"מתנת" הפרידה של אובמה: בעוד פחות מחודש ייצא מהבית הלבן אחד הנשיאים העוינים והלעומתיים שידעה ישראל בשנים האחרונות. רגע לפני שמורשתו תימחק בידי נשיא רפובליקני ואוהד ישראל, ניצל ברק אובמה את ימיו האחרונים כדי לקדם מאחורי הקלעים הצעת החלטה אנטי-ישראלית חריפה וחסרת תקדים שאכן התקבלה אמש במועצת הביטחון של האו"ם.

הכין מתנת פרידה. נשיא ארה"ב ברק אובמה. צילום: פלאש 90
הכין מתנת פרידה. נשיא ארה"ב ברק אובמה. צילום: פלאש 90

רשמית, נמנעה ארה"ב בהצבעה, אולם עצם ההימנעות מהטלת וטו הביאה לאישור ההחלטה. ההצעה, שאותה יזמו ניו-זילנד, סנגל, ונצואלה ומלזיה, מגדירה את ההתיישבות היהודית ביהודה, שומרון ובמזרח ירושלים הבירה כ"לא חוקית", קוראת להפסיק את הבנייה באזורים אלה וקובעת כי על כלל המדינות להבחין בין השטחים ששוחררו במלחמת ששת הימים לבין "שטחי ישראל". להחלטה הקובעת כי להתיישבות היהודית ביהודה, שומרון ומזרח ירושלים "אין כל תוקף חוקי", אין משמעות מעשית לעת עתה, אך היא מייצרת נזק מדיני ועלולה להידרדר לצעדים נגד ישראל.  

בלשכת ראש הממשלה הגיבו בחריפות חסרת תקדים להחלטה ולהתנהלות ממשל אובמה. "ישראל דוחה על הסף את ההחלטה האנטי-ישראלית הבזויה באו"ם ולא תכפיף את עצמה אליה", נמסר. "בשעה שמועצת הביטחון לא עושה דבר לבלום את הטבח של חצי מיליון בני אדם בסוריה, היא נטפלת באופן מביש לישראל, הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון וקובעת שהכותל המערבי הוא "שטח כבוש. ממשל אובמה לא רק שלא הגן על ישראל נגד ההיטפלות הזאת באו"ם, הוא שיתף פעולה עמה מאחורי הקלעים. ישראל מצפה לעבוד יחד עם הנשיא הנבחר טראמפ ועם ידידינו בקונגרס, רפובליקנים ודמוקרטים כאחד, לבטל את הנזקים של החלטה אבסורדית זאת"

בנוסף, בעקבות התנהלות ניו-זילנד וסנגל הורה ראש הממשלה נתניהו על החזרת השגרירים בשתי המדינות, ביטול תכניות הסיוע לסנגל וכן על ביטול ביקורו של שר החוץ הסנגלי שתוכנן לחודש הבא.

נשיא ארצות הברית הנבחר דונלד טראמפ התייחס גם הוא לצעד הקיצוני שנקט ברק אובמה וצייץ: "בכל הנוגע לאו"ם – דברים ייראו אחרת אחרי 20 בינואר". טראמפ הודיע כי יפעל לביטול ההחלטה. עוד קודם לכן, קרא טראמפ לממשל להטיל וטו על ההחלטה שפוגעת "בכל ישראלי". חברי קונגרס רפובליקנים הצטרפו לגינוי הישראלי וקראו לבטל את המימון האמריקאי לאו"ם.

מחבלי חמאס בירכו על ההחלטה באו"ם. "החלטת האו"ם דוחה את הכיבוש של ישראל", מסרו. גם ברשות הפלסטינית ובג'יהאד האיסלמי בירכו על ההחלטה.

בבית הלבן הגיבו לגינוי הישראלי ואמרו כי "לנתניהו הייתה ההזדמנות לנקוט במדיניות שהייתה מובילה לתוצאה אחרת היום. אנחנו שומעים את הדיבורים על פתרון שתי המדינות, ואז רואים פעולות שהופכות את הפתרון הזה בלתי ניתן להשגה. האצת הבנייה בהתנחלויות מדאיגה ומסכנת את הסיכוי לפתרון של שתי מדינות".

גורמים מדיניים בירושלים התייחסו למהלך שהוביל אובמה במועצת האו"ם והבהירו כי מדובר במעשה האחרון שלו. "מדובר בעוקץ אחרון של הנשיא אובמה. מעשה שחשף את פרצופו האמיתי של הממשל. כעת ניתן להבין יותר מול מה התמודדנו ב 8 השנים האחרונות"

"הצעד היה צפוי. רה"מ נתניהו התריע שזה עלול לבוא. היו על כך גם דיונים בקבינט. בירושלים עומדים על כך שארה"ב פעלה מאחורי הגב בניסוח וקידום החלטה נגד ישראל. ידוע לנו על כך ממקורות ערביים ובינ"ל. הנשיא הנבחר טראמפ, חברי קונגרס והארגונים היהודים התגייסו למנוע צעד זה של ממשל אובמה. כפי שהתבטאו חלק מהנבחרים בארה"ב, הם שוקלים חקיקה נגד המדינות שקידמו את המהלך", הויספו הגורמים.

עיקרי ההחלטה

אתמול (ו') בשעות אחר הצהריים נודע כי חרף הנסיגה המצרית מהצעת ההחלטה התוקפנית, מקדמות 4 מדינות שהיו חתומות על ההצעה המקורית יחד עם מצרים – ניו זילנד, מלזיה, ונצואלה וסנגל – הצבעה על אותה החלטה במועצת הביטחון של האו"ם. בשלב הזה, הבינו בירושלים כי ידה של ארה"ב ביוזמה וכי אפסו הסיכויים להטלת וטו. גורמים ישראלים תקפו בחריפות את אובמה וטענו כי הוא משלב ידיים עם הרשות הפלסטינית ועומד מאחורי היוזמה.  

"אובמה וקרי עומדים מאחורי המהלך המביש הזה נגד ישראל באו"ם", התבטאו גורמים בירושלים. "אובמה יכול להודיע ברגע שהוא מטיל וטו על ההחלטה הזו אבל במקום זאת הוא דוחף אותה. זו נטישה של ישראל ושבירה של מדיניות בת עשרות שנים של הגנה על ישראל באו"ם".

איחדו כוחות והעבירו את ההחלטה האנטי ישראלית. מועצת הביטחון של האו"ם
איחדו כוחות והעבירו את ההחלטה האנטי ישראלית. מועצת הביטחון של האו"ם

לבסוף, כצפוי, עברה ההצבעה ברוב קולות, כאשר 14 מדינות הצביעו בעד ומדינה אחת – ארה"ב – נמנעה. תמכו בהצעה: סין, בריטניה, רוסיה, אנגולה, צרפת, מצרים, יפן, אנגולה, מלזיה, ניו זילנד, סנגל, ספרד, אוקראינה, אורוגאווי, ו-ונצואלה.  שגרירת ארה"ב באו"ם, סמנתה פאוור, אמרה כי "ההתנחלויות חותרות תחת פתרון שתי המדינות. למרות הנזק המדיני, להחלטה העוינת שהתקבלה באו"ם אין כל תוקף מעשי והיא למעשה מהווה הצהרת כוונות ומסר מדיני בלבד.

ההחלטה האנטי-ישראלית קובעת כי הקמת התיישבויות ביהודה ושומרון ובמזרח ירושלים בירתנו "נעדרת כל תוקף חוקי ומהווה הפרה בוטה של החוק הבינלאומי והיא מכשול להשגת פתרון שתי המדינות"..

בנוסף, כוללת ההחלטה דרישה מישראל להפסיק לאלתר את הבנייה בהתיישבויות והצהרה כי מועצת הביטחון של האו"ם לא תכיר בכל שינוי שייעשה מחוץ לקווי מלחמת ששת הימים אלא אם כן השינוי ייעשה באמצעות משא ומתן.

עוד קוראת ההחלטה למדינות החברות באומות המאוחדות "ליצור הבחנה בין שטח מדינת ישראל לבין שטחים שנכבשו ב-1967" (הכוונה לאזורים ששוחררו במלחמת ששת הימים). זו לא הפעם הראשונה שבה נשיא אמריקני נמנע מהטלת וטו על החלטות נגד ישראל, או נוקט בצעד קיצוני בתקופת חילופי שלטון, אולם זו הפעם הראשונה שבה מתקבלת החלטה כה עוינת נגד ההתיישבות היתה מאז תחילת שנות ה-80.

בימין מגנים, בשמאל מברכים

בישראל זכתה ההחלטה באו"ם לתגובות מעורבות: בעוד בימין ובמרכז הפוליטי גינו אותה בחריפות, בשמאל תקפו דווקא את רה"מ נתניהו ואף הביעו תמיכה בהחלטה.

בעקבות ההחלטה קרא שר החינוך נפתלי בנט לספח את יהודה ושומרון. ״עוברים מנסיגות לריבונות. אלפי טרוריסטים בעולם כולו מביטים בהחלטת האו״ם ורואים בה סיסמת גיוס. החלטה זו היא תוצאה ישירה של מדיניות אוסלו של ויתורים, נסיגות וחלוקות, ותוצאה של הסכמה פומבית להקמת מדינת פלסטין בלב ארצנו, ודינה להיזרק לפח האשפה של ההיסטוריה כמו קודמותיה".

קרא לספח את יהודה ושומרון. השר נפתלי בנט. צילום: פלאש 90
קרא לספח את יהודה ושומרון. השר נפתלי בנט. צילום: פלאש 90

בנט הוסיף כי "לא כבוד ואהבה רכשנו בנסיגות אלו, אלא בוז ולחץ לעוד ויתורים. זה הזמן לסיבוב פרסה- הגיע הזמן לעבור מנסיגות לריבונות.המסקנה היא להפסיק לצעוד לתוך מסילת ההתאבדות של מדינה פלסטינית ולהחיל את החוק הישראלי במעלה אדומים, בבקעת הירדן, בעופרה ובכל שטחי סי בהקדם האפשרי״.

שר התחבורה ישראל כץ אמר כי ההחלטה משקפת אובדן דרך. "מצער שנשיא ארה"ב המכהן מותיר אחריו מורשת של מתן גיבוי להחלטה אנטי  ישראלית חריפה וחד צדדית. ערב חג החנוכה, אחרי החושך בא האור. עברנו את היוונים, נעבור גם את מועצת הביטחון".

השר יובל שטייניץ הביע אכזבה מהסיום ה"נקמני והצורם" של תקופת אובמה ואמר כי: "ארצות הברית שעמדה תמיד לצדה של ישראל במועצת הביטחון עמדה היום מהצד והפקירה את בעלת בריתה היחידה במזרח התיכון להחלטה עוינת וחד צדדית".

סגנית שר החוץ ציפי חוטובלי שנמצאת כעת בביקור רשמי בגיאורגיה, אמרה כי "ממשל אובאמה לא יוכל לחפות על כשלונו בחאלב דרך ההחלטה הנבזית נגד ההתנחלויות. מי שלא הצליח במאבק נגד משטרים אפלים, מבקש לפגוע בבעלת הברית הדמוקרטית היחידה במזרח התיכון".

חוטובלי הוסיפכה כי ההסטוריה מלמדת שיש אירועים המייצרים שינוי דיסקט בתגובה הישראלית. ולכן, דפי ההיסטוריה יזכרו את החלטת 2334 של מועצת הביטחון של האו"ם כהחלטה ממנה תצא בשורה להחלת הריבונות על יהודה ושומרון. אין החלטה שתצליח למנוע מעם ישראל לבנות בארצו".

יו"ר מרצ זהבה גלאון אמר כי: "מה שקרה הערב באו"ם הוא תוצאה ישירה של חוק ההסדרה. כשלישראל נגמרת הבושה לעולם נגמרת הסבלנות. נתניהו יכול להאשים רק את עצמו. אני שמחה שהממשל האמריקני לא הטיל וטו על ההחלטה הזו. ההחלטה אינה נגד ישראל, כמו שוודאי ינסו בקרוב לתאר אותה. היא מבחינה בין ההתנחלויות לבין ישראל שבגבולות הקו הירוק והיא נגד מדיניות עקבית של העמקת בנייה וניסיונות סיפוח בשטחים. כולנו ידענו שיש למדיניות הזו התנגדות בינלאומית רחבה, ורק בממשלה החליטו לספר לעצמם שלא יהיו לה תוצאות. אז יש לה".

יו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג הודיע כי "זהו ערב קשה לישראל. אני מתנגד נחרצות להחלטה הקשה הערב במועצת הביטחון של האו"ם, שהיא מפלה אסטרטגית קשה למדינת ישראל. החלטה שהיה על ארצות הברית למנוע אותה כי היא פוגעת קשות בבירתנו ירושלים, בגושי ההתיישבות ובמעמדה של ישראל ובהישגים מדיניים שצברנו ברבות השנים. החלטה שיש להילחם בה בכל הכלים, החלטה שמדיניות של ממשלה אחרת שקולה ואחראית ומפוכחת יותר הייתה מונעת אותה בוודאות. אבל מי רצה לשמוע?! הזחיחות אטמה את האזניים. הסגידה ומחיאות הכפיים לנאומי נתניהו בעולם התנפצו הערב בהחלטה שהופכת את מדינת ישראל למוקצית והישראלים למוקצים".

למרות שהטיל את כל כובד משקלו בשמאל מפנים אצבע מאשימה. רה"מ בנימין נתניהו
למרות שהטיל את כל כובד משקלו בשמאל מפנים אצבע מאשימה. רה"מ בנימין נתניהו. צילום מסך

"שמונה שנים של התכתשות בלתי פוסקת עם ראש המעצמה הגדולה בתבל ובת בריתנו האחת והיחידה בהתעלמות מסימני האזהרה מוושינגטון ובירות העולם, גרמו לסכנה גדולה לירושלים שלנו ולגושי ההתיישבות שהוכרו בעבר כהישגים מדיניים מובהקים", הוסיף הרצוג.

ח"כ ציפי לבני תקפה את רה"מ נתניהו ואמרה כי "ההחלטה פוגעת בירושלים ובמה שהשגנו לגבי הגושים, אבל נתניהו התעקש על חוק ההסדרה, דהר מול הקיר בידיעה שזאת תהיה התוצאה, וכולנו משלמים את המחיר"

ח"כ איימן עודה בירך על ההחלטה ואמר כי "כעת צריך להמשיך לפעול גם בזירה הבינלאומית אך גם בזירה המקומית עד להקמת מדינה פלסטינית וכינון הסכם שלום שיטיב עם הפלסטינים ועם הישראלים"

 

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20