אתר NGO Monitor חשף בסוף השבוע כי בין מחבריו של מסמך התומך בחרם על ישראל שהפיצה “התנועה למען חיי השחורים” בארה"ב נמנית גם נציגת מרכז "עדאלה". יש לציין כי הדבר עומד בניגוד חמור להצהרות אחת התורמות המשמעותיות של הארגון, "הקרן החדשה לישראל".

BDS צילום: Takver
הפגנת ה-BDS. צילום: Takver

התנועה מהווה ארגון גג הקשור ל- Black Lives Matter ובמסמך שפרסמה פירטה את מצעה בנושאי פנים בארה"ב וכן בעניינים בינלאומיים. בין היתר עוסק המסמך ביחסי ישראל והפלשתינים ומכנה את ישראל “מדינת אפרטהייד” המבצעת "רצח עם" בפלשתינים. עוד קוראים מחברי המסמך וביניהם כאמור, נציגת ארגון "עדאלה" בארה"ב נדיה בן יוסף, לסכל יוזמות למלחמה ב-BDS ולהפסיק את הסיוע הצבאי האמריקאי לישראל.

המסמך עצמו טוען כי בישראל קיימים חוקים "המתירים את אפליית העם הפלשתיני" ומתבסס על "מאגר החוקים המפלים" שמפרסם ארגון "עדאלה" באתר האינטרנט שלו. מעורבותו של מרכז "עדאלה" בקמפיין הקורא ליוזמות חרם על ישראל מהווה הפרה ישירה ובוטה של מדיניותם של חלק נכבד מתורמיו, ביניהם האיחוד האירופי ו"הקרן החדשה לישראל". בין השנים 2008-2015 תרמה הקרן ל"עדאלה" קרוב ל-2 מליון דולר.

באתר הקרן החדשה הצהירו כי "הקרן תומכת בחופש הביטוי ומקדמת אמצעים לא אלימים של ביטויי אמונה ומצפון, ומתנגדת לכל ניסיון להפוך לעבירה פלילית את הביטוי הלגיטימי של תמיכה בכל אסטרטגיה או טקטיקה לא אלימה, כולל אלו שהקרן עצמה החליטה לא לתמוך בהן. הקרן מתנגדת לתנועת החרם הבינלאומית על מדינת ישראל (Global BDS Movement), סבורה שדרכי פעולה אלו אינן מועילות ומודאגת מכך שחלקים מסוימים בתוך תנועה זו שואפים לחתור תחת עצם קיומה של מדינת ישראל".

לטענתם "הקרן החדשה לישראל לא תתמוך בפעילויות לעידוד חרם בינלאומי נגד מדינת ישראל ולא תתמוך בארגונים שמפעילים תוכניות בתחום זה. עם זאת, הקרן החדשה מתנגדת לכיבוש ולפעולות ההתנחלות הנובעות ממנו. לפיכך, הקרן לא תסיר תמיכתה בארגונים שיעודדו, באופן חוקי, הימנעות מרכישת מוצרים או שימוש בשירותים אשר מקורם בהתנחלויות".

גם האיחוד האירופי הצהיר לא פעם על התנגדותו ל-BDS, אך למרות זאת הוא תמך שארגוני המעודדים חרם. מרכז עדאללה בין השנים 2012-2014 קיבל מהאיחוד תרומות בסך 1,308,208 ₪. תרומות נוספות מקבל המרכז ממנהלת זכויות האדם והמשפט הבינלאומי (190,000$ בשנת 2014) ומקרן האחים רוקפלר (200,000$ מאז 2014). קרן רוקפלר תומכת כספית בארגוני חרם כמו: “הקמפיין האמריקני לסיום הכיבוש הישראלי”, וועדת השירות של הכנסייה הקווייקרית (AFSC) והמכון להבנה מזרח תיכונית.

מי העלים את ארגון עדאלה ממסמך התומך ב-BDS?

בארגון NGO MONITOR התפלאו לגלות כי שמה של בן יוסף הושמט מרשימת מחברי המסמך שמנתה קודם לכן שלושה מחברים. בפוסט שפרסמו היום בפייסבוק נכתב כי "ביום חמישי, הצבענו על מעורבות הארגון הישראלי "עדאלה" בכתיבתו של מסמך התומך ב-BDS וקורא לישראל מדינת "אפרטהייד" המבצעת "רצח עם". המסמך, שפורסם על ידי התנועה האמריקאית The Movement for Black Lives, ציין את נדיה בן-יוסף, נציגת ארגון עדאלה בארה"ב, כחלק מהמחברות".

"באורח פלא, שעות לאחר שפרסמנו את הנתונים לגבי המממנים של ארגון עדאלה, נמחק שמה של בן-יוסף מהמסמך המקורי ופורסמה גרסה נוספת, הפעם ללא שמה, אך עם ציון הארגון תחת הכותרת של 'ארגון העובד בתחום המדיניות'", כתבו ב-NGO MONITOR וצירפו צילום מסך המתעד את השינוי.

עוד הוסיפו כי "במקביל, הופעל לחץ מצד מממני הארגון על כלי תקשורת שונים בארה"ב, לשקף את השינוי בפרסומיהם. שאלות רבות נותרו פתוחות לגבי מעורבות עדאלה בחיבור מסמך זה. על ארגון עדאלה והתורמים לו, לרבות הקרן החדשה לישראל וממשלות אירופה, לתת מענה להן".

רשימת מחברי המסמך לפני ואחרי השינוי. מתוך דף הפייסבוק של NGO MONITOR
רשימת מחברי המסמך לפני ואחרי השינוי. מתוך דף הפייסבוק של NGO MONITOR

ממרכז "עדאלה" נמסר בתגובה כי "אנו רואים בתנועת 'חיי שחורים חשובים' כארגון זכויות אדם חשוב ביותר, ואנו עובדים איתם בשיתוף פעולה במגוון רחב של נושאים. אנו גאים בכך שהארגון עשה שימוש במידע המקצועי שלנו ביחס לאפליה נגד אזרחים פלשתינים בישראל, והפרות חמורות של זכויות אדם של פלשתינים בשטחים הכבושים. יחד עם זאת, יש לציין כי מרכז עדאלה לא לקח חלק בחיבור המסמך המדובר ואף לא חתם עליו. מדובר בטעות אשר תוקנה בחלוף מספר שעות ממועד פרסומו של המסמך".

"הקרן החדשה לישראל" מסרה בתגובה: "הקרן החדשה לישראל פרסמה באופן ברור את עקרונותיה וביניהם התנגדות לתנועות ה-BDS וכל חרם על ישראל. גם במקרה הזה מבדיקה שעשתה הקרן החדשה לישראל שמו של ארגון עדאלה השתרבב בטעות לדו"ח האמור. מאחר ש-JTA סוכנות הידיעות שקשרה בין עדאלה לדוח פרסמה הבהרה, היה ראוי שגם ערוץ 20 היה מוותר על הפרסום השגוי".

 

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20