מאות אנשי אקדמיה מהשמאל הקיצוני חתמו על עצומה הקוראת לראש הממשלה שלא להרחיק את המסתננים מסודן ומאריתראה: "עשו את מה שהעולם היה צריך לעשות למעננו".

"כיבוש זוחל מאפריקה". מסתננים אפריקאים מפגינים בתל אביב, יוני 2017. צילום: פלאש 90
מסתננים מפגינים בתל אביב, יוני 2017. צילום: פלאש 90

 

בעצומה, שיזם פרופ' עמית ברנשטיין מהחוג לפסיכולוגיה באוניברסיטת חיפה, חתמו כ-500 אקדמאים נכתב: "חובה עלינו לזכור את היותנו נרדפים, פליטים וגרים ועלינו לקבל בברכה ובחום את מבקשי המקלט שנמלטו ממולדתם וביתם כדי להציל את נפשותיהם ואת נפשות קרוביהם".

לדברי החותמים, "ההיסטוריה של עמנו מחייבת את מדינת ישראל לשמש מופת בטיפול בילדים ומבוגרים המחפשים מחסה מפני טיהור אתני, רדיפה ואלימות פוליטית, סחר בבני אדם, אונס ועינויים. מדינת ישראל גדולה וחזקה דיה על מנת לספק בית ומחסה זמניים לעשרות אלפי מבקשי מקלט ממזרח אפריקה, עד לשעה שבה יוכלו לשוב לביתם בחופשיות ובביטחון".

החותמים אף דורשים להפסיק לכנות את הפליטים "מסתננים", אלא לקרוא להם מבקשי מקלט, ומסיימים בשאלה צופה פני עתיד: "מה נספר לילדינו ולנכדינו כאשר ישאלו אותנו – מה עשיתם עבור מבקשי המקלט מסודן ואריתריאה? איך הגנתם עליהם? האם עשיתם את הדבר הנכון? מה היה גורלם?"

כזכור, על פי התכנית שאושרה בממשלה, עד סוף מרס תינתן למסתננים אפשרות ל"יציאה מרצון" תמורת מענק בסך 3,500 דולר וכרטיס טיסה למולדתם או לרואנדה, שאיתה חתמה ישראל הסכם קליטה.

 

אלירן קרסנטי

אלירן קרסנטי