מבקר המדינה פרסם דו"ח ביקורת על הוצאות הכספים של הסיעות בכנסת ונתן קנסות גבוהים למפלגות הליכוד ו"יש עתיד".

הליכודיאדה בשנת 2016. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90
הליכודיאדה בשנת 2016. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

 

מהדוח עולה כי הליכוד נהנתה מקיום אירוע "הליכודיאדה", שתרם להעמקת הקשר בין חברי הסיעה ולחיזוק הזדהותם של נבחרי הציבור מטעמה והתומכים בה. עם זאת, הסיעה נשאה בהוצאות כלשהן בגין האירוע. לפיכך, קבע מבקר המדינה כי בקיום "הליכודיאדה" קיבלה הסיעה תרומה אסורה שאינה עומדת במגבלות הקבועות בחוק. המבקר החליטה לשלול 350,000 אלף ש"ח מסכום מימון המפלגות העתידי של התנועה.

על מפלגת אגודת ישראל מתח המבקר ביקורת על כך שהתקיימה באוקראינה ועידה לציון 40 שנה להקמת סיעת "שלומי אמונים" במסגרת מפלגת "אגודת ישראל". עלויות הוועידה מוערכות ב-500,000 שקל כאשר חלק ניכר מהעלויות מומנו בידי גורמים מסחריים שונים באמצעות מכירת חסויות ופרסומות. מבקר המדינה קבע כי יש בכך משום תרומה אסורה לסיעה שאינה עומדת במגבלות הקבועות בחוק, והטיל עליה קנס בסך 150,000 שקל.

גם סיעת ישראל ביתנו לא יוצאת נקייה. בכמה מקרים הופקדו דמי חבר במזומן ובמרוכז עבור כמה עשרות ואף כמה מאות אנשים שונים באותו יום ולעיתים אף באותה שעה. בנוסף התגלה כי כי אין התאמה בין מספר טופסי ההתפקדות ובין רשימות המתפקדים המצויות בתיקי הסיעה. במקביל התברר כי אין התאמה בין הכנסות הסיעה מדמי החבר לבין רשימות המתפקדים וטופסי ההתפקדות. הסיעה נקנסה ב-137,000 שקל.

יו"ר יש עתיד יאיר לפיד. צילום: ערוץ 20
יו"ר יש עתיד יאיר לפיד. צילום: ערוץ 20

 

סיעת "יש עתיד" בראשות יאיר לפיד נקנסה בסכום של 100 אלף שקל, מאחר ולא שמרה את כל הפירוטים והאסמכתאות הנוגעים להוצאות שכללה בחשבונותיה בגין כנסים ואירועים ובגין העסקת חלק מנותני השירותים. הסיעה גם לא כללה בחשבונותיה את שכר עובדי הצוות הפרלמנטרי של הסיעה בכנסת.

גם "התנועה" בראשות ציפי לבני לא נתנה ביטוי בחשבונותיה להוצאות בגין השתתפותה בעצרת לזכרו של ראש הממשלה המנוח יצחק רבין ז"ל, ועל כן נקנסה בסכום של 90 אלף שקל.

תגובת הליכוד לדוח:
"קביעתו של מבקר המדינה לפיה הסיקור התקשורתי של אירועי "הליכודיאדה" הוא בבחינת תרומה אסורה עבור תנועת הליכוד עלולה להוביל למצב אבסורדי ולפיו כל סיקור תקשורתי של אירוע פוליטי שלא אורגן על ידי מפלגה יוגדר כתרומה אסורה למפלגה כזאת או אחרת.

"יש לציין כי הליכודיאדה היא יוזמה פרטית של אנשי עסקים פרטיים. תנועת הליכוד לא יוזמת אותה, לא מארגנת אותה ולא מממנת אותה. עובדה זאת שידועה לנציגי מבקר המדינה מעלה תהייה גדולה בדבר ההחלטה לקנוס את הליכוד בסכום של 350,000 ש"ח.

"תנועת הליכוד תבחן את הדרכים החוקיות לערער על המלצת המבקר כבר בימים הקרובים".

אלירן קרסנטי

אלירן קרסנטי