רגע לפני כניסת השבת – בעיות קשות באספקת המים לישובי יו״ש, בעיקר בישובים הגבוהים.
כרגע  אין אספקת מים סדירה לישובי גב ההר, שילה, עלי, השכונות הגבוהות בקדומים ועוד.
3 ישובים בשומרון ללא מים ועוד 5 התבקשו להצטצמם במים ולאגור מים לקראת משבר. נכון לעכשיו המועצה פועלת מהבוקר לחלוקת מים ניידת ביישובים.

מיכליות המים שהוצבו בעלי. צילום: שירה הראל
מיכליות המים שהוצבו בעלי. צילום: שירה הראל

המצב נוצר לאחר שבמשך שנים מתריעה מועצה אזורית שומרון והמועצות השכנות בפני רשות המים על כך שתשתית המים הקיימת אינה מתאימה לאוכלוסייה הגדלה במהירות בשומרון.

ראש המועצה האזורית שומרון, יוסי דגן, דורש סיוע מיידי לישובים "תפקיד הממשלה ושר התשתיות והאנרגיה של מדינת ישראל להתעשת ולהרחיב את תשתיות המים בשומרון. זהו כשל רציני אם במאה ה-21 אזרחים ישראלים מקבלים מים בחלוקת מים. הכשל נובע מרשלנות של פקידים ומקבלי החלטות. מישהו צריך לתת את הדין על השערוריה הזו".

בשל משבר המים המעמיק, מדי יום ישוב אחר במזרח השומרון נותר ללא מים לשעות ולעיתים ימים. בשבוע האחרון נותר הישוב תפוח ללא מים ליותר מ-24 שעות. הישובים הסובלים נכון לעכשיו מהמשבר הם: נופי נחמיה, רחלים, תפוח, איתמר, מגדלים, אלון מורה יצהר קדומים ועוד.

כפתרון זמני נפתחו תחנות חלוקת מים ממיכליות, אשר משמשות למים לשתיה בלבד באמצעות שקיות חירום או בקבוקים.
תושבי הישובים והשכונות בהם יש מים נדרשו לצמצם ולהימנע מכל צריכה שאינה הכרחית (כביסות, גינות, בריכות וכד׳).
ממוקד קדומים נמסר כי הם פועלים להצבת מיכליות מים למשך השבת ופועלים נמרצות מול רשות המים ו׳מקורות׳ להשבת אספקת מים סדירה.

עמדת חלוקת המים בעלי. צילום: שירה הראל
עמדת חלוקת המים בעלי. צילום: שירה הראל

דובר הישוב שילה אמר כי "בכל ישוב יש מגדלי מים שאוגרים את המים של מקורות, ואם חברת מקורות לא מצליחה לספק את המים המפלס יורד. כמות הקידוחים היום לא מצליחה לספק את המים לישובי גב ההר, מאלון מורה ועד לשילה. הקיץ הזה הוא מהחמים ביותר ולכן השילוב הזה בעייתי. לכולם יש רצון טוב לפתור את הבעיה, מדברים על חיבור יו"ש למוביל הארצי אבל זה פתרון של שנים. ייתכן שנצטרך לקבל מים במיכליות למקומות הבעייתיים".

ברשות המים ובמקורות מסבירים שאין פתרון מיידי.
דובר הרשות מסביר כי כל החלטה על הגדלת התשתיות ביו"ש דורשת אישורים של ועדות המים המשותפות עם הפלשתינים, שמטרפדים לדבריו כל דבר, למרות שהם פוגעים בכך גם בעצמם. הוא הביע תקווה שלמרות הקשיים רשות המים ומקורות יצליחו לספק את מירב הפתרונות למשבר.

כזכור, עיתון הארץ האשים השבוע את ישראל בכך שהיא "מקצצת את אספקת המים לרבבות פלסטינים בגדה מתחילת החודש".
את תגובות הדוברים הציגו ב'הארץ' כתירוצים שנועדו לחפות על מדיניות של "גניבת מים" מכוונת מערים פלשתיניות.

הארץ מים

אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20