תקדים בבית המשפט העליון: בדיון בערעור שנערך ביום שלישי השבוע, הכיר בית המשפט במעמד מיוחד של תושבי מזרח ירושלים כ"תושבים – ילידים". עפ"י ההחלטה, התושבים הם "בעלי זיקה חזקה", דבר שיקשה על מדיניות משרד הפנים לשלול את מעמד התושבות עפ"י תקנות הכניסה לישראל למי ששהה שנים רבות מחוץ לישראל וקיבל תושבות או אזרחות של המדינה בה שהה.

זיקה חזקה? שכונת השילוח (סילוואן) במזרח העיר. צילום: יותן זינדל, פלאש 90
זיקה חזקה? שכונת השילוח (סילוואן) במזרח העיר. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

את הערעור ליוו ארגוני השמאל הקיצוני "המוקד להגנת הפרט" שמעניק שירות משפטי למחבלים ו"האגודה לזכויות האזרח" שביקשו להצטרף כידידי בית המשפט, השתתפו בדיונים בערעור ותרמו לדיון. בסופו של דבר החליט בית המשפט שלא לצרף את הארגונים באופן פורמאלי להליך.

העליון: "תושבי מזרח ירושלים הם בעלי זיקה חזקה למקום מגוריהם"

בשנת 1967 סיפחה מדינת ישראל את מזרח ירושלים, אך תושבי המקום הפלסטינים לא קיבלו אזרחות כי אם מעמד תושב מכח חוק הכניסה. משמעות הדבר היא כי החוק הכיר בהם כמהגרים הנכנסים לישראל ומתוקף כך הם זכאים לזכויות סוציאליות שונות, אך אינם זכאים להצביע בבחירות לכנסת. תושב מזרח העיר אשר העביר את מרכז חייו מחוץ לישראל לתקופה העולה על שבע שנים מאבד את מעמדו.

אכרם עבד אלחאק, נולד בירושלים בשנת 1959 והתפקד במפקד האוכלוסין שנערך לאחר מלחמת ששת הימים. בגיל 11 עזב את ישראל יחד עם הוריו לארה"ב ולאחר 4 שנים קיבל אזרחות אמריקנית. בהמשך סיים את לימודי התיכון ואף תואר ראשון ושני בארה"ב. בשנת 1983 נישא לפלסטינית תושבת בית חנינא ולזוג נולדו 7 ילדים. לימים התגרשו השניים ואכרם נשא אישה פלסטינית שניה ממנה נולדו לו 3 ילדים. הנשים מתגוררות בסמיכות בנכסים של אכרם במזרח ירושלים.

שכונת בית חנינא בה מתגוררת משפחת אלחאק. ארכיון. צילום: פלאש 90
שכונת בית חנינא בה מתגוררת משפחת אלחאק. ארכיון. צילום: פלאש 90

בשנת 1989 ביקש לשוב לישראל, אך התברר כי מעמדו כתושב פקע ומשרד הפנים דחה את בקשותיו שוב ושוב. למרות זאת עבר אכרם לירושלים והתגורר בישראל באופן בלתי חוקי מאז שנת 2007. כדי להוכיח את זיקתו לישראל, הוא הציג טבלאות המעידות על שהיותיו הממושכות בישראל בין השנים 1985-2014. בית המשפט לעניינים מנהליים צידד בעמדת משרד הפנים והשופט דוד מינץ דחה את בקשת אלחאק להשבת המעמד החוקי.

אלחאק ערער לביהמ"ש העליון באמצעות עו"ד עדי לוסטיגמן, אמיר חסן ותמיר בלנק, וכאמור, את ההליך ליוו ארגוני שמאל קיצוני. ביהמ"ש העליון קבע כי יש מקום לדון בערעור על אף התנגדותו של שר הפנים. שופטי ההרכב, הנשיאה מרים נאור, השופט עוזי פוגלמן והשופט מני מזוז קיבלו את הערעור וחייבו את שר הפנים להחזיר את מעמדו של אלחאק. עד כה אלפים מתושבי מזרח ירושלים איבדו את מעמדם בשל היעדר זיקה ועזיבת ישראל. ייתכן כי פסק הדין יפתח פתח לפגיעה במדיניות זו.

השופט פוגלמן קבע כי אכן זיקתו של המערער התנתקה בעודו ילד, אך יחד עם זאת לא קיבל את האזרחות הזרה מבחירת כבגיר. זאת ועוד שביקר רבו בישראל ולפרקי זמן ארוכים וכן שתי הנשים וילדיו הם ילידי המקום. עוד זקף לזכות אלחאק את נסיונותיו החוזרים ונשנים לקבלת תעודת זהות ואת נסיבות חייו.

"כאשר נדרש השר לבחון בקשה להשיב רישיון לישיבת קבע למי שהוא תושב מזרח ירושלים, עליו להתחשב במצבם הייחודי של תושבים אלה – שבשונה מעניינם של מי שהיגרו לישראל ומבקשים לקבל בה מעמד – הם בעלי זיקה חזקה למקום מגוריהם, כמי שנולדו בשטח זה – ולעיתים אף הוריהם והורי הוריהם נולדו בו – והם מקיימים בו חיי משפחה וקהילה במשך שנים", כתב השופט פוגלמן בפסק הדין. השופט קבע כי יש לקבל את הערעור ולהעניק לאכרם מעמד ארעי לשנתיים ולאחר מכן בכפוף להוכחת מרכז חיים בישראל ובהיעדר מניעות – מתן רישיון לישיבת קבע.

לדבריו הצטרף השופט מזוז שהוסיף כי "בנסיבות אלה יש לראות בעותר כמי שחידש את זיקתו לישראל, ובהתחשב במעמדם המיוחד של תושבי מזרח ירושלים כתושבים ילידים – להבדיל ממי שקנו זכות לישיבת קבע מכוח רישיון לאחר הגירה לישראל – יש בכך כדי לבסס ולהצדיק את בקשתו לחידוש ההכרה במעמדו כתושב קבע".

נשיאת העליון נאור הצטרפה לפסק הדין של השופט פוגלמן ולהערות השופט מזוז אך ביקשה לסייג. "תוצאה זו נובעת מיישומה, בנסיבותיו הייחודיות של המקרה שלפנינו", הבהירה נאור. "מובן כי אין להסיק מכך כי זו תהא המסקנה בכל עניין ועניין, אלא הדבר תלוי בעובדות כל מקרה".

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20