארגון הג'יהאד האסלאמי, זיאד נחאלה, תקף גם הוא את הצהרת הנשיא: "החלטת ארה"ב היא הכרזת מלחמה. מדובר ביום אבל לאומה, ועלינו לפעול נגד היהירות האמריקנית. עלינו לסמוך רק על אחדותנו".

מזכ"ל אש"ף, סאיב עריקאת, אמר: "הקיצונים הם המנצחים הראשונים לאחר הצהרת הנשיא טראמפ שירושלים היא בירת ישראל".

עריקאת. פלאש 90
עריקאת. פלאש 90

 

שר החוץ הטורקי גינה את ההכרזה של טראמפ והגדיר אותה כ"חסרת אחריות". "אנו קוראים לממשל האמריקני לשקול מחדש את ההחלטה המוטעת הזו, שעשויה להוביל לתוצאות שליליות, ולהימנע מצעדים לא שקולים שיפגעו בצביונה הרב-תרבותי ובמעמדה ההסיטורי של העיר", נמסר בהודעה רשמית של משרד החוץ הטורקי. באיסטנבול התקיימו מהומות במהלך הפגנה שהתקיימה מול בניין שגרירות ארה"ב.

הפגנות מול שגרירות ארה"ב בטורקיה בעקבות נאום ירושלים של הנשיא טראמפ
הפגנות מול שגרירות ארה"ב בטורקיה בעקבות נאום ירושלים של הנשיא טראמפ. צילום: טוויטר

 

גם במחנה הפליטים בורג 'אל-בריג'נה בלבנון יצאו להפגין ברחובות.

מפגינים במחנה הפליטים בורג 'אל-בריג'נה בלבנון
מפגינים במחנה הפליטים בורג 'אל-בריג'נה בלבנון

 

מפגינים במחנה הפליטים בורג 'אל-בריג'נה בלבנון
מפגינים במחנה הפליטים בורג 'אל-בריג'נה בלבנון

 

כמו כן, מזכ"ל חיזבאללה, חסן נסראללה הודיע כי מחר (ה') בשעה 18:00 בכוונתו לשאת דברים בתגובה להחלטת הנשיא טראמפ.

‏נשיא צרפת עמנואל מקרון בתגובה לנאום ירושלים של טראמפ: "הסטטוס של ירושלים צריך להיקבע במשא ומתן בין ישראל לפלסטינים. אני קורא לשני הצדדים להימנע מאלימות".

ניר מועלם

ניר מועלם

עורך חדשות, ערוץ 20.
ניר מועלם