מאז החל הסבב מול חמאס צה"ל חיסל שישה פעילים בכירים בארגון הטרור, שניים מהם בזמן הפצצת המנהרה. כך מגלה הערב גורם ביטחוני לערוץ 20.

תקיפות צה"ל בעזה. צילום מסך: טוויטר
תקיפות צה"ל בעזה. צילום מסך: טוויטר

לדבריו, חמאס נמצא במצוקה קשה ופועל בימים האחרונים לסיכול הירי מהרצועה לשטח ישראל. "חמאס עבד קשה מאוד בימים האחרונים ועצר עשרות פעילים סוררים", אומר הגורם הביטחוני. "הם מעבירים אותם חקירות במעצר ואני לא מקנא באלו שהגיעו לתאי המעצר ולחקירות. בחמאס מבינים שמערך המנהרות נשמט להם ושכל רקטה שנורית לעבר ישראל אנחנו מקזזים להם יכולות. הפגזנו מחסני נשק ותחמושת, הפגזנו להם עמדות תצפית ואתרי אימונים".

הגורם מספר כי חמאס לא מצליח לעמוד כלכלית בחובותיו ובחודש האחרון: "חמאס לא שילם משכורות לבכירים הוא נמצא במצוקה קשה פועל לעצור את הרקטות מצד אחד ולדחוף את ההמונים לגדר".

בתשובה לשאלה האם יש חשש שדחיקת החמאס עם הגב לקיר תגרור את הארגון לפתוח חזית מול ישראל, הוא משיב: "זה משחק מוחות שבו אנחנו כל הזמן עושים הערכות מצב על בסיס יומי. כי צריך לנהל את האירוע מאחר ואנחנו רוצים להתרחק מהצהרת טראמפ שמאחדת את העולם המוסלמי ורוצים להתקדם כמה שיותר עם המכשול".

18.8.2014 © Mohammed Salem / Reuters;
מחבלי חמאס במנהרה, אוגוסט 2014. צילום: רויטרס

בנוסף, במשרד הביטחון יבחנו בימים הקרובים מהלך של הסדרת פיצויים לתושבי העוטף שרצף ימי השיגור פגע בהם כלכלית. בין הבעיות שעלו בשיחות בין ראשי היישובים לבין שר הביטחון אביגדור ליברמן הבוקר בעת ביקורו של השר בעוטף עזה, עלה נושא הטיפול של מס רכוש בנזקי נפילות הטילים, מצוקת המים לחקלאים, אובדן ימים ושעות עבודה ובעיקר עובדן שעות עבודה בשדות בגלל המתיחות הביטחונית. בשיחה סגורה אמרו ראשי היישובים לליברמן "אנחנו סומכים עליכם שתעשו את העבודה ותנהלו את המשבר בחוכמה". גורם שנכח בפגישה סיפר כי ליברמן בא לחזק ויצא מחוזק.

נועם אמיר

נועם אמיר

כתב ערוץ 20 לענייני צבא וביטחון