לאחר שאתמול הקריא בתכניתו בגל"צ הבהרה בנוגע לסיפור לפיו ניסה העיתונאי רביב דרוקר להפליל את אל"מ עופר וינטר, הסביר היום אראל סג"ל את גרסתו לאירועים והבהיר כי הוא אינו מתנצל על פרסום האייטם.

סג"ל ודרוקר. צילום: יונתן כהן; יונתן זינדל, פלאש 90
סג"ל ודרוקר. צילום: יונתן כהן; יונתן זינדל, פלאש 90

"אתמול פרסמתי בגל"צ הבהרה בנוגע לסיפור הקלטת הסתר של עופר וינטר על ידי חייל לשעבר שצויד במכשירי הקלטה על ידי תכנית המקור של רביב דרוקר", כתב סג"ל בדף הפייסבוק שלו. "ההבהרה שנוסחה אחרי חודשי התדיינות ארוכים בעקבות התביעה של דרוקר, חפפה לטעמי את מה שאמרתי מלכתחילה, הטענה למניע אידאולוגי היא פרשנות ולא עובדה. לא התנצלתי, אני לא חוזר בי מהעובדות בסיפור וגם לא מהפרשנות במסגרת זכותי להבעת דעה. אלו העובדות ואנא מכם בחנו אותן בהוגנות והגינות".

בשלב זה שטח סג"ל את גרסתו לאירועים: "ב-2012, ערב מינויו של אל"ם עופר וינטר למח"ט גבעתי, הוא הסכים לפגוש לשיחה לוחם לשעבר בלשכת המח"ט. החייל לשעבר הקליט וצילם את וינטר באמצעות ציוד הקלטה שניתן לו ע"י מערכת המקור בערוץ 10. על פי דברי וינטר, החייל אמר לו שדרוקר שלח אותו. הרל"שית של וינטר אישרה את הדברים והם מוקלטים: 'החייל אמר שרביב דרוקר שלח אותו. הוא הגיע מטעם דרוקר'. חזרנו ושאלנו האם שמו של דרוקר אכן עלה והיא עמדה על דעתה. לאחר שהחייל נעצר, מערכת המקור שלחה את עורכי דינה לטיפול בשחרורו מהמעצר במשטרה".

עוד הוסיף סג"ל כי בידיו מכתב התנצלות שכתב החייל המקליט לוינטר, אך הוא המתין עם המכתב עד שהיה בטוח באמינותו לחלוטין. באשר לאותו מכתב, מספר סג"ל כי "בשל צנעת הפרט אפשר לצטט רק חלק קטן מהמכתב המתייחס לניסיון ההקלטה. 'אני בצד שלך' כותב החייל לוינטר, 'ואני תמיד אשאר בצד שלך. אתה מחזק אותי, באותו זמן הייתי חלש ומישהו אחר ניסה לנצל את החולשה שלי ו*להפיל אותך*, אני הייתי רק בובה'".

ניסו להפיל אותו? תא"ל וינטר. צילום: אלון בסון, פלאש 90
ניסו להפיל אותו? תא"ל וינטר. צילום: אלון בסון, פלאש 90

ואז שואל סג"ל: "למי מתכוון החייל? מי ניסה לנצל את החולשה שלו? של מי הוא היה בובה?". לדבריו, "מאוחר יותר באותו יום בו הקראנו את הציטוט ממכתב החייל, עלה רביב דרוקר להתראיין בתכנית של בן כספית ודרור רפאל ואמר 'החייל הזה הוא חייל מבולבל… לא פרסמנו את הסיפור כי אמא של החייל אמרה לנו שהוא לא במצב מי יודע מה מבחינה נפשית… אני בחיים לא דיברתי עם החייל…זה היה ברמת תחקירן שביקשו ממנו לעזוב את זה… החייל לא במצב יציב ונודע לנו לאחרונה על המכתב הזה'".

לדברי סג"ל, "למרות התיאור להלן, מערכת המקור עשתה שימוש בלוחם שסחב מועקה משירותו תקופה ארוכה, לוחם שדרוקר עצמו אומר עליו: 'החייל הזה חייל מבולבל, אימא של החייל אמרה לנו שהוא לא במצב מי יודע מה מבחינה נפשית', הצמידה לו מכשירי הקלטה מוסלקים כדי להקליט ולצלם בסתר את מפקדו לשעבר בלשכת המח"ט. החייל נתפס, נעצר והועבר למשטרה".

בהקשר לכך סג"ל מוסיף כי "מערכת המקור גם הייתה מודעת באותו שלב, שלסיפור של החייל על ירי חסר פשר של עופר וינטר בילד פלסטיני אין אישוש מחיילים אחרים שהיו בזירה המבצעית. הפוך, החייל שאמור היה לחזק את הגרסה שלל את הסיפור על ירי בילד חף מפשע".

וכאן תוהה סג"ל מה באמת גרם למערכת ה"מקור" לעזוב את הסיפור. "לאחר שניסיון ההקלטה כשל", הוא כותב, "הם עזבו את הסיפור. ככה עוזבים סיפור על רצח אפשרי של ילד? רק בגלל שאימא של החייל מבקשת שתרד מזה? ספרו את זה לאימא של אלאור אזריה".

דרוקר. צילום: פלאש 90
דרוקר. צילום: פלאש 90

על התנהלותו בחודשים האחרונים מול דרוקר הוא מספר שתגובתו הקבועה לאורך כל הפרשה היא שהוא לא עיתונאי. "אז זהו", כותב סג"ל, "שזה לא ממש מעליב אותי, ואני לא בתחרות אגו פה. זה ברור לי, רביב דרוקר הוא הרי העיתונאי מספר אחת מאז המפץ הגדול, הסכם קנוסה והמצאת הלחם הפרוס. אז אני לא עיתונאי, אבל אני לא הייתי שולח חייל שדרוקר עצמו מכנה 'חייל מבולבל', חייל שאומר ששיחקו בו כמו בובה לבצע הקלטה בסתר של מפקד לשעבר בלשכתו, כשאני יודע שחייל אחר שלל את הגרסה על ירי לא מוצדק בילד לא מעורב".

לסיכום, כותב סג"ל: "אלו העובדות שבגינן הגעתי לפרשנות שלי. צריך לומר, סיפור הקלטה שודר בתכניתי בגל"צ שלושה ימים לפני שידור תחקיר גבעתי של "המקור" בו "כיכב" עופר וינטר. תחקיר שגם עליו יש לי לא מעט השגות, עובדתיות ואתיות. המשך יבוא".

אלירן קרסנטי

אלירן קרסנטי