בעקבות כתבה שפורסמה בעיתון "הארץ" החושפת לכאורה פרטים חדשים על רצח רבין בשנת 2011, יפצה בסכום של 20 אלף שקלים תושב קרית ארבע, בעקבות כתבה שפורסמה בעיתון. בכתבה האשים העיתון התושב בהיותו סוכן שב"כ שעבר יחד עם סוכן השב"כ אבישי רביב.

1987, אבישי רביב בתחילת פעילותו. פלאש 90
1987, אבישי רביב בתחילת פעילותו. פלאש 90

בכתבה נטען כי יומיים לאחר רצח ראש הממשלה יצחק רבין ב-1995 ביים השב"כ את מעצרו של רביב, וזאת כדי להשתמש בו כמדובב של מרגלית הר שפי. המהלך עורר את חשדו של הרב בני אלון, דודה של הר שפי, וזה פתח בבדיקה שהובילה למסקנה כי רביב הוא סוכן שב"כ. בכתבה הוזכר גם שמו של התושב התובע, שתואר כסגנו של רביב בארגון אי"ל (ארגון פיקטיבי שנועד לשרת את מטרותיו של רביב).

בכתבה פורסמה תמונתו של רביב ולצידה תמונתו של התושב אשר היה באותה עת מס' 2 של רביב בארגון הימין הקיצוני אי"ל, אותו הקים. בכתבה שעסקה בהרחבה בפעילותו של סוכן השב"כ אבישי רביב, אשר הקים את הארגון בשליחות מפעיליו בשב"כ.

ההתייחסות לתושב הייתה במסגרת תצלום שפורסם בכתבה, ובו נראים הוא ורביב זה לצד זה, לצד הכיתוב: "הסוכנים שפעלו בקריית ארבע מודרו זה מזה. רביב (שני מימין) ונתן לוי (ראשון משמאל) בתקופת הפעילות באייל".

הארץ ביקשו לזמן את אבישי רביב לעדות

התושב תבע את "הארץ", את העיתונאי שכתב את הכתבה ואת העורך, אלוף בן, בדרישה לפצותו בסכום של 250 אלף שקלים. לטענתו, בעקבות הכתבה בה הוצג כסוכן שב"כ שפעל נגד פעילי ימין בשיתוף פעולה עם אבישי רביב, נפגע קשות שמו הטוב ונפגעה פרנסתו כנהג הסעות. התושב טען כי לא ידע בשום שלב שאי"ל הוא ארגון פיקטיבי וכי רביב הוא סוכן שב"כ.

להוכחת הנזק שנגרם לו הביא התושב פלייר שפורסם בקרית ארבע, שבו נקראו התושבים לא לפרנס אותו עקב היותו "שטינקר" שפעל עם אבישי רביב. הוא הוסיף כי גם ילדיו נפגעו קשות מהפרסום וספגו קללות וגידופים, ומשפחתו כולה הוחרמה מבחינה חברתית.

הנתבעים, העיתון הארץ, הכתב והעורך, טענו כי בכתבה כלל לא נטען שהתושב הוא סוכן שב"כ. כטענה חלופית טענו כי לאור חברותו בארגון אי"ל הוא אכן היה סוכן שב"כ, גם אם לא מדעתו. בנוסף טענו הנתבעים כי משיקולי מדיניות לא ראוי לקבוע במדינת ישראל שאמירה על אדם לפיה הוא "סוכן שב"כ" תהווה הוצאת לשון הרע.

במסגרת ההליך ביקש עיתון "הארץ" בשנה שעברה לזמן את רביב לעדות בנושא, אולם המדינה הוציאה תעודת חיסיון על מהלך שכזה, בשל הטענה כי הדבר עלול לפגוע בביטחון המדינה. בתגובה עתר העיתון לבית המשפט העליון וביקש להסיר את החיסיון ולאפשר את עדותו של רביב. השופטת שדנה אז בעתירה ענתה על הבקשה כי "לכאורה, ניתן לתמוה על טענת 'הארץ' לפיה הסרת החיסיון נדרשת משום שלא קיים מקור אחר להוכחת אמיתותו של תוכן הפרסום השנוי במחלוקת" והבקשה נדחתה.

בדיון האחרון דחה השופט גד ארנברג את כל טענות ההגנה וקבע כי מדובר בלשון הרע, כי מקריאה סבירה בכתבה מובן שהתובע היה סוכן שב"כ וכי הטענה שהוא באמת היה סוכן איננה ראויה. השופט דחה גם את הטענה לפיה משיקולי מדיניות לא ראוי לקבוע שאמירה על אדם לפיה הוא "סוכן שב"כ" תהווה הפרה של איסור הוצאת לשון הרע.

עם זאת קבע השופט כי התושב לא הוכיח את הנזקים להם טען, ובודאי שלא הוכיח את גובה הנזק הכלכלי שנגרם לו מאחר שלא הביא ראיות להוכחת הנזק. לאור זאת פסק השופט כי העיתון יפצה את התושב בסכום של 20 אלף ש"ח בלבד.

בנוסף נקבע כי העיתון מחויב לפרסם התנצלות בפני התושב באותו עמוד בעיתון שבו התפרסמה הכתבה בשנת 2011. נוסח ההתנצלות המדויק נקבע בפסק הדין.

"הארץ" פעל בחוסר תום לב

עו"ד ורד לוי אשר ייצגה את התובע מסרה לאתר ערוץ 20: "בית המשפט קיבל את כל טענות התובע, קבע שלא היה סוכן שב"כ, שזה לגיטימי לטעון להוצאת דיבה בגין שיתוף פעולה עם הרשויות במקרה הזה, ושהנתבעים פעלו בחוסר תום לב".

"עוד לפני מתן פסק הדין, השופטת דפנה ברק ארז מתחה ביקורת על הנתבעים כשביקשו לבסס את ראיות ההגנה בדיעבד, ולצורך כך ביקשו לזמן את אבישי רביב לעדות". אמרה עורכת הדין "אנחנו שמחים שהצדק יצא לאור ומקווים שאנשי תקשורת יזהרו בדבריהם, גם כאשר המוזכר בכתבה הוא מתנחל, איש ימין אשר דעותיו אינן זהות לדעת כתבי העיתון ועורכיו".

‫מיכל שמעון‬‎

‫מיכל שמעון‬‎

עורכת באתר ערוץ 20.