ראש המממשלה והשרים גינו את דבריו של סגן הרמטכ"ל הפורש האלוף יאיר גולן שבהם תקף את השר בנט וטען כי הוא הורס את המדינה.

רה"מ והשרים שללו בתוקף התבטאויות של סגן הרמטכ"ל נגד  הדרג המדיני. גורמים הבקיאים בנעשה בישיבה מסרו כי קציני צה"ל מוזמנים ורשאים להביע בחופשיות את דעתם המקצועית בפורמים סגורים, אבל אסור להם לבטא את דעתם על הדרג המדיני כל עוד הם בתפקיד.

ביום שיש מתח שר החינוך נפתלי בנט ביקורת חריפה על גולן. "אם הוא רוצה ללכת לפוליטיקה לפחות שיעבור צינון", צוטט השר במעריב.

לדברי בנט, "העובדה שאלוף בצה״ל תוקף חבר קבינט מראה שאנחנו כנראה עוברים תהליכים שצריך לעצור, רק לא מהסוג שהוא מדבר עליהם. מוטב שיתמקד מלחמות ויפסיק לזהות תהליכים. תפקידה של מערכת הביטחון הוא לדאוג שישראל תחזור לנצח".

השר נפתלי בנט. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

 

כזכור, סגן הרמטכ"ל הפורש התראיין לרדיו 103 ותקף את בנט בשל דבריו נגד המשפטיזציה בצבא.

"בנט הורס את הצבא והמדינה. אמירתו אולי טובה לאלקטורט, עדיף היה אילו לא התבטא כך". לדבריו, "יש דרך להעביר ביקורת. צריך לנהל את הדברים האלה באופן שמעורר כבוד ביחס למשרתי הציבור. אני חושב שהפצ"ר שרון אפק ציוני אמיתי והוא סופג ביקורת כזו. אני שואל את עצמי למה? אולי זה טוב לאלקטורט של בנט, אני לא יודע".

גולן, שעורר את חמתה של החברה הישראלית כשלפני שנתיים השווה את התהליכים שהיא עוברת לתהליכים שעברה גרמניה בשנות ה-30,  טען כי דברי השר בנט מבטאים מגמה יותר רחבה של "התעמרות בפקידי ציבור". גולן מביא כראיה את הביקורת המושמעת נגד דינה זילבר, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה שחרגה מתפקידה כשתקפה את הממשלה וטענה כי היא מעבירה חקיקה פוצעת.

"אני חושב שהדברים האחרונים של דינה זילבר הם עדות מעולה לדברים שאנחנו עוברים", אמר גולן. "למרות שהיא משרתת ציבור היא בחרה להשמיע אותם כי הדברים סוטים מהכיוון הנכון".

גולן נשאל אם התאכזב מכך שלא מונה לרמטכ"ל והשיב: "התאכזבתי אך לא הופתעתי".

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20