דו"ח של ארגון ליב"ה המתפרסם היום (ד'), מעלה קשר הדוק ושיתופי פעולה מתמשכים בין המרכז הרפורמי לדת ומדינה, הפועל כזרוע המשפטית והציבורית של התנועה הרפורמית, לבין ארגונים רבים התומכים בחרם על ישראל.

רבנים רפורמי ונשות הכותל מחוחים על האיסור להכניס ספרי תורה למתחם בנובמבר האחרון. צילום: הדס פרוש, פלאש 90
רבנים רפורמי ונשות הכותל מוחים על האיסור להכניס ספרי תורה למתחם בנובמבר האחרון. צילום: הדס פרוש, פלאש 90

הדו"ח מתפרסם היום כשברקע הדלקת הנרות שקיימו אמש "נשות הכותל" בעזרת הנשים בכותל בניגוד לעמדת הרב, ועל רקע העתירה שהגישה היום  קבוצת "מרכז צדק לנשים" שמייצגת נשים שפרשו מ'נשות הכותל' ומתנגדות למתווה הכותל בדרישה לאפשר הכנסת ספר תורה לעזרת הנשים.

התנועה הרפורמית משלבת ידיים עם ה-BDS

"התנועה הרפורמית בישראל" או בשמה הרשמי – "התנועה ליהדות מתקדמת בישראל", מפעילה את "המרכז הרפורמי לדת ומדינה" כזרוע ציבורית ומשפטית של התנועה בארץ ובעולם. הגופים מציגים עצמם כארגונים שפועלים לקידום ערכי השוויון, חופש הדת והצדק החברתי.

מדו"ח ארגון ליב"ה הפועל לחיזוק צביונה היהודי של מדינת ישראל, עולה כי המרכז הרפורמי, שבראשו עומדת יו"ר 'נשות הכותל', ענת הופמן, עתר לבג"צ יחד עם חמישה ארגוני דה לגיטימציה ו-BDS נוספים מארגוני הקרן החדשה לישראל, לביטול ה"חוק למניעת פגיעה במדינת ישראל באמצעות חרם".

בדברי ההסבר לחוק נכתב כי "מטרתו למנוע נזקים הנגרמים בשל תופעת החרמות המוטלים על גורמים שונים מחמת זיקתם למדינת ישראל. החרמות עלולים לפגוע בפעילות העסקית, התרבותית או האקדמית של מושא החרם, ולגרום לו נזקים כבדים, הן כלכליים והן למוניטין ולשמו הטוב".

הופמן הבוקר בבג"ץ. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
הופמן הבוקר בבג"ץ. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

מבין הארגונים שחתמו על העתירה מופיעים ארגונים שהצהירו על קידום חרם על ישראל במטרה להיאבק ב'כיבוש': 'קואליציית נשים לשלום', 'ועדת המעקב העליונה לענייני הערבים בישראל' ו'מרכז ירושלים לסיוע משפטי וזכויות אדם', וכן ארגונים העוסקים בהאשמת ישראל בפגיעה בזכויות אדם כלפי הפלסטינים: 'מרכז עדאלה', 'יש דין', 'האגודה לזכויות האזרח' ו'המוקד להגנת הפרט'.

מתוך דו"ח ליב"ה
מתוך דו"ח ליב"ה

בנוסף, המרכז הרפורמי הצטרף לשורת ארגונים השותפים בקיום כנס "רשימה שחורה" המביע הזדהות ותמיכה בארגוני ופעילי שמאל רדיקלי. בין הארגונים השותפים לכנס ישנם ארגוני דה-לגיטימציה רבים המכפישים את חיילי צה"ל ומאשימים את מדינת ישראל בפשעי מלחמה ובהם: שוברים שתיקה, יש דין, בצלם, אמנסטי אינטרנשיונל, רופאים למען זכויות אדם, גוש שלום, המוקד לזכויות הפרט, האגודה לזכויות האזרח, הוועד הציבורי נגד עינויים.

לכנס זה שותפים גם ארגונים הקוראים לחרם כלכלי על ישראל ותמיכה ב-BDS כמו: קואליציית נשים לשלום, מחסום ווטש, הקרן למגיני זכויות אדם.

מתוך דו"ח ליב"ה
מתוך דו"ח ליב"ה

בחודש ספטמבר האחרון ארגנה התנועה הרפורמית סיור לירושלים בו השתתף יונתן מזרחי יו"ר ארגון 'עמק השווה'. לפי דו"ח ליב"ה, לפני ארבעה חודשים קרא הארגון להרתיע את ישראל באמצעות עתירה בבית הדין הבינ"ל בהאג והשווה בין פעילות ישראל ביהודה שומרון וירושלים להרס העתיקות בידי ארגוני טרור."למרות ההבדל בין סוג ההרס שבוצע ע"י אלקאעידה או דאעש לבין הפעולות בנוגע לעתיקות בירושלים ובגדה המערבית, אנו מקווים שתקדים זה יבהיר כי נזק למורשת תרבותית של קהילות הנו פשע נגד האנושות".

מארגון ליב"ה נמסר כי "הציבור צריך להבין שמנהיגי התנועה הרפורמית הינם בעלי תפיסת שמאל קיצוני שמנסים לפגוע בצביונה היהודי של מדינת ישראל, מסייעים לארגונים הפוגעים בחיילי צה"ל. אנו קוראים לראש הממשלה וחברי הכנסת לא להיכנע לדרישותיהם. לגיטימציה לתנועה הרפורמית בכותל משמעותה לגיטימציה למי שמקדם חרם על מדינת ישראל".

תגובת המרכז הרפורמי: "ערוץ 20 מתעניין בתנועה הרפורמית והעניין מתבטא בעתירה שהיא בת 6 שנים ובדו"ח מכפיש על התנועה הרפורמית של ארגון ששם לו למטרה להבאיש את ריחנו".

תגובת הרב גלעד קריב, מנכ"ל התנועה הרפורמית: "התנועה הרפורמית מאמינה שעתידה של מדינת ישראל תלוי בין השאר בחוסנה של הדמוקרטיה הישראלית וביכולת לנהל שיח ציבורי ער ותוסס. התנועה התנגדה בעבר ותמשיך להתנגד לניסיון להצר את הפעילות של ארגוני החברה האזרחית באמצעות חקיקה. פעולה זו מתאימה למשטרים דיקטטורים ולא למדינה יהודית ודמוקרטית. הקהילות הרפורמיות ברחבי העולם ניצבות בחזית המאבק בתנועת ה-BDS ואנו גאים על כך. באותה נשימה אנו גאים על תפקידנו בהבטחת אופיה הדמוקרטי של מדינת ישראל ובהגנה על הדמוקרטיה הישראלית מפני אלו שמבלבלים בין ציונות ללאומנות ובין דמוקרטיה מתגוננת לדמוקרטיה סותמת פיות".

ענת הופמן, יו"ר 'נשות הכותל' מסרה בתגובה כי "לנשות הכותל יש מטרה אחת. לאפשר לנשים יהודיות תפילה בכותל על פי מנהגן. הקבוצה שלנו כוללת נשים אורתודוקסיות, קונסרבטיביות ורפורמיות המתפללות ביחד. אנחנו פועלות כבר 28 שנה לשוויון ואנחנו הצלחנו בהרבה מאוד מאמצים לקדם את השוויון. בזה אנחנו עוסקות".

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20