השר לשעבר יוסי ביילין  הביע תמיכה בדבריו של יו"ר מפלגת העבודה אבי גבאי, לפיהם אין צורך לעקור יישובים במסגרת הסדר מדיני. ביילין, אחד מהוגי הסכם אוסלו השנוי במחלוקת, טוען ככי יש צורך להקים מדינה פלסטינית ולהשאיר את ההתיישבות ביו"ש תחת ריבונותה.

מפתיע. יוסי ביילין. צילום: פלאש 90
מפתיע. יוסי ביילין. צילום: פלאש 90

"יו"ר מפלגת העבודה, אבי גבאי, צודק בדבריו באשר לעתיד ההתנחלויות", כתב ביילין בעיתון "ישראל היום". "אני מקווה מאוד שאם יזכה לנהל את המשא והמתן עם אש"ף, הוא יעמוד על כך שמתנחלים שירצו בכך, יורשו להמשיך לחיות בבתיהם כאזרחי ישראל ותושבי פלשתין, ויכבדו את חוקיה של המדינה הפלשתינית שתוקם".

לטענתו של ביילין, הגישה של גבאי תמנע מהמתיישבים לסכל את ההסדר המדיני: "גבאי אומר למתנחלים שהשיקול האסטרטגי של ישראל, שלא להפוך, חלילה, למדינת אפרטהייד, ימנע מכם לכפות על הרוב בישראל, התומך בפתרון שתי המדינות, את מימוש ההסכם. אבל מכיוון שיישבתם (בדרך כלל בעזרה מראש, או בדיעבד, של המדינה) הרבה מקומות בגדה, תוכלו, אם תרצו, להישאר שם, בהסכמת המדינה הפלשתינית, מבלי שהחוק הישראלי יחול עליכם. פינוי של מאות אלפי ישראלים לא יתקיים, ואתם לא תצליחו לטרפד שום הסכם".

יו"ר מפלגת העבודה אבי גבאי. צילום: פלאש 90
יו"ר מפלגת העבודה אבי גבאי. צילום: פלאש 90

ביילין אף חשף כי בעבר הסכימו הפלסטינים להסדר כזה במסגרת 'הסכם ביילין אבו מאזן'. בהסכם נכתב כי "כל היישובים הישראליים ברצועת עזה יפונו וכל היישובים הישראליים בגדה המערבית יישארו על מכונם. מי שעמד בראש צוות המו"מ הפלשתיני בשנים שבהן התקיים מו"מ כזה, אחמד קריע (אבו עלא), רה"מ הפלשתיני לשעבר, אמר בפומבי בהופעה בגני התערוכה בת"א כי הוא מוכן לכך שכל ההתנחלויות יישארו, וכי ישראלים שירצו להמשיך ולחיות בהן, במסגרת המדינה הפלשתינית, יורשו לעשות זאת. אז כדאי להאזין לגבאי בתשומת לב".

אלירן קרסנטי

אלירן קרסנטי