אמש פתחו שני מחבלים בירי במתחם העסקים והבילוי "שרונה מרקט" שבאזור הרחובות קפלן והארבעה בתל אביב ורצחו ארבעה בני אדם. ארבעה נרצחים ברחוב הארבעה הוא צירוף מקרים מצמרר שגורם לתהות לפשר שמו של הרחוב.

סיקור ידיעות אחרונות על הלוויתם של "הארבעה"
סיקור ידיעות אחרונות את הלוויתם של "הארבעה"

 

 

עמירם בלינקוב, שרגא הר, אהרון ידידיה ואריה קסלמן הם ארבעת חברי ההגנה שעל שמם נקרא רחוב הארבעה. כחלק מפעולת מחאה נגד הבריטים שלא אפשרו עליית יהודים לארץ ישראל פתחה תנועת המרי העברי, בה היו הארבעה חברים, במתקפה נגד המחנה הצבאי הבריטי בשרונה שכעת שוכנת בו "הקריה".

המתקפה שנודעה בשם "ליל המשטרות" כללה פעולות חבלה כנגד בסיסי המשטרה הבריטית בשפרעם, בכפר ויתקין, בג'נין ובשרונה. שתי הפעולות הראשונות צלחו בעוד תוכניתו של הכח בג'נין נחשפה והוא נסוג. המשימה בשרונה התאחרה בשעתיים ובינתיים הספיקו הבריטים להתארגן כנגדה. מפקד הכח לא ידע זאת.

ביום 22 בפברואר 1946 הארבעה שגדלו והתחנכו בתל אביב, נהרגו במתקפה והובאו לקבורה בבית העלמין נחלת יצחק. למרות מזג האוויר הסוער מעל 50,000 איש ליוו את הארבעה בדרכם האחרונה במסע לוויה שהפך למפגן תמיכה של מאבק בבריטים.

אשתו של בן ארי ובני משפחתו היום במסע הלוויה. צילום: פלאש90
אשתו של בן ארי ובני משפחתו היום במסע הלוויה. צילום: פלאש90

 

היום הובא למנוחות עידו בן ארי, בן 42 , שנרצח אמש בפיגוע בשרונה. אשתו טל שנפצעה בפיגוע ושוחררה להלוויה סיפרה בהספד על הטבח : "הוא ירה בך בגב והיה מהיר ממך. אם הוא היה עומד מול עידו בלי נשק, הוא היה מחסל אותו".

אביו של עידו שהזדעזע מהמחשבה שהיוצרות התהפכו ואב קובר את בנו ספד לו ואמר "בני, נתגעגע אליך ותחסר לנו, אנחנו לא יודעים איך נמשיך, כולנו המומים, שפוכים וממוטטים. מבטיחים לשמור על מורשתך אבל לא בטוחים שנצליח במקומך".

בפיגוע נרצחו גם מיכאל פייגה בן 58 ממדרשת בן גוריון, מילה מישייב בת 32 מראשון לציון ואילנה נבעה בת 39 מתל אביב.
הלוויתה של מילה מישייב תתקיים מחר (שישי) בשעה 14:00 בבית העלמין באשקלון, הלוויתו של מיכאל פייגה תתקיים מחר בשעה 13:00 בבית העלמין הישן ברחובות. מועד הלוויתה של אילנה נבעה טרם ידוע בשל עתירת המדינה לבג"ץ בדרישה לנתח את גופתה.

תמונות הנרצחים:
תמונות הנרצחים מימין לשמאל: מיכאל פייגה, עידו בן ארי ואילנה נבעה הי"ד
בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20