אמש (ב') אישרה מליאת הכנסת בקריאה שנייה ושלישית את ביטול החוק להגנת הספרות והסופרים בישראל. 34 חברי כנסת הצביעו בעד ביטול החוק, 18 חברי כנסת הצביעו נגד וחבר כנסת אחד נמנע.בתקופת החוק ירד היקף מכירות הספרים ב-60% ועלו מחירי הספרים.
בעקבות כך, יזם ח"כ יואב קיש את ביטול החוק. על פי התיקון לחוק, שייכנס ב-1 בספטמבר, בשבוע הספר הקרוב תבוטל ההגבלה על ההנחה (עד 20%) הקבועה בחוק, כאשר גובה ההנחות שיוצעו ייקבע בין המו"לים לבין חנויות הספרים.
 

קיש. יזם את ביטול החוק. צילום: פלאש 90
קיש. יזם את ביטול החוק. צילום: פלאש 90

עוד הוחלט כי סעיף 43ג' בחוק, הקובע לאיזו תקופה הסעיפים בתוקף, יחולק לשניים: סעיפים שתוקפם יפוג ב-31 באוגוסט, וביניהם: קיבוע המחיר, התמלוגים לסופרים והעיצומים הכספיים על הפרות החוק. כמו כן, ספרים שייצאו לפני ה-31 באוגוסט יזכו להגנה המלאה של החוק, גם לאחר ביטולו. ספרים שייצאו לאחר מכן לא יזכו להגנה. בנוסף בוטל הסעיף שמאפשר לשרה להאריך את החוק בכתב.

לא כל סעיפי החוק בוטלו ולבקשת רגב, הסעיפים שעוסקים במניעת אפלייה הקשורה בחשיפת מו"לים בשטחי התצוגה בחנויות ובמניעת תמרוץ מוכרים על המו"ל המועדף על בעלי הרשת, יישארו בתוקף לתקופה של שנתיים, שבמסגרתן תקבע הממשלה חוק חלופי קבוע.

המו"ל היחיד שנקנס

מי שסבל במיוחד מהחוק "להגנת הסופרים" הוא מו"ל הוצאת הספרים 'סלע מאיר', רותם סלע, אשר ספג קנס של עשרת אלפים ש"ח עקב מכירהת ספרים בהנחה. אמש הביע סלע אנחת רווחה עם אישורו של ביטול החוק.

"אני שמח על ביטולו של חוק מטורף שסעיפו המרכזי כולל סנקציה של 10,000 ש"ח על מכירת ספרים בהנחה", אמר סלע בשיחה עם ערוץ 20.

לדבריו, "חוק הספרים הצליח לעשות מה שרבים ורעים לא הצליחו לעשות לאורך ההיסטוריה – להפריד בין עם הספר והספר. לחתוך 60% ממכירות הספרים החדשים ובעיקר להטיל צל כבד מעל עתידו של עולם הספר. כותבים צעירים שלא יכלו לפרוץ, וקוראים צעירים שקשה להם להרשות לעצמם ספר במחיר מלא"

סלע התייחס גם אל הקנס שהוא עצמו קיבל וסיפר כי על אף ביטול החוק, הוא צפוי לשמור על מעמדו כישראלי היחיד "שקיבל קנס במדינת היהודים על מכירת ספרים בהנחה, על הפצת ידע".

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20