בזמן שנכדתו של ד"ר ישראל קסטנר, ח"כ מרב מיכאלי, הדליקה בכנסת נר לזכרו של סבה במסגרת טקס "לכל איש יש שם", השר אופיר אקוניס יצא מהמקום בהפגנתיות.

ח"כ מיכאלי. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

 

מיכאלי הדליקה את הנר יחד עם אמה, למרות הסערה הציבורית שפרצה סביב כוונתה זו, מאחר וקסטנר היה אישיות שנויה במחלוקת, הן בנוגע לפעולותיו במהלך שנות השואה, והן בנוגע לעדויות שמסר במשפטי נירנברג לטובתם של מספר בכירים נאצים. אקוניס שב לטקס מיד לאחר מכן.

"הכנסת מעולם לא קיימה ומעולם לא תקיים, טקסים אישיים לגבי נספה או שורד שואה זה או אחר", נמסר מהכנסת. "'לכל איש יש שם' הוא טקס שמעבר לכל מחלוקת כבר שלושה עשורים, וחובה לוודא שהטקס יישאר כזה".

עוד נמסר כי "חברי הכנסת שעולים להדליק נר זיכרון נוהגים להקדיש את הנר למי מבני משפחתם שנספה או ששרד בשואה ואין לאף גורם בכנסת אפשרות להכתיב לח"כים לכבוד מי הם מדליקים את נר הזיכרון. פגום ולא מוסרי לנסות לקבוע מי ראוי יותר ומי פחות בין הנספים והשורדים. וודאי שהכנסת לא תנהג כך ויש לקוות שגם אחרים יקפידו בכבוד השואה ובקדושת הטקס", הדגישו בכנסת.

אקוניס. צילום מסך

 

כידוע, בשנת 1952 הואשם קסטנר על ידי העיתונאי מלכיאל גרינוולד בכך ששיתף פעולה עם הנאצים ובעקבות כך הוגשה נגד גרינוולד תביעת דיבה. אולם, בסיום המשפט נקבע כי קסטנר "מכר את נשמתו לשטן". עם זאת, קביעה זו בוטלה בהמשך בבית המשפט העליון.

אלירן קרסנטי

אלירן קרסנטי