חודש אחרי שראש הממשלה בנימין נתניהו הגיש תביעה נגד עיתונאי 'מעריב' בן כספית על סך 200 אלף שקל, בטענה כי כתב אודותיו השמצות,  כספית הגיש לבית משפט השלום בתל אביב כתב הגנה ובו ביקש, כצפוי, לדחות את התביעה. "ניסיון של התובע לייצר 'ספין' תקשורתי על חשבון הנתבעים", כינה כספית את תביעתו של ראש הממשלה.

להגנתו טען כספית כי ציין בטורו עובדות שאינן שנויות במחלוקת ואליהן צירף את "דעתו האישית".  כספית אף טוען כי גם יקבע שהדברים הם במסגרת "לשון הרע" הרי ששמורות לו הגנות "אמת הפרסום" ותום הלב שכן מותר לו להביע את דעתו האישית על אישיות ציבורית חשובה".

באשר לטענות על רדיפה מצידו כלפי ראש הממשלה, נכתב כי "כספית אינו מנהל 'מסע השמצות' נגד התובע" נכתב בכתב ההגנה. "מר כספית ממלא את תפקידו כעיתונאי, לסקר ולבקר אנשי ציבור. התובע, כמי שהתפרנס ומתפרנס עשרות שנים מכספי ציבור, היה ועודו חשוף לביקורת. פרסום ביקורת עניינית על תפקודו הציבורי של התובע, אינה הופכת את המפרסם למי שמנהל 'מסע השמצות'".

באשר לגרסת ראש הממשלה נתניהו לפיה הוא לא ידע על מינויה של עו"ד עמית מררי (אשתו של יועמ"ש הכנסת איל ינון) לצוות שיקבל החלטה בעניינו, מבהיר כספית כי אינו מאמין לגרסה זו:

"הטענה כי התובע, ראש ממשלת ישראל ושר התקשורת לשעבר, המוקף עורכי דין, יועצים ומקורבים – לרבות יועצי תקשורת ואנשים העוסקים בתקשורת – אשר עוסק באופן תדיר ואובססיבי כמעט בפרסומים אודותיו, אשר ודאי מתעניין מאוד בכל הנעשה בתיקי החקירה הפלילית בעניינו, 'לא ידע' על פרסומים שעסקו בצוות היועץ המשפטי לממשלה הבוחן את תיקי החקירה בעניינו שלו ו'לא ידע' כביכול על העובדה שחברה בכירה בצוות היועץ המשפטי לממשלה האמור לדון בתיקים הללו, היא אשתו של היועץ המשפטי לכנסת או שעובדה זו 'חמקה מעיניו' – אינה מעוררת אמון, לשון המעטה".

תביעת ראש הממשלה: "שמם הטוב של נבחרי הציבור אינו הפקר"

בתביעה שהגיש ראש הממשלה לפני כחודש נטען כי כספית קשר הטבה שניתנה לעו"ד אייל ינון, היועץ המשפטי של הכנסת, לצירופה של בת זוגו של ינון, עו"ד עמית מררי, המשנה ליועמ"ש לעניינים פליליים, לצוות המורחב שמינה היועץ המשפטי לממשלה לצורך ניתוח הראיות וקבלת החלטה בחקירות המתנהלות נגד ראש הממשלה, זאת "ללא כל תשתית ויסוד ובאופן שקרי לחלוטין", לדבריו.

"הטענה כאילו אותה הטבה ניתנה ביוזמת ח"כ מיקי זוהר כשלוח של ראש הממשלה, היא עזת מצח, מקוממת ושקרית. אם הנתבע היה טורח לבדוק את העובדות, הוא היה מגלה כי עוד בחודש מאי 2018 החל ח"כ מיקי זוהר לטפל בנושא הצמדת תנאי הפנסיה התקציבית של היועמ"ש לתנאי שופט ולראש הממשלה לא הייתה כל נגיעה לכך", הוסבר מטעם רה"מ.

"כפי שניתן להיווכח, מדובר בהטבה שניתנה כדין, חודשים ארוכים לפני שצירופה של עו"ד מררי לצוות הפרקליטים נחשף ופורסם בעיתונות, ומבלי שלראש הממשלה הייתה כל נגיעה לעניין", נכתב והודגש כי רה"מ לא הכיר את עו"ד מררי ועד לפרסום הכתבה כלל לא היה מודע לכך שקיים קשר בינה לבין עו"ד ינון.

"מזה תקופה ארוכה, מנהל הנתבע באמצעי תקשורת שונים, ובפרט בעיתון "מעריב" המשמש לו כפלטפורמה, מסע השמצות מכוון ומתוזמר היטב נגד ראש הממשלה, במסגרתו הוא מנצל כל הזדמנות שנקרית בדרכו להפיץ מסרים פוגעניים ביחס לראש הממשלה, ואינו מהסס להטיח בו האשמות קשות וחמורות, בין אם באופן מרומז ובין אם באופן ישיר, על אף שאין לדברים כל בסיס עובדתי", נכתב. "בפעולותיו אלה שם לו התובע למטרה לבזות את ראש הממשלה, לפגוע בשמו הטוב ובמוניטין הרב שצבר בתפקידיו הציבוריים המשמעותיים".

"שמם הטוב וכבודם של נבחרי הציבור אינו הפקר", נחתם כתב התביעה.

אלירן קרסנטי

אלירן קרסנטי